Skocz do zawartości

Gwiazda nowa w Kasjopei


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu dowiedziałem się o pojawieniu gwiazdy nowej w gwiazdozbiorze Kasjopei.

Informacje tutaj:

http://www.aavso.org/publications/specialnotice/22.shtml

 

W międzyczasie wyszedłem na balkon i korzystając z większej luki w chmurach oceniłem jej jasność na 8,5 mag. Jednak na A4u podana została informacja, że ostatnia ocena AAVSO to 6,6 mag.

Teraz nie wiem, czy pomyliłem gwiazdę (ale raczej nie), czy ta ocena 6,6 mag. jest błędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie okazało się, że nie pomyliłem gwiazdy i ocena była poprawna. Prawdę mówiąc liczyłem na to, że jeszcze bardziej pojaśnieje i będzie obiektem lornetkowym przez wiele wieczorów. Tymczasem obserwacje CCD wykazują, że słabnie w tempie 0,07 mag/h, czyli dzisiaj można spodziewać się, że będzie słabsza aż o 1,7 mag. i jej jasność wyniesie już tylko ok. 10 mag. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dużych opadach śniegu :) na prośbę Henryka też udało mi sie dziś ocenić jasność novej, a nawet zrobić zdjęcie.

Maxim DL mówi mi, że to gwiazda GSC-3656-1328 o jasności 11.510.

 

NOVA_HENRYK_1.jpg

 

O ile nic nie pomyliłem to na zdjęciu ma jasność około 10.5 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim DL mówi mi, że to gwiazda GSC-3656-1328 o jasności 11.510.

 

Hmm, jeśli ta gwiazda przed wybuchem miała 11.51 mag, to po wybuchu jako nowa powinna być widoczna gołym okiem. Bez dwóch zdań.

Być może że po prostu wybuchła jakaś słaba gwiazda znajdująca się bardzo blisko kątowo od tej GSC.

A co mówią widma, potwierdzają że to nowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam spektrometru :)

Co za problem, http://sbig.com i znajdujesz tam DSS-7. Albo ten droższy (SGC), ale skoro masz lunetę do kontroli guidingu to wystarczyłby ten tańszy.

 

Uzupełniłby Twoje i tak już poważne zasoby sprzętowe :D

 

Apropo nowej to sprawa mi się wyjaśniła, jest tak blisko tej GSC że na zdjęciu obie wychodzą jako jeden obiekt.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło na moje :)

"W takich okolicznosciach przyrody, i tego, niepowtarzalnych" to bardzo cieszę się że wyszło na Twoje :D

Jeśliby to była mikrosoczewka (a wszystko na to wskazuje) to super. Szkoda że nie zawsze przeglądam świerze wiadomości o odkryciach bo zaproponowałbym szefom by "wrzucić" ten obiekt do regularnych obserwacji na Suhorę albo na 50tkę na Forcie Skała w Krakowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam na innych forach, to pojawiły się dwie próby wyjaśnienie pojaśnienia gwiazdy VAR CAS 06 (tymczasowe oznaczenie).

 

1) efekt mikrosoczewkowania grawitacyjnego

2) gwiazda jest zmienną typu WZ Sge, czyli jej jasność może wzrastać co pewien czas (co kilkanaście/kilkadziesiąt lat?)

 

Warto więc obserwować tę gwiazdę, a może znajdziemy odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.