Skocz do zawartości

Jaki potencjometr do sterowania 12V wiatrakiem?


doktor Robotnik

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi o paramerty takiego potencjometru który będzie zdatny do regulacji obrotów wiatraków do obudów komputerów 12V. Robię sobie chłodzenie teleskopu i chcę mieć płynną regulacje obrotów. Gdzie takie ustrojstwo można kupić?

 

Jeśli był już taki temat, to przepraszam za zawracanie głowy ale nie mogę się doszukać takich szczegółów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponowalbym raczej jakis prosty regulator napiecia np. cos takiego:

http://sklep.avt.com.pl/go/_search/full_se...;search_by=name

W zaleznosci od stopnia twojego obeznania z elektronika mozesz kupic plytke drukowana+dokumentacja, plytke z potrzebnymi elementami, lub gotowy dzialajacy uklad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widze sensu w regulacji obrotami wentylatorka.Wentylatorek ma służuć tylko do przyspieszenia zchłodzenia sie lustra głównego wiec operowanie obrotami jest zbyteczne.Niezakładaj wentylatorka przed zwierciadłem bo będą kłopoty z utrzymaniem czystości optyki,załóż wentylator tak aby podmuch powietrza kierowany był na tylnią cześć zwierciadła .POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytalem to lustro nie musi byc schlodzone . W duzych lustrach wazniejsze jest zdmuchniecie cieplejszej warstwy powietrza co jest nad lustrem.

 

 

Zgadza się , ale to właśnie cieplejsze w stosunku do otoczenia lustro jest powodem konwekcji nad jego powierzchnią.

 

Mam dwa wentylatory po 9 cm sprzęgnięte ze sobą. Zawieszam je na gumce na śrubach trzymających lustro ( nie na śrubach kolimacyjnych). Nie przeprowadziłem jeszcze testu w warunkach polowych bo czekam na akumulator żelowy. Zawsze trochę więcej kurzu do optyki się dostanie, no ale co zrobić, coś za coś.

Nad tym regulatorem napięcia to się jeszcze zastanowię, bo może rzeczywiście nie ma sensu płynna regulacja obrotów. Zamontowałem sobie osobny pstryczek na każdy cooler, więc w razie czego może iść na jednym.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się , ale to właśnie cieplejsze w stosunku do otoczenia lustro jest powodem konwekcji nad jego powierzchnią.

 

Mam dwa wentylatory po 9 cm sprzęgnięte ze sobą. Zawieszam je na gumce na śrubach trzymających lustro ( nie na śrubach kolimacyjnych). Nie przeprowadziłem jeszcze testu w warunkach polowych bo czekam na akumulator żelowy. Zawsze trochę więcej kurzu do optyki się dostanie, no ale co zrobić, coś za coś.

Nad tym regulatorem napięcia to się jeszcze zastanowię, bo może rzeczywiście nie ma sensu płynna regulacja obrotów. Zamontowałem sobie osobny pstryczek na każdy cooler, więc w razie czego może iść na jednym.

 

Pozdrawiam.

 

 

Ale po co na jednym?, przeciesz nadmiar zimnego powietrza nie zaszkodzi, no chyba że przeszkadza ci ten delikatny szumek. U mnie wentylatorki chodzą cały czas na maxa, w końcu po to są.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co na jednym?, przeciesz nadmiar zimnego powietrza nie zaszkodzi, no chyba że przeszkadza ci ten delikatny szumek. U mnie wentylatorki chodzą cały czas na maxa, w końcu po to są.

Pozdrawiam.

 

Tak też może być. Jestem jeszcze ciekaw ile takie wentylatorki wytrzymają w warunkach zimowych? No ale w razie czego to się wymieni, nie są drogie, ja zapłaciłem 4 zł za sztukę. :D

Do zamontowania chłodzenia skłoniła mnie chęć zpobieżenia rosienia LW i ostatnia obserwacja księżyca. Przez pierwsze 30 - 40 minut obraz był kiepskiej jakości, dopiero później było okey. Mam nadzieję że wiatraki znacznie przyspieszą chłodzenie lustra i będzie można zacząć sensowne obserwacje w 15 minut po rozłożeniu sprzętu. Żelowy akumulator przyda się do również do suszarki. Tylko wreszcie muszę się wybrać do jakiegoś supermarketu i nabyć suszareczkę na 12V ( tam ponoć można takie rzeczy kupić).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.