Skocz do zawartości

iridium


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj tj. 28.08 dokładnie o 22:52 tuz obok gwiazdozbioru lutni przeleciała para satelitów Iridium leciały równolegle i prawie jednocześnie rozbłysły. Na heavens-above w tym czasie dla mojej pozycji na obrzeżach Warszawy nie było żadnego rozbłysku. Czy heavens_above jest to żródło niedokładne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej dokładne....wskazania zgadzają się co do pozycji i czasu dość dokładnie. Może to bylo coś innego niż Iridium- sprawdź na stronie w satelitach jaśniejszych od 3,5 mag.

 

sprawdź ustawienia współrzędnych, jeśli będzie OK to sam nie wiem- chyba już nie wystrzeliwują nowych ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozblysk daje chyba tylko Iridium. Raz już miałem podobnie ale wtedy miałem współrzędne dla centrum Warszawy. Teraz mam dość dokładne. Poza tym pierwszy raz widziałem jak oba leciały równolegle obok siebie z tą sama prędkością, jeden błysnął 1-2 sekundy wcześniej niż drugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm, dziwne- postaraj się doszukać sie może tych Iridiów w innym programie wyświetlającym ich położenia na niebie...nie wiem konkretnie jaki Tobie polecić, można załadować np plik TLE do Guida, może jakiś Sat Spy coś pokaże, może jeszcze jakiś .....

...kiedyś chyba widziałem alternatywną strone w necie z efemerydami Iridium, poszukaj, a nóż się coś wyjaśni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Z tym Iridium to ciekawa sprawa. Sam miałem juz tak dwa razy: na heavens zapowiadany był jeden błysk, ja widziałem dwa (nie piłem :wink:). Drugi kilka sekund po pierwszym, taki sam w azymucie, ale 1-2 stopni niżej. Podobne "zjawisko" opisywł ktoś na grupie pl.sci.kosmos. Ktoś tam mówił, że Iridium mają rezerwy, które latają na podobnych orbitach i nie są uwzględniane w normalnym "rozkładzie lotów".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym Irydium to wogóle jest różnie. Kiedyś na forum poruszyłem temat pt: "NOZ-Niezidentyfikowany Obiekt Zbliżający" którm zresztą okazał się Irydium, ale rozbłysk wyglądał jak na załączonym szkicu. Z tego co widziałem w necie te rozbłyski wyglądają raczej inaczej.

Czy ktoś namiętnie obserwujący Irydium widział już taki rozbłysk jak poniżej?

NOZ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Zastanawiające jest to, że była to para satelitów. Może to były satelity USA-160 i USA-160 DEBRIS (USSPACECOM No.: 26905 i 26907). Przelatywały w odstępie kilku sekund tym samym kursem niedaleko Lutni o podanej godzinie na "twoim" niebie.

Jest trochę satelitów zapasowych Iridium na orbitach "nieoperacyjnych" jednak w podanym czasie żaden nie przelatywał w okolicach Lutni.

Widziałem trochę satelitów Iridium jednak czegoś takiego jak na rysunku emde nie widziałem.

 

Pzdr. Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.