Skocz do zawartości

Świąteczne polowanie na lwy!


Gość ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj nad wielkopolską dominowały chmury dlatego, pozostała mi uczta kinomana, po zakończeniu kultowego "Ostatniego Sprawiedliwego" z Brusem, poczułem jak powieki jadą mi na dól jednak coś mnie tknęło wyjrzyj przez okno, i naglę są , gwiazdy, k... przeciera się!

Wywaliłem z rurą na ogród, i nademną piękny lew z dodatkową gwiazdą 0,3 mag czyli naszym Saturciem,

no i Tytkiem maksymalnie po wschodniej stronie Słońca więc obraz malina. Ogólnie wypas: Saćka ogladałem przez vixena 6mm wyraźnie 2 lub 3 pasy, oraz jak byk wyraźny cassini, trzeba było tylko uważać by nie przytykać oka zbyt blisko szkiełka bo obraz zaczynał tańczyć od ciepła źrenicy. Do 200x obraz idealny powyżej już kaszana.

Ale najpiękniejsze były oczywiście galaktyczki M66, m65 jak i NGC 3628 jak nieco słabsze ale równie efektywne w wizualu m105, m96, m95. Był to mój pierwszy "lefek" w tym roku, chciałem też zapuścić się w Panienkę, ale tam było trochę za ciemno na te sprawy, jeszcze nie czas na przyjemności :D

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla formalności tylko poproszę abyście zawsze pisali jakim teleskopem obserwaliście, jeśli nie macie go w stopce. Wiem, że po awatarze można się domyślić ale... lepiej żeby to stało się tradycją. :Salut:

Pozdr.

hmm no to od razu edit, bo widzę że w stopce jest :rolleyes::dobrze:

edit2- można by jeszcze spytać w innym dziale dlaczego stopki nie widać przed zalogowaniem?

Edytowane przez M*C+H
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei dzisiaj rano Triplet dostrzegłem (to właściwe słowo) z centrum Wrocławia. Galaktyki słabo widoczne ale jednak. Bardzo lubię ten obiekt.

No własciwie w Lwie masz sextet

M65, M66 i NGC 3628 czyli triplet oraz wyżej wspomniane m105, m96, m95. sam nie wiem które piękniejsze

nie należy też pominąć ngc 2903 na którą się czaję a której jakoś nie mogę namierzyć, na moim fluorescencyjnym niebie. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własciwie w Lwie masz sextet

M65, M66 i NGC 3628 czyli triplet oraz wyżej wspomniane m105, m96, m95. sam nie wiem które piękniejsze

nie należy też pominąć ngc 2903 na którą się czaję a której jakoś nie mogę namierzyć, na moim fluorescencyjnym niebie. :Beer:

 

Ja mam we Lwie Triplet, bo o pozostałych to pomarzyć mogę. Raz chyba ledwo ledwo ngc 2903 widziałem z miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.