Skocz do zawartości

Pierwsze astrofoto ;)


Icex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wróciłem dzisiaj z czterodniowego wyjazdu i postanowiłem zaprezentować moje efekty :)

Nastawiałem się na obserwacje wizualne, ale że znajomy wziął ze sobą kompakta to stwierdziłem, że zanim teleskop się schłodzi to zrobię parę fotek.

Oto moje efekty:

 

Aparat Kodak DX6490

 

Max czas ekspozycji 16s

 

Orion 20x16s ISO 400

 

Orion.jpg

 

Orion lekki zoom 6x16s ISO 400

 

Orion_zoom.jpg

 

Rejon M31 11x16s ISO 400

 

M31.jpg

 

 

Wszystko zestackowane w Irisie, początkowo było więcej materiału, ale aparat strasznie kaprysił z ustawianiem ostrości (nie tylko w nocy) i musiałem dużą część zdjęć odrzucić.

kombinowałem trochę z obróbką, lecz w takiej postaci mi się to najbardziej podoba.

 

Wydaje mi się, że jak na taki kompakcik nie jest tak źle, ale z pewnością przyczyniły się do tego świetne warunki, zdjęcia były robione 15km za kościerzyną w lesie, a po sesyjce przyszedł czas na obserwacje, bardzo owocne zresztą, drugi raz w życiu widziałem drogę mleczną gołym okiem, a M42 była bajeczna, i to jej poświeciłem większą część nocy :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna fotka, Ile to jest ekspozycji?? bo zakładam że raczej nie jedna.

Na następny wyjazd postaram się skombinować coś z 30s max ekspozycją, no ale zobaczymy, narazie ciesze się z tego, że cokolwiek wyszło bo aparat był strasznie Marudny i na 30 fotek na każdy obiekt wyszło to co widać, reszta śmietnik.

 

Acha i zastanawiam się dlaczego mi nic kolorku nie wyszło, czy namieszałem coś w Irysie, czy może za mało ekspozycji, czy jakiś inny czynnik?? ??

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam, tak na odświeżenie tematu daje 2 nowe fotki.

Fotki pochodzą z wyjazdu do rodzinki, gdzie jest naprawdę ciemne niebo, niestety przez tydzień pobytu

przytrafiła mi się tylko jedna dobra nocka, i to niedługa bo pojawiły się chmury :/

 

Oto fotki:

 

Pierwsza 8x30s, ISO 800, Deep Sky Stacker

 

mleczna.jpg

 

Druga 11x30s, ISO 800, Deep Sky Stacker, Photoshop

 

androm.jpg

 

Ot taka pierwsza nie za bardzo udana próba możliwości Canona.

Niestety przez wspomniane wcześniej chmury zebrałem bardzo mało materiału, warto zaznaczyć także że aparat posadzony był na chwiejnym statywie (pozostałość po małej cyfrówce).

Ale efekty i tak mi się podobają, w końcu po raz pierwszy uchwyciłem fragment drogi mlecznej, ustrzeliłem w końcu M31 a i hihoty tam widać i na upartego można się dopatrzeć M33,M34 i chyba NGC 752 tam lekko majaczy.

 

Generalnie jak dla mnie radocha nieziemska i już mnie się różne dziwne montaże po nocach śnią ;)

 

Zdecydowałem się pokazać te zdjęcia, cobyśta nie myśleli że przylazł taki pokazał w zejszłym roku 3 biedne fotki i tyle było z jego działalności ;):szczerbaty:

 

Na chwilę obecną, po przeanalizowaniu budżetu, zastanawiam się nad budową koziołka...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz tak jak ja z tymi snami o montażach :) Super, że Cię wciągnęło!! Co do zdjęć to widać nie tylko m33 ale także NGC7000 (Ameryka) na pierwszej fotce, tak trzymać!! Rozumiem że to z nieruchomego statywu wszystko? Jeśli będziesz miał jakiś paralaktyczny (choćby koziołka) to zobaczysz jaka Ci masakra wyjdzie :Beer:

 

P.S. Nie wiem jaki jest koszt koziołka ale pomyśl nad jakąś prostą głowicą paralaktyczną w stylu EQ3. Ja swojego czasu taką wyrwałem za 100zł, po pewnym okresie dokupiłem napęd. Na to aparat i można już naprawdę hulać z krótką ogniskową.

 

http://astro.mpi.int.pl/files/astrophotos/mle.jpg

 

pozdro

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz tak jak ja z tymi snami o montażach :) Super, że Cię wciągnęło!! Co do zdjęć to widać nie tylko m33 ale także NGC7000 (Ameryka) na pierwszej fotce, tak trzymać!! Rozumiem że to z nieruchomego statywu wszystko?

 

Zgadza się fotki robione z nieruchomego statywu, i wydaje mi się, że nieprzeciętne niebo odegrało tu znaczną rolę przy tych czasach.

 

Acha no i ten statyw to niestety masakra: http://afe.pl/catalog/product_info.php?cPa...;products_id=32,

w tej chwili jestem na etapie zbierania na nowy stabilniejszy, bo ten sie trzęsie byle co i musiałem trochę fotek odrzucić.

 

Muszę przyznać, że po pierwszych już całkiem znośnych zdjęciach zaczynam się ostro wciągać :D

 

Myślałem też o prowadzeniu na montażu EQ2 z mojej synty, niestety ręczne nie wchodzi w grę gdyż montaż się strasznie trzęsie przy byle dotknięciu mikro ruchów.

 

Edit: patrząc na koszta napędu w jednej osi do EQ2 faktycznie lepiej będzie jak poszukam samej głowicy EQ3, nazbieram parę groszy i będzie ok. A tymczasem chyba pobawię się w budowę koziołka, bo koszta po uwzględnieniu zawartości mojej piwnicy będą znikome.

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się fotki robione z nieruchomego statywu, i wydaje mi się, że nieprzeciętne niebo odegrało tu znaczną rolę przy tych czasach.

 

Acha no i ten statyw to niestety masakra: http://afe.pl/catalog/product_info.php?cPa...;products_id=32,

w tej chwili jestem na etapie zbierania na nowy stabilniejszy, bo ten sie trzęsie byle co i musiałem trochę fotek odrzucić.

 

Muszę przyznać, że po pierwszych już całkiem znośnych zdjęciach zaczynam się ostro wciągać :D

 

Myślałem też o prowadzeniu na montażu EQ2 z mojej synty, niestety ręczne nie wchodzi w grę gdyż montaż się strasznie trzęsie przy byle dotknięciu mikro ruchów.

 

Edit: patrząc na koszta napędu w jednej osi do EQ2 faktycznie lepiej będzie jak poszukam samej głowicy EQ3, nazbieram parę groszy i będzie ok. A tymczasem chyba pobawię się w budowę koziołka, bo koszta po uwzględnieniu zawartości mojej piwnicy będą znikome.

 

Jakbys się zdecydował na paralaktyka to weź pod uwagę używane np.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17627

 

albo lepiej ale drożej:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17543

 

Do astrofoto montaż paralaktyczny to jednak rzecz niezbędna.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbys się zdecydował na paralaktyka to weź pod uwagę używane np.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17627

 

albo lepiej ale drożej:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17543

 

Do astrofoto montaż paralaktyczny to jednak rzecz niezbędna.

 

pozdro

 

No właśnie tak sie zastanawiam nad tym EQ3 chociaż sama głowica z napędem(a widze że jest taka możliwość), no ale zobaczymy jak oferta doczeka przypływu gotówki to będzie good.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.