Skocz do zawartości

pierwszy zakup, lornetka/luneta


Pirek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

po przeczytaniu kilku(nastu) watkow, dochodze do wniosku, ze najlepszym wyborem na poczatek bedzie dla mnie jakas pozadna lornetka.

Zatem moje jakze trywialne pytanie do szerokiego grona forumowiczow, czy ktos moglby mi w jakis sposob doradzic ktory model wybrac?

 

 

ponizej kilka przydatnych informacji (chyba):

 

lokalizacja: Bielsko-Biała - centrum .. praktycznie zadne mozliwosci zabawy sprzetem w domu (brak balkonu, centrum)

ale za to mozliwosc nawet dosc dalekich wypadow za miasto (przegibek, zywiec, miedzybrodzie, bialy krzyz, itp);

sprzet uzywany bedzie do: to jednak najtrudniejsze pytanie, prawdopodobnie do zabawy ... moze jakies fajne sasiadki sie trafia? :D

limit cenowy: 400-600 PLN

 

z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi,

przepraszam takze za kolejny temat z serii "a moze kupil bym sobie teleskop..." :D

 

zyczac milego dnia,

pozostaje z powazaniem

 

Pirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wszystkie sugestie.

po wstepnych ogledzinach zastanawiam sie nad:

 

ZOMZ Zagorsk BPC 20x60 KRONOS http://optyczne.pl/index.php?test=lornetki&test_l=26

 

Lornetka Delta Optical Silver 8-20x50 ZOOM http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...=pl&cur=PLN

 

Lornetka Delta Optical Silver 10x50 http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...=pl&cur=PLN

 

z tych dwoch modeli ktory bylby lepszy?

Lornetka Delta Optical Hunter 8x56

Lornetka Delta Optical Hunter 9x63

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...=pl&cur=PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

 

Po pierwsze zastanawia mnie co masz na myśli mówiąc "lornetka do zabawy" ? :szczerbaty:

 

Lornetka z zoomem?hmm zerknij tu

pisało się o tym trochę.

Z tych dwóch ostatnich podanych przez Ciebie to proponuje 9x63.

 

Kronos 20x60 to już taka lornetka-legenda.

Jeśli nie jesteś zainteresowany DS'ami to Silver pasuje,choć oczywiście złapiesz też te obiekty.

 

A jak zechcesz DS'y to może to być przydatne:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e7b9b88e8f0684a

lub

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e7b9b88e8f0684a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec zostaly te 3:

 

wszystkie typ - Porro,

sklanial bym sie w strone Taiga .. 24 miesiace gwarancji, BaK4

 

Lornetka Celestron SkyMaster 15x70 http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...=pl&cur=PLN

 

Lornetka Delta Optical Taiga 16x80WA http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...=pl&cur=PLN

 

Lornetka Kronos BPC 20x60 http://www.pryzmat-fotooptyka.com.pl/index...1&id_tow=53

 

 

Pod pojeciem "..do zabawy" mam na mysli, ze nie wiem czy zainteresuja mnie planety czy DS.

Astronomia jako taka zawsze mnie interesowala ale jakos nigdy nie bylo wystarczajacych funduszy by cokolwiek zakupic.

Teraz udalo sie cos wyskubac, dlatego chcialbym zakupic cos bardziej uniwersalnego, by mozna bylo w razie czego sprobowac roznych kierunkow.

Istnieje tez mozliwosc ze nie zlapie bakcyla i zostanie mi lornetka ... wlasnie do zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki o powiększeniu powyżej 12x, dla prowadzenia satysfakcjonujących obserwacji wymagają statywu. Jeżeli mają to być obserwacje w terenie z tzw. "ręki" to 10x50 (np. ta z postu Mc Arti'ego) mimo wszystko będzie najlepsza. Osobiście do obserwacji bez statywu używam 12x50 (starszy japoński model). I to jest moim zdaniem maks. powiększenie do obserwacji ręcznych. Lornetki 20x60 używam już na własnoręcznie skonstruowanym żurawiu.

Kupując lornetkę weź również pod uwagę poruszone przeze kwestie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam statyw do aparatu fotograficznego, wydaje mi sie ze szybko-zlaczka jest taka sama jak w lornetkach lub po drobnych modyfikacjach uda mi sie ja "przystosowac". zastanawiam sie tylko czy luzy (statyw to badziew z allegro, takie aluminiowe tandety, 140cm) nie beda przeszkadzaly w obserwacji. czy wykorzystujac statyw tego typy nie bedzie przeszkod by uzywac powiekszen rzedu 15-16 czy nawet 20, a moze do tego trzeba jednak zakupic osobny stabilniejszy statyw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś pomyśleć o średniej klasy lornetce 10X50. W takiej cenie da się znaleźć używaną

tudzież zciągnąć z zagranicy. Jakością optyki nadrabia różnicę w wielkości obiektywu i do tego jest bardzo uniwersalna zarówno w nocy jak i w dzień.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pirek! do lornetki z powiekszeniem 15x i wiecej potrzebny jest statyw ale nie zwykły tylko typu żóraw. i robi sie coś wielkosci teleskopu a nie o to chodzi.

http://www.telescope.com/shopping/product/...iProductID=7639

 

patrzenie pionowo do góry bez żórawia w trzęsących się rękach na obiekty które ledwo co widać jest niesatysfakcjonujace. lornetka 10x50 to optimum. pozatym silver jest poprostu bardzo dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pirek potrzebuje lonetki do zabawy, czyli podglądania, wystarczy że oprze ją o cokolkwiek, na co mu statyw. Jak zwykle większość nie czyta dokładnie wymogów jakie stawia klient w pierwszym wątku. Dziwię się że nikt jeszcze nie wspomniał o Syncie 200/1200. <_<

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pirek potrzebuje lonetki do zabawy, czyli podglądania, wystarczy że oprze ją o cokolkwiek, na co mu statyw. Jak zwykle większość nie czyta dokładnie wymogów jakie stawia klient w pierwszym wątku. Dziwię się że nikt jeszcze nie wspomniał o Syncie 200/1200. <_<

 

 

 

Drogi Leszku,

 

 

 

Przecież każdy chce dobrze doradzić i każdy bierze pod uwagę astronomiczne zastosowania oraz ewentualny rozwój i pogłebianie tej pasji... Wiele osób po jakimś czasie stwierdza, że "gdybym tylko wiedział wcześniej, to wziął bym pod uwagę inny sprzęt..." itd, itp... wydać kasę każdy może, my radzimy jak nie wyrzucić jej w błoto. Ostateczną decyzje podejmuje i tak główny zainteresowany. Gdyby nie chciał naszych porad, to by nie zapytał, prawda?

 

Wiem, że końcówka roku może być czasem stresująca, Leszku weź kilka głębokich wdechów i policz do dziesięciu. Na pewno masz wiele racji w tym co mówisz. Tylko jakoś tak powiało chłodem z Twojego postu...

 

 

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po remoncie chaty i stres z tym związany mam już za sobą :D Teraz jestem w dobrym nastroju, dlatego się udzielam w kwestii doradzania. Widzę jednak że zbytnio się przejmujecie tym co nie uniknione, co każdy ew. astromaniak przejść musi, czyli zmiana priorytetów po jakimś czasie. Gościa stać ledwo na lornetkę, a Wy mu statyw każecie dokupować, żeby go policja zwinęła jak będzie kobitki podglądał. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod pojeciem "..do zabawy" mam na mysli, ze nie wiem czy zainteresuja mnie planety czy DS.

 

Pirek,

jak chcesz oglądać planety, to zapomnij o lornetce.

 

Ja napiszę tak:

mam 3 lornetki: 20x60, 7x50 i 10x40.

Najciekawsze jest to, że najczęściej z lornetek używam 10x40 do przeglądu nieba.

Ale - gdybym nie miał żadnego sprzętu, to rozważałbym zakup małego mobilnego refraktorka z obiektywem 60-80 mm i ogniskową 400 - 600 mm.

Dlaczego?

Oto odpowiedź:

- decydując się na lornetkę zakładasz, że idziesz w kierunku obiektów DS

- małym refraktorem zobaczysz już pewne szczegóły planet

- mały refraktor przyda się podczas takich wypadów, kiedy jesteś ograniczony możliwością dźwigania; w przypadku nabycia większego sprzętu (np. Synty 1200/200) refraktor będzie sprzętem uzupełniającym

 

Jeśli jesteś zdecydowany, że interesują cię tylko obiekty DS - to bierz bez zastanowienia lornetkę z obiektywem minimum 60 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia pojęcie "do zabawy". Jeśli absolutnie nie wiesz, czy astro cię zainteresuje, to bierz małą lornetkę - ale musisz pogodzić się z tym, że mało zobaczysz. Za to nie zostaniesz z "krową", z której korzystanie nawet w przypadków ptaszków, krajobrazów, sąsiadek- będzie mocno niewygodne "z ręki".

 

Natomiast jeśli czujesz, że może się mocno wkręcisz, to zrób coś innego. Nic nie kupuj, tylko koniecznie się skontaktuj z kimś co ma telep z twoich okolic i umów się na obserwacje. Jeśli "załapiesz"- dozbieraj na tą Syntę choć 6", Maka np. 102, refraktor powyżej "setki" czy cuś innego, w zależności od możliwości finansowych i warunków.

 

Pewno, że warto zacząć przygodę z astro od lornetki, a i jest ona ważnym uzupełnieniem teleskopu. Ale jest tylu życzliwych ludzi z forum, rozsianych po całej Polsce, że na 100% warto zacząć od takiego spotkania. Bezpośredni kontakt ze sprzętem pozwoli ci zacząć od "naocznego" przekonania się co i jak, a tego nie zastąpią opisy obserwacji, a już na pewno- nie fotki DSów, nawet z amatorskiego sprzętu :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Say :Beer: wiedziałam, że nie zawiedziesz... :szczerbaty:

 

 

 

Ot i masz Lemarcu... jest syncia, tylko mniejsza... :szczerbaty:

 

 

 

uwielbiam to forum B):szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

 

 

 

Ori2711

 

 

 

Ps: Ide popłakać ze śmiechu...

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Czarnkowie jest browar. "Noteckie" toto się nazywa. Takie małe, poręczne ;) bombeczki mają :) Do tego nie pasteryzowane- co jest ewenementem w skali naszej Ojczyzny :) Aaaaa i ekonomiczne ... prawie jak Synta :szczerbaty:

 

W tym układzie Pirek niech se bierze co chce, bo mam ważniejsze sprawy na głowie :ha:

 

Pozdro wzajemne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytalem o lornetke ... bo jak bym zapytal o teleskop to by byly odpowiedzi typu kup sobie lornetke :D

ale okej .. stanelo na tym, ze ja sobie pozycze jakas pozadniejsza lornetke od znajomych, pobawie sie nia troche .. a potem sie odezwe ... i miejmy nadzieje wroce do rozwazania :D

 

milego dzionka/wieczorku ... i bezchmurnego nieba zycze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znawcą nie jestem, nie byłem i pewnie nie będę ale moge Ci co nieco podpowiedziec. Jak ktoś wychwyci błędy prosze napisac. Duże powiększenie stosuje sie do planet czy oglądania księżyca/słońca i niektórych obiektów DS jak mgławice planterne. Jeśli tylko masz dostęp do ciemnego nieba i lubisz gromady gwiazd, jaśniejsze galaktyki czy planetoidy/komety lub podobne DS itp celowałbym w lornetke z jak największą średnicą np. 16x80 WA Taige lub model niżej i do tego statyw. Tylko, że wtedy odpada generalnie oglądanie tego co napisałem wyżej. Jeśli natomiast chcesz oglądac planety, rozdzielac układy wielkokrotne/słonce/księżyc/ to skłaniałbym się w tej cenie już raczej do teleskopa. Tylko ze wtedy obiekty DS bedą wyglądału ciutke gorzej ale bedziesz miał wieksze możliwości obserwacji innych obiektów ; )

 

Troche zamieszane ale może sens da sie złapac... kupowanie moim zdaniem 10x50 za taką cene nie mając innego sprzętu do obserwacji wydaje mi się nie porozumieniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.