Jump to content

Prawdziwy zasięg teleskopu

Guest
 Share

Recommended Posts

Jestem ciekaw na ile wzór na obliczanie teoretycznego zasięgu telesokpu jest zgodny z praktyką.

Czy mógły każdy napisać jakie osiaga wartości graniczne za pomocą swoich teleskopów w jak najlepszych warunkach ?

Za pomocą takich danych można było by poprawić znane każdemu m=6+5*logD

Ten znany wzór jest do bani, bo nie uwzględnia jakości nieba i stosowanego powiększenia. O wiele lepszy jest taki:

ZASIEG = m0+2.5 LOG(srednica[cm]*powiekszenie)

Gdzie m0 to zasieg golym okiem w okolicy obszaru, który obserwujemy teleskopem.

Oto jak mi się ten wzór sprawdza w praktyce:

1) Kudłacze

25cm, 135x, m0=6,2 mag =>

teoria: 15,0 mag, praktyka: ~15,2 mag

2) OAUJ

35cm, 300x, m0=5,5 mag =>

teoria: 15,6 mag, praktyka: ~15,5 mag

Od Janusza Płeszki. Widziałem też w sieci, ale nie pamiętam gdzie.

Ten wzór trzeba stosować rozsądnie, bo jest oczywiste, że dla wielkich powiększeń się załamuje.

U mnie jest tak: na Kudłaczach mam największy zasięg zazwyczaj przy 135x, a przy 180x jest słabszy. Stąd domyślam się, że max jest dla ~150x. W OAUJ max jest zazwyczaj dla 225x lub 300x. Domyślam się, że ok. 260x byloby najlepsze.

Marku, wzór na aktualny zasięg teleskopu

z = 5.5 + 2.5 * log(D) + 2.5 * log(p)

gdzie:

D - apertura [cm]

p - powiększenie

występuje niemal powszechnie w naszej literaturze. Ale niemal nie wspomina się przy tym o subiektywności składnika m0, na który zwrócił uwagę Michał. Wystarczy powyższe 5.5 zamienić w b. dobrych warunkach na 6.5 i zasięg rośnie aż o 1 mag. (co dziwiło tu niedawno parę osó B) .

Ja w swoich obliczeniach i arkuszach używam zależności z "5.5".

Książka a rzeczywitość to dwie różne sprawy. Twój wzór znam z książki "Z astronomią za pan brat". Wzór Michała wydaje mi się bardziej rozsądny tym bardziej iż ma się zgadzać z rzeczywistością i ładnie i prosto można sobie wstawić aktualną wartość dla "gołego" oka

A co ma zasięg teleskopu do AstroKalendarza ?

Jedyne co mi się łączy to obliczanie jasności planet, a to przecież nie to samo.

Guest Janusz_P.

El... Marek jest juz z pokolenia komputerowego nie musi wiedzieć jak biegają logarytmy i znać twierdzenia o sumie logarytmów, wystarczy ze wie pod którym są klawiszem i gdzie jest ENTER   ;););)

Guest Janusz_P.

Oskarze litości chyba nigdy nie najmę adwokata !!!

To jak w tym starym wojskowym kawale czy można czyścić karabin logarytmem, zakłopotany szeregowy odpowiada w zasadzie można ale lepiej oliwą i pakułami, zgodnie z instrukcją obywatelu kapitanie ;D ;D ;D

A po cholerę adwokatowi logarytmy? No podaj jakiś przykład. Oskubać klienta można zawsze tylko przez dodawanie i mnożenie  ;D

Tak przy okazji wiecie co to jest powództwo adhezyjne? To taka prosta instytucja jak logarytm, a jednak nie każdemu potrzebna.

Guest Janusz_P.

Adhezja to coś z przyleganiem czyżby powództwo przyległe jak sądzę z nazwy???

Próbuj dalej   :D , ale kombinujesz dobrze. Istota się zgadza, określenie, że przyległe bardzo trafnie i ładnie oddaje kwestię  (chociaż w języku prawniczym takie w ogóle nie istnieje!).

Guest Janusz_P.

Może chodzi o powództwo związane, równoległe lub zbiorowe ???  

ps. Logarytm to nie instytucja tylko funkcja gwoli ścisłości kolegi prawnika, Sąd to co innego niestety to instytucja pełną gębą !!!

Tylko Ci Janusz zbiorowe w głowie  ;D. Żeby nie śmiecić na forum i zaspokoić Twoją ciekawość - powództwo adhezyjne jest to pozew który poszkodowany przez sprawcę przestępstwa składa w postępowaniu karnym. Tym samym nie ma konieczności prowadzenia dwóch spraw cywilnej i karnej, a poszkodowany przy wydaniu wyorku co do winy i kary oskarżonego, może uzyskać wyrok co do roszczeń cywilnych (np. odszkodowanie za szkody spowodowane wypadkiem samochodowym). Tak więc Twoje określenie, że jest to powództwo przyległe było bardzo trafne.

Guest Janusz_P.

Dzięki za wyjaśnienie pojęcia jak wiesz uwielbiam szacować wartości i dochodzić znaczenia pojęć przez skojażenia ;D ;D ;D

ja tak szczerze z matmy to wysiadlem jak przerabialismy wartosci wlasne ukladow rownan rozniczkowych, natomiast o adhezjach i podobnych temu zboczeniach nigdy nie slyszalem... :o

dyskusja jednak nadwymiar interesujaca ;D

Niestety jak zawsze odbiegająca od tematu

A to tylko dlatego, Marku, że kilkanaście postów wcześniej nie przyznałeś się po prostu, po męsku, do błędu. I nie byłoby tej niezwykle zajmującej Januszowo-Oskarowej "tematycznej" wymiany zdań.

Janusz, jak jeszcze raz będziesz kogoś strofował, że pisze nie na temat, to zajrzyj sobie właśnie tutaj.

Już bez przesady z tym pisaniem nie na temat. Jak przejrzałem wydrukowane niegdyś dyskusje ze starego jeszcze forum, to się okazało, że ponad połowa była nie na temat. Nie przesadzajmy z tym ścisłym trzymaniem się tematu, bo każdy gdzieś zbacza, a dyskusja potrafi zajść w zupełnie inne kwestie, niż określone w temacie. Ja nie uważam, żeby dało się to wyplenić.

Dokładnie tak. Sam lubię wycieczki poza temat i często drżę o to, czy mnie ktoś op... czy nie.

To czemu nie napisać wprost napytanie Oskara, że logarytm

to taka funkcja, która wie do jakiej potęgi trzeba podnieść podstawę logarytmowania, żeby wyszło to co podajemy w nawiasie.

log    (100) = 2      bo     10^2=100

10

i że jak napiszemy log (100) to i tak domyślnie myślimy, że podstawa logarytmowania jest 10.

I teraz jest wszystko jasne i można powiedzieć, że gdzieś na forum jest wyjaśnione co to jest loagarytm   : :)

A wogóle to bardzo lubie jak się pisze o rzeczach oczywistych nawet oczywistych, bo wtedy niema niedomówień... :D

NIE!

Podstawę logarytmowania trzeba "zawsze" określić   ;)

Bo jak nie... to jest 10

chyba, że użyjemy logarytmu naturalnego

log   (x)

e

gdzie e=2,7182818284590452353602874713527

i wtedy piszemy: ln (x)

a myślimy: log  (x)       : :)

e

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.