Skocz do zawartości

kolejny wykład


Rekomendowane odpowiedzi

właśnie się dowiedziałem

jade zaraz teraz do Krakowa w delegacje

:angry::burza:

wracam w środę dopiero

:angry:

a tu taki śliczny wykład kole nosa mi przejdzie

 

Lampka mam prośbę jak byś się wybierał

spróbuj zabrać od prelengenta jakies materiały z wykładu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem. I wysłuchałem z zainteresowaniem. Niestety ten dzień był dla mnie strategiczny w robocie i wpadłem na wykład minutkę przed i zaraz po wykładzie musiałem wracać do roboty. Zresztą i tak nie było z kim doznać W-Niebo-Wzięcia.

Wykład był z pozoru dla amatorów. Małe teleskopy, te sprawy...

Ale zaczął się od pokazania 35 centymetrowego Meade'a z Zielonej Góry (śmieszna, jak na wielką naukę cena rzędu 100 000 zł) i o takich mniej więcej małych teleskopach była mowa. Czasem prelegent schodził niżej mówiąc, że to można (przynajmniej teoretycznie) zrobić 10 centymetrowym teleskopem. Ale zwykle stwierdzał, że lepiej patrzeć w okolice 1 m średnicy.

Trochę mówił o szukaniu planet, które zaćmiewają swoje gwiazdy, trochę o mikrosoczewkowaniu. Wreszcie o rejestracji obiektów z pasa Kuipera. Tu najczęściej padały wartości metrowej apertury. No i najlepiej rejestrować w podczerwieni (padały jakieś milionowe ceny rejestratorów w podczerwieni). Zresztą w tych poprzednich zagadnieniach nie pokazał, że może to prowadzić do masowych sukcesów obserwacyjnych amatorów. Raczej wskazywał na wielkie szczęście i duże doświadczenie tych, którym się udało coś w mozole tysięcy obserwacji wychwycić.

Ogólnie masę różnych ciekawostek, ale na sprzęt nie w moim zakresie cenowym.

Wytłumaczę się jeszcze co do braku materiałów z wykładu. Prawdę powiedziawszy, nawet nie pytałem o nie. Otóż prezentacja była zaledwie szkicem tego, co było powiedziane. I chyba nie byłoby sensu nawet o to prosić. Bo trzeba by prosić o dodatkowe komentarze do tego, czyli zasadniczą treść wykładu. A tego autor z całą pewnością nie miał. Slajdy miały wybitnie ilustracyjny charakter i pewnie część z obrazków i animacji jest ogólnie dostępna w necie. Trzeba by chyba ustawić kamerę i nagrywać cały wykład, a to chyba nie jest (z wielu względów) możliwe.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.