Skocz do zawartości

mobilnosc EQ-5.


pieg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chcialbym zapytac jak wyglada sprawa z noszeniem EQ-5?

Czy nie da sie tego jakos ladnie zapakowac tak zeby mozna bylo jeszce zabrac tube (w tym przypadku 114/900) obecnie swoje EQ-2 nosze w pokrowcu ktory trzyma sie w rece i w ostatecznosci mozna zarzucic na jedno ramie, ale wiem ze EQ-5 jest znacznie wiekszy i znacznie ciezszy, mial ktos doswiadczenia z podrozowaniem z takowym sprzetem? czesto zabieram go ze soba pociagiem i w wiekszosci przypadkuow musze najpierw przejechac miasto w autobusie MZK...

 

ps. a jak ma sie do tego dobson taki powiedzmy od synty 8"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chcialbym zapytac jak wyglada sprawa z noszeniem EQ-5?

Czy nie da sie tego jakos ladnie zapakowac tak zeby mozna bylo jeszce zabrac tube (w tym przypadku 114/900) obecnie swoje EQ-2 nosze w pokrowcu ktory trzyma sie w rece i w ostatecznosci mozna zarzucic na jedno ramie, ale wiem ze EQ-5 jest znacznie wiekszy i znacznie ciezszy, mial ktos doswiadczenia z podrozowaniem z takowym sprzetem? czesto zabieram go ze soba pociagiem i w wiekszosci przypadkuow musze najpierw przejechac miasto w autobusie MZK...

 

ps. a jak ma sie do tego dobson taki powiedzmy od synty 8"?

 

Podróżowanie z EQ 5 u mnie polega na wpakowaniu do auta Kombi, w twoim przypadku raczej bym odradzał, mont troszkę waży a do tego dolicz wagę tuby, co do Dobsona cóż nie znam wymiarów tego montażu stosowanego do Synty, a ten który posiadam to cóż zajął by sporą część przedziału

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz ile długości ma tubus Twojego teleskopu

Zmierz ile długości ma statyw metalowy od EQ5

Uszyj pokrowiec podwójny wyłożony gąbką na te 2 rzeczy i masz plecak

A montaż w ręku w jakimś pudełku, walizce narzędziowej z OBI itp.

W drygiej ręce okulary (lub w kieszeni w plecaku przy teleskopie).

 

Ja takie coś sobie planuję do 150-tki

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale przyjmijmy ze mam do niego pozadny pokrowiec (czy cos w tym rodzaju) no i oczywiscie moge go maksymalnie rozlozyc( z EQ-2 tak robie) bo na miejscu w cieplutkim domku moge go zlozyc spowrotem, np. przeciwwagi bo wiem ze duzo waza do oddzielnej torby gdzie mam tez troche ubran a jest bardzo poreczna i nie bedzie stanowila duzego problemu, drogi dalekiej nie mam do pokonania bo wiekszosc pokonuje autobusem a nastepnie pociagiem z ktorego zawsze odbiera mnie auto..

 

no w tym problem ze nie wiem jakie taki statyw ma wymiary a pokrowiec taki mam juz uszyty pod EQ-2 i w razie problemu mozna uszyc inny na statyw pod EQ-5.

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie ile waży montaż ale oceniam go na około 11 kg(przynajmniej Skyview pro). do tego licz masę teleskopu standardowo około 6 kg na plecach i jak również masę przeciwwag, targałem taki zestaw wież mi nie jest tak łatwo mimo iż masa sumarycznie wielka nie jest jednak ona równomiernie rozłożona, nie oznacza to jednak iż nie da rady go tak transportować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsona tak trudno byłoby przewozić. Co prawda mam wyobrażenie, jak go w razie czego przerobić, aby pionowe elementy można było łatwo montować na stanowisku, ale jednak podstawa to koło o średnicy ok. 60 cm. Trudno to wpakować w jakąś torbę, żeby w miarę wygodnie podróżować.

 

http://www.allegro.pl/item159442734__super...ylko_12kg_.html

tego jednak nic nie zastąpi przy takich eskapadach :)

No, nie mam z tą aukcją nic wspólnego!

 

tutaj są wymiary Synty na Dobsie : http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=15391

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie ma mniejwiecej wymiary ten statyw od EQ-5?

jesli ktos bedzie mogl to prosze tez jakie sa wymiary dobsona (tego pod synte 8") i jak wyglada podrozowanie z nim:)

 

no to dostalem juz odpowiedz co do dobsona.. ale wlasnie na jakiej zasadzie sa przymocowane te pionowe scianki do podstawy? nie probowal nikt tego przerabiac na wersje skladana?;p

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na tej fotce, którą ci podesłałem w poprzednim poście, po edycji. Część pozioma montażu to dwa koła. Wkręty mocujące elementy pionowe wkręca się w górne koło od spodu, a dopiero później skręca do drugiego, dolnego koła. Z kolei ścianki pionowe też są połączone wkrętami. Można to przerobić, ale wymaga to trochę narzędzi, doświadczenia i wyobraźni. W razie czego mogę podpowiedzieć jak to sobie wyobrażam. Ale i tak najpierw przemyśl, jak będziesz tachał jednocześnie te koła (no ich się nie da "sklapnąć") i tubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiec wyglada na to ze mimno duzo wiekszej wagi bardziej mobilny w takim przypadku jak moj moze okazac sie EQ-5 chociaz to moze wygladac jak (pozwole sobie zacytowac tekst z celestii)

eskapada wielbłąda na nocne prace techniczno-inżynierskie.
:D

 

ps. saywiehu dzieki za fotke wlasnie takiej szukalem a nigdzie nie moglem dopasc:)

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzekłeś iż z pociągu obiera cię jakieś auto zakładam, że masz tam jakąś rodzinę wnioskując po twoich postach to posiadasz eq 2 i telep 114/900 jeżeli nie masz zamiaru sprzedawać eq2 to rozwiązaniem było by pozostawienie EQ5 na miejscu docelowym i podróżowanie z samą tylko tubą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Tym wlasnie problem caly, miejscem docelowym jest dom kobiety mej :D u niej jest swietne niebo, ale z kolei w zielonej mam kuzyna studenta astronomi ktory chetnie zabiera mnie ( nie dorobilem sie jeszcze automobilu;p) za miasto na jakies lookanko, wiec niestety nie ma opcji zeby pozostawic tam montaz.. wlasnie buduje do tej mojej tuby dobsona ktorego mialem tam zostawiac no ale tez szkoda bo EQ-2 jest jaki jest wiec dobs przydal by sie na miejscu..

 

moze zbuduje dwa dobsony :Boink:

 

a wszytko rozchodzi sie o to ze sprzetem docelowym jest dla mnie 20 cm lustro, i tu pytanie na czym, bo mobilnosc jest sprawa bardzo wazna jak juz zauwazyc sie dalo:)

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wszytko rozchodzi sie o to ze sprzetem docelowym jest dla mnie 20 cm lustro, i tu pytanie na czym, bo mobilnosc jest sprawa bardzo wazna jak juz zauwazyc sie dalo:)

 

 

Mobilne 20 cm cóż radził bym poszukać jakiegoś newtona o budowie kratownicowej spokojnie spakujesz go w jedną góra dwie walizki, co do montaży to zależy gabarytowo mniej miejsca zajmie złożony paralaktyk aniżeli dobson masowo przewagę ma drugi wymieniony.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobilne 20 cm cóż radził bym poszukać jakiegoś newtona o budowie kratownicowej spokojnie spakujesz go w jedną góra dwie walizki, co do montaży to zależy gabarytowo mniej miejsca zajmie złożony paralaktyk aniżeli dobson masowo przewagę ma drugi wymieniony.

 

pozdrawiam

 

no tak ale zauwazylem ze takie konstrukcje sa drozsze niz ich odpowiedniki z normalna(?) konstrukcja.. czy tylko mi sie wydaje?

druga rzecza jest ze takie teleskopy zazwyczaj posiadaja duuze lusterka ktore jednak kosztuja.. no a to tez wazne <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprecyzuj waszmość czy chcesz kupić gotowy teleskop czy też wykonać go własnoręcznie??

Jeżeli będzie to zakup to cóż masz 100 % dla przykładu Synta i Made LB oba 8" to różnica ok 800 zł z tym że LB ma lepsze wyposażenie no i jest mobilniejszy, lecz porównywanie Synty i LB jest nie porozumieniem przynajmniej ze względów konstrukcyjnych.

Własnoręczne wykonanie poza satysfakcją, powinno być tańsze choć niech o tym wypowiedzą się ludzie którzy to poszli tą drogą

 

pozdrawiam

Edytowane przez krystian_koza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze zostaje mi droga kupienia gotowego sprzetu, zlozenie wlasnego teleskopu moze kiedys, kiedys ale to juz napewno cos wiekszego..

moze okresle gorna granice 2500 zl - mobilne/najlepsze parametry..

a taurusy? gdzie je mozna poogladac, poczytac o nich, no i kupic:) czy juz tylko rynek wtórny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Astrokraku Meade LightBridge 8" za 2100 wiec i na okularki zostanie a z recenzji wynika ze konstrukcja solidna jak również mobilna

co do taurusów to nie wiem wyślij najlepiej PW do posiadaczy tych teleskopów z zapytaniem gdzie je nabyli

Edytowane przez krystian_koza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Astrokraku Meade LightBridge 8" za 2100 wiec i na okularki zostanie a z recenzji wynika ze konstrukcja solidna jak również mobilna

co do taurusów to nie wiem wyślij najlepiej PW do posiadaczy tych teleskopów z zapytaniem gdzie je nabyli

 

Jeden Taurus jest na allegro. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprecyzuj waszmość czy chcesz kupić gotowy teleskop czy też wykonać go własnoręcznie??

Jeżeli będzie to zakup to cóż masz 100 % dla przykładu Synta i Made LB oba 8" to różnica ok 800 zł z tym że LB ma lepsze wyposażenie no i jest mobilniejszy, lecz porównywanie Synty i LB jest nie porozumieniem przynajmniej ze względów konstrukcyjnych.

Własnoręczne wykonanie poza satysfakcją, powinno być tańsze choć niech o tym wypowiedzą się ludzie którzy to poszli tą drogą

 

pozdrawiam

 

Niestety koszty samodzielnie wykonanej konstrukcji też nie sa małe. Oczywiście zdobyte doświadczenie jest bezcenne, ale zdobywa się je miesiącami , a nawet latami.

Po za tym odsprzedanie takiej konstrukcji graniczy z cudem. Przykład mojego leskopu, który kosztował mnie około 2700,- a w tej chwili sprzedaję podzespoły czasami nawet za 50% ceny.

W moim odczuciu wiele osób stosuje teleskop jako sprzęt nie tylko do obserwacji, ale i do pokazania się. Wtedy (szczególnie w przypadku tych mniej doświadczonych uzytkowników) o doborze decyduje marka.

 

Takich przykładów można w sieci znaleźć sporo. Wygląda to tak, że Ktos ma obserwatorium przypominające szopę w szopie jakiś "dziwny" sprzęt, a zdjęcia wykonuje wspaniałe. Po za tym wiele osób jeżeli już nasyci sie widokami pragnie iść troszkę inną drogą, pojawiają się "łowcy komet" i poszukiwacze supernowych.

 

Jako przykład dam przyrząd z nie najwyższej półki, ale skuteczny:

coś takiego

 

Nie wygląda to olśniewająco, ale jest szalenie skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety koszty samodzielnie wykonanej konstrukcji też nie sa małe. Oczywiście zdobyte doświadczenie jest bezcenne, ale zdobywa się je miesiącami , a nawet latami.

Po za tym odsprzedanie takiej konstrukcji graniczy z cudem. Przykład mojego leskopu, który kosztował mnie około 2700,- a w tej chwili sprzedaję podzespoły czasami nawet za 50% ceny.

W moim odczuciu wiele osób stosuje teleskop jako sprzęt nie tylko do obserwacji, ale i do pokazania się. Wtedy (szczególnie w przypadku tych mniej doświadczonych uzytkowników) o doborze decyduje marka.

 

Takich przykładów można w sieci znaleźć sporo. Wygląda to tak, że Ktos ma obserwatorium przypominające szopę w szopie jakiś "dziwny" sprzęt, a zdjęcia wykonuje wspaniałe. Po za tym wiele osób jeżeli już nasyci sie widokami pragnie iść troszkę inną drogą, pojawiają się "łowcy komet" i poszukiwacze supernowych.

 

Jako przykład dam przyrząd z nie najwyższej półki, ale skuteczny:

coś takiego

 

Nie wygląda to olśniewająco, ale jest szalenie skuteczne.

 

 

dla mnie oczywiscie wyglad nie ma znaczenia calkowicie.. moze to byc brzydkie i nieestetyczne, jesli tylko bedzie mialo jak najlepsze parametry:)

A co do budowania wlasnego teleskopu to wlasnie dlatego wolal bym kupic gotowy, i wydaje mi sie najepiej taurusa.. :rolleyes:

 

wierze ze jest szalenie skuteczne, ale napewno srednio mobilne..pewnie nawet na autobus bym sie nie doczłapał <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.