Skocz do zawartości

Supernowa w M101?


Gość JacekPala

Rekomendowane odpowiedzi

Gość JacekPala

Czy udało mi się odkryć supernową, czy niestety spóżniłem się?

Interesujące miejsce zaznaczyłem kółeczkiem.

 

M101_Supernowa.jpg

 

ps. niestety to wyjątkowo wredny hotpixel, a szkoda już się zaczynałem cieszyć :unsure:

Edytowane przez JacekPala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Uch, nie doczytałem PSa - porównałem szybko z kilkoma innymi zdjęciami... i już chciałem gratulować- w końcu jest coś takiego jak "odkrycie równoległe" :)

 

Szkoda- byłoby extra!

 

P.S. Na pewno hotpixel?? :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uch, nie doczytałem PSa - porównałem szybko z kilkoma innymi zdjęciami... i już chciałem gratulować- w końcu jest coś takiego jak "odkrycie równoległe" :)

 

Szkoda- byłoby extra!

 

P.S. Na pewno hotpixel?? :Boink:

 

A co pokazują inne frame-y? Czy je robiłeś? Jeden z obiektów w kóleczku

ma rzeczywiście inny profil niż pozostałe. Jpeg zakłamanie pokazuje że nie

ma on średnicy pixela lecz kilku. Czy ten objekt ma średnicę 1 pixel-a?

Obiektu (RA=14 03 22 +54 14 42) nie ma ani w RealSky ani na innych obrazkach.

CBAT nie odnosi o żadnej SN ani asteroidy w okolicy.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coz pozostaje pogratulowac fajnej fotki :rolleyes:

 

ps. pozostaje robienie darkow, biasow i flatow, nie ma zmiluj.

 

Zgadzam się. Kalibracja jest podstawą w takich przypadkach. Oczywiście zawsze może

zdarzyć się jakiś cosmic-ray.... ;)

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Tyle, że ja mam odjęte darki, biasy i flaty. Ale mam nauczkę, że trzeba je częściej robić. Zdjęcie ma jednak pewien walor dydaktyczny, a mianowicie pokazuje jak łatwo się pomylić, szczególnie gdy bardzo się chce coś zobaczyć. Właśnie robię od nowa wszystkie darki i trochę poeksperymentowałem z usuwaniem hotpikseli, w następnych zdjęciach powinno być lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ja mam odjęte darki, biasy i flaty. Ale mam nauczkę, że trzeba je częściej robić. Zdjęcie ma jednak pewien walor dydaktyczny, a mianowicie pokazuje jak łatwo się pomylić, szczególnie gdy bardzo się chce coś zobaczyć. Właśnie robię od nowa wszystkie darki i trochę poeksperymentowałem z usuwaniem hotpikseli, w następnych zdjęciach powinno być lepiej :)

 

Jeśli tak Jacku - to nie jest hot pixel. Nie znam specyfiki Twojej kamery ale hot-y są widoczne dłużej

i przy standartowej kalibracji zostałyby usunięte (chyba, że darki robiłeś kilka (conajmniej) godzin

wcześniej). Najdziwniejsze jest to, że mimo ciągłego patrolowania M101 jeszcze nikt do CBATu

nie doniósł o SN w tej galaktyce. Dostaje regulanie IAUCe i CBET-y i nic. Wykluczam, że jest to

jakiś obszar HII. Na Twoich zdjęciach kilka innych obiektów ma również ten sam profil. Niestety

bez drugiego 'shoot-a' albo chociażby przejrzeniu raw-frame-ów (o ile składałeś kilka ekspozycji)

nie można niczego potwierdzić. Pozostaję jeszcze możliwość wybuchu czegoś w tle (obiekt

transcendentalny) np karła itp ale są to zjawiska okazyjne i niezbyt zbadane, lub nawet GRB.

Ale nie będę teoryzował :)

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wykluczyć wszelkie wątpliwości, myślę że powinno się dalej obserwować tę galaktykę. Jeśli pogoda pozwoli <_<

Wystarczy jeszcze jedno zdjęcie aby mieć pewność czy to supernowa czy błąd obróbki materiału.

 

Życzę powodzenia, Jacek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.