Skocz do zawartości

Czerwona Planeta 2007


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Juz kilka razy wyszedlem w tym roku na Marsa , przy SP 25 barlo 2x wyraznie widoczne ciemne fragmenty powierzchni , brak czap niestety.

 

25.12.2007 - mozna bylo stosowac wieksze powiekszenia i tak przy LV 7 bylo widac wyrazne ciemne fgragmenty powierzchni i nie bylo problemu z ustawieniem ostrosci - najlepiej Mars prezentuje sie z filtrem No. 21 (pomaranczowy) widac lepszy kontrast fragmentow powierzchni. Probowalem tez filtr szary ND 25 efekt zadowalajacy chociaz bez dodatkowych szczegolow powierzchni ale poprawia kontrast - filtry stosowalem zarowno przy okularach 25 mm jak i przy 7mm. Wczoraj probowalem tez Marsa z filtrem zielonym No 11 ale nie bylo zadnych pozytywnych zmian .

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mniej więcej widziałem Marsa wczorajszej nocy, zazwyczaj obraz był gorszy przez falowanie ale od czasu do czasu trochę się stabilizował i dało się dostrzec szczegóły. Dodam, że "szkic" wykonałem dziś z pamięci, więc mogą być jakieś niedociągnięcia :) ale tak to zapamiętałem. Pozdrawiam.

 

mars.jpg

 

Bardzo fajny rysunek :D

 

Mam pytanie czy ta poświata wokół Marsa to był efekt zwiaznay z jakąś mgłą , chmurkami czy to odblaski ?

 

Mialem podobne obrazy w moim teleskopie dlatego zamierzam wykonać w nim bafle wyczerniajace a dodatkowo kupiłem filtr polaryzacyjny Celestrona który bardzo ładnie gasi takie odblaski i widac jedynie planetę i czerń kosmosu-polecam.

 

Można za jego pomocą tak wyregulować pociemnienie obiektu , że świetnie nadaje sie do jasnych planet i Księżyca.

 

Wówczas uzyskał byś mniej wiecej taki obraz .

mars.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy ta poświata wokół Marsa to był efekt zwiaznay z jakąś mgłą , chmurkami czy to odblaski ?

Szczerze to nie potrafię Ci odpowiedzieć, może to przez seeing a może to wina standardowego okularu w syncie i jego optyki. Jestem początkującym obserwatorem i pierwszy raz miałem do czynienia z taką poświatą.

 

Od dłuższego czasu teleskop stoi i zbiera kurz a dzisiaj zapowiada się chyba na małą obserwacje... :banan::)

Trzeba ustrzelic Marsa póki jeszcze można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.