Skocz do zawartości

Czerwona Planeta 2007


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam pytanie: ostatnio w niedzielę nudziło mi się czekanie na wyniki wyborów to wyszedłem na dwór z telepem. Kieruje na Marsa. W 10mm jest dziwne zjawisko: planeta jest jakby podwójna, prawdziwy Mars a obok niego zachodzący częściowo na tarczę drugi Mars. Czy jest to efekt złej kolimacji (mam już telepa z 2 tygodnie), niskiego położenia nad horyzontem, złego seeingu, fatalnego okularu SP10mm? Proszę o pomoc :D

Pozdrawiam,

/Krawat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie: ostatnio w niedzielę nudziło mi się czekanie na wyniki wyborów to wyszedłem na dwór z telepem. Kieruje na Marsa. W 10mm jest dziwne zjawisko: planeta jest jakby podwójna, prawdziwy Mars a obok niego zachodzący częściowo na tarczę drugi Mars. Czy jest to efekt złej kolimacji (mam już telepa z 2 tygodnie), niskiego położenia nad horyzontem, złego seeingu, fatalnego okularu SP10mm? Proszę o pomoc :D

Pozdrawiam,

/Krawat

 

Myślę, że to efekt wyborczej gorączki :szczerbaty:

Teleskopu nie wychłodziłeś, Mars był pewnie bardzo nisko.......

Tu ...............spokojniej trzeba! B)

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie: ostatnio w niedzielę nudziło mi się czekanie na wyniki wyborów to wyszedłem na dwór z telepem. Kieruje na Marsa. W 10mm jest dziwne zjawisko: planeta jest jakby podwójna, prawdziwy Mars a obok niego zachodzący częściowo na tarczę drugi Mars. Czy jest to efekt złej kolimacji (mam już telepa z 2 tygodnie), niskiego położenia nad horyzontem, złego seeingu, fatalnego okularu SP10mm? Proszę o pomoc :D

Pozdrawiam,

/Krawat

Wiesz ze mialem podobnie i to w ten sam dzien! Marsowi co chwile na moment pojawial sie "blizniak" i po chwili znikal.

 

Co ciekawe w lv5mm juz tego nie bylo a przynajmniej nie zauwazylem tego.

 

Tez pierwsze o czym pomyslalem to kolimacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ze mialem podobnie i to w ten sam dzien! Marsowi co chwile na moment pojawial sie "blizniak" i po chwili znikal.

 

Co ciekawe w lv5mm juz tego nie bylo a przynajmniej nie zauwazylem tego.

 

Tez pierwsze o czym pomyslalem to kolimacja...

Jak już tu jesteśmy to powiedz mi czy opłaca mi się kupić lv 5 lub 6mm? Opozycja coraz bliżej a ja nadal bez dobrego okularu.... Naczytałem się, że dobry i mam dylemat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już tu jesteśmy to powiedz mi czy opłaca mi się kupić lv 5 lub 6mm? Opozycja coraz bliżej a ja nadal bez dobrego okularu.... Naczytałem się, że dobry i mam dylemat...

Wiesz mam lv5 ale ja sie obawiam ze kupilem za krotki ten okular. Chociaz tak naprawde nie mialem go okazji wyprobowac. Ludzie ci pewine powiedza ze power 240 to za duzo itd itp.

 

Jesli chodzi o prowadzenie teleskopu przy takim powerze to nie mam z tym zadnych problemow.

 

Sprawdzilem go raz w niedziele na marsie w okolicach polnocy jak byl juz ponad 20 stopni nad ziemia.

Niebo bylo w wiekszosci zachmurzone niskimi i wysokimi chmurami. Byly takie przeswity ale caly czas byly wysokie chmury wiec gwizdy dookola siebie mialy "mgielki" a zasieg gwiazdowy byl ok 2 mag - tylko w takich wrunkach mialem okazje sprawdzic okular :szczerbaty:

Obraz lekko plywal(ale nic strasznego) i w ogole teleskop latal na boki z powodu mocnego wiatru. Ale udalo mi sie wypatrzyc na nim na gorze podluzna plamke co mnie ucieszylo bo myslalem ze w taka pogode nic nie zobacze :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...W AK cena LV 5-18mm jest taka sama - 399zł....Matko kiedy ja na to nazbieram? Mamie jeszcze muszę spłacić 200zł za Synte-nie ma lekko :szczerbaty:

A 240x to jeszcze nie tak dużo - Koleś na astronocach oglądał Jowisza na 343x i podobno było ok.

Jest np. za 85 zł soligor ploosla 6mm ale to chyba nie jest "zbyt dobry" okular :szczerbaty: niestety opozycja Marsa nie będzie czekać...Szkoda :(

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...W AK cena LV 5-18mm jest taka sama - 399zł....Matko kiedy ja na to nazbieram? Mamie jeszcze muszę spłacić 200zł za Synte-nie ma lekko :szczerbaty:

A 240x to jeszcze nie tak dużo - Koleś na astronocach oglądał Jowisza na 343x i podobno było ok.

Jest np. za 85 zł soligor ploosla 6mm ale to chyba nie jest "zbyt dobry" okular :szczerbaty: niestety opozycja Marsa nie będzie czekać...Szkoda :(

 

Krawat, a czy wiesz dlaczego ten koleś z Astronocy napisał, że obserwował Jowisza przy 340x ? Bo to jest bardzo rzadkie zjawisko, że warunki seningowe pozwalają na taki power. Tak rzadkie, że aż zasługiwało na wzmiankę w opisie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha bo się bałem że kolimacja leży :Beer: a w tych tematach jestem raczej zielony, nie umiem tych luster ustawiać :D za to jak wróciłem na ogłoszenie wyników to miałem miłą niespodziankę ;]

 

Ja w końcu wczoraj zrobiłem kolimację 1 raz. A telep mam od Lipca :szczerbaty: . Około pół godziny, albo nawet godzinę mi to zajęło, bo na początku teleskop jeszcze bardziej rozkolimowałem :szczerbaty: .

Do kolimacji wystarczą 2 śrubokręty i kolimatorek z pudełka po kliszy. Wystarczy poluzować trochę najpierw te większe śruby, potem te małe(są w tych wgłebieniach obok dużych śrub). Potem kręcisz tymi dużymi śrubami, aż ustawisz. Potem dokręcasz te mniejsze. I po krzyku. Tylko jeszcze nie miałem okazji sprawdzić na gwiazdach.

Tu masz opisane wszystko o kolimacji:

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

właśnie wracam z dworu. Sytuację opiszę tak: mgła taka, że nie widać nic na 10metrów, a gwiazdy tylko w zenicie, szukacz i tuba spływają od wody(dziw że lustra nie...), a ja ustawiłem na Marsa(który jest bardzo nisko nad horyzontem). I tu po prostu miazga, piękny widok nie wiem jak to możliwe w takich warunkach! Przy 120x widoczne piękne, wyraźne pociemnienia na tarczy(krawędź idealnie ostra, bez problemów się ustawiało ostrość)...Miodzio...I nagle coś przykuło mą uwagę...Na samym brzeżku tarczy...Biała kropka! Toż to niemożliwe! Czapa polarna?! Złudzenie i sugestia...Ale, zaraz, znów! I jeszcze raz! Cały czas "mrugała do mnie" ta biała kropeczka...Niemożliwe...

Nie wiem jakim cudem w takich warunkach złapałem taki obraz? :mellow: Może wy mi wytłumaczycie? :szczerbaty:

 

Daje zdjątko, żeby było wiadomo jakie mam warunki. To jasne cosik na fotce to nie Słońce ani supernowa, tylko lampa oświetlająca pobliski plac firmy Unimebel(podziękowania za utrudnianie obserwacji), której jasnośc oceniłem na-15mag ^^ :

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/75dcd030dbddd35a.html

 

Pozdrawiam,

Krawat! :lol:

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przedwczoraj oglądałem Marsa i też pierwszy raz miałem okazję widzieć jakieś detale na tarczy. Widać było jakieś plamy na tarczy, chociaż czapy nie widziałem. Też była mocna mgła, ale za to atmosfera była naprawdę stabilna, tylko mgła nieco pogarszała kontrast.

Kiedy patrzyłem na Księżyc to wrażenie było takie jakby to już nie była odległość a wysokość.

Całość obserwacji przez Maka102+bino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem właśnie z obserwacji, które głównie miały skupić się na komecie, jednak ostatecznie moim obiektem na celowniku stał się Mars. W miarę upływu czasu jest coraz wyżej a wraz z tym staje się wyraźniejszy i przestaje tak pływać. Wyraźnie widoczna, duża czapa polarna i ciemniejsze obszary. Przydałby się jakiś filtr by poprawić kontrast, bo świeci dość mocno i trzeba się wpatrywać by dojrzeć szczegóły. Widziany obraz (rozmieszczenie ciemniejszych obszarów) idealnie pasuje do tego ukazanego na calsky.com. Widok po prostu hipnotyzuje... :rolleyes:

Ustrzeliłem też trochę innych obiektów, w tym M42, którą po raz pierwszy widziałem przez teleskop i jest niesamowita! ale o tym może nie będę już pisał, bo to temat o Marsie.

Planetkę obserwowałem przez: Synta 8" SP10 mm + Vixen barlow 2x (240x)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mniej więcej widziałem Marsa wczorajszej nocy, zazwyczaj obraz był gorszy przez falowanie ale od czasu do czasu trochę się stabilizował i dało się dostrzec szczegóły. Dodam, że "szkic" wykonałem dziś z pamięci, więc mogą być jakieś niedociągnięcia :) ale tak to zapamiętałem. Pozdrawiam.

 

mars.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem z bardzo udanych obserwacji Marsa. Obserwowałem czapę polarną oraz Syrtis Major Planum z przyległościami. B)

Widziałem też jasny obszar na południu -Hellas Chaos?

Ciągle wyraźna faza.

Całośc najlepiej widoczna przez filtr pomarańczowy(nasadka bino, power 220x). Sprawdziłem też filtr polaryzacyjny i neodymowy.

Jestem zaskoczony ilością "detali", bo tarczka niewielka.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja wczoraj obserwowałem Marsa aż miło :banan: !

 

Warunki dosyć dobre... Po godzinie 23:00... Zakładam okular 6mmLV do wyciągu Synty... pierwszy rzut oka i...

SZOK! :blink:

Takiego Marsa w wizualu jeszcze nie widziałem! Nie chodzi o warunki lecz o to, co akurat znajdowało się na tarczy. Dotąd zawsze trafiałem na ubogie równiny w okolicy Olympus Monsa. Wczoraj było mniej więcej tak:

 

tmp72797893763436.jpg

 

Widziałem wyraźnie Ziemię Arabską, czapę lodową i Acidalia Planitia.

 

SUPER! :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Niedawno też miałem niezłego Marsa(widoczne kontynenty układające się w kształt stringów i czapa polarna..hehe :) ). Wczoraj chciałem testować NLV na nim, ale seeing nie pozwalał. Tarcza ogromniasta, ale bez szczegółów. Ktoś wie jak jest dzisiaj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grodlife,czy załączałeś jakiś rysunek?Bo ja nic nie widzę,a mam wrażenie,że chciałeś nam coś pokazać.

 

Nie, nie był to rysunek tylko grafika z Calsky :szczerbaty: .

 

Nad zrobieniem rysunku mógłbym się zastanowić gdyby nie mróz :lol: ...

....a i tak mój talent rysowniczy jest wątpliwy :rolleyes: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.