Skocz do zawartości

Czerwona Planeta 2007


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Jedno pytanie odnośnie tego filterka, czy ma on możliwość regulacji czy tez nie. Zastanawiam się bo chciałem kupić filtr głównie do obserwacji księżyca i miałem na oku już Antaresa a tu pojawiła się ciekawa propozycja. :Beer:

Nie,nie :D

Filtr troszkę przyciemnia obraz, ale to nie jest odpowiednik polaryzacyjnego 1-40%!

Do przyciemniania obrazu potrzeba czegoś ekstra ( u mnie power i nasadka bino).

 

PS

Ktoś macał coś takiego?

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e20880a271eb04d

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,nie :D

Filtr troszkę przyciemnia obraz, ale to nie jest odpowiednik polaryzacyjnego 1-40%!

Do przyciemniania obrazu potrzeba czegoś ekstra ( u mnie power i nasadka bino).

 

PS

Ktoś macał coś takiego?

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e20880a271eb04d

 

Tak , jest u mnie na składzie, czasami choć rzadko obserwuje nim księżyc. Tłumi światło w szerokich zakresach. Można go włożyć do wyciągu, a okular do niego. Można też odkręcić reduktor i wkręcić sam filtr do okularu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam tego Celestrona i stosuję go zawsze przy obserwacji Księżyca i Wenus, czasem także Jowisza. Płynna regulacja transmisji umożliwia dostosowanie jasności obiektu do własnych potrzeb i często dostrzeżenie szczegółów niewidocznych przy zbyt jasnym obrazie, przede wszystkim na Jowiszu. Jednak ja stosuję go w teleskopie 10" i nie wiem jak spisywałby się w MAKu 127. Nie porównywałem go też z innymi filtrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wstałem o 3, niebo piękne, Mars już wysoko. Wyrażnie widoczna faza, majaczy na tarczy duża jednolita ciemna plama, mniej więcej centralnie. Sprzęt TV PL 8mm, Synta 1200/200, seeing 3/5 .

 

 

ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni mam filtr neodymowy. Na Księżycu i Jowiszu bardzo poprawia obraz.

Na marsie sprawdzałem obydwa i ....... pomarańczowego absolutnie nie skreślam!

Zobaczymy B)

 

Jak rozumiem do bino musiałeś kupić dwa takie filtry, czy używasz go tylko do obserwacji jednym okiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Filtr wkręcam na "wejściu" do nasadki.

Obserwacji "jednym okiem" już nie prowadzę :D

 

Czyli da się tak zrobić? Jak rozumiem masz filrt Baadera 1.25"? Czy może jakiś inny? Jakoś nie widzę na zdjęciach gwintu, ale to są małe zdjęcia. Ja mam nasadkę bino WO i zastanawiam się czy będzie to pasowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli da się tak zrobić? Jak rozumiem masz filrt Baadera 1.25"? Czy może jakiś inny? Jakoś nie widzę na zdjęciach gwintu, ale to są małe zdjęcia. Ja mam nasadkę bino WO i zastanawiam się czy będzie to pasowało.

 

Będzie pasowało. Filtr wkręcasz do nasadki bino w miejsce dedykowanego Barlowa (tego z zestawu), lub do barlowa od strony "wejściowej", lub do nasadki kątowej-od strony wejściowej.

 

Mam nasadkę bino WO i filtry Baader'a 1,25". Gwinty wzajemnie pasują :szczerbaty:

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie pasowało. Filtr wkręcasz do nasadki bino w miejsce dedykowanego Barlowa (tego z zestawu), lub do barlowa od strony "wejściowej", lub do nasadki kątowej-od strony wejściowej.

 

Mam nasadkę bino WO i filtry Baader'a 1,25". Gwinty wzajemnie pasują :szczerbaty:

 

No to świetnie :) Czyli jest szansa, że inne filtry w przyszłości też będą pasowały. A ten filtr pewnie sobie niedługo kupię ;)

Dzięki za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... i nie wiem jak spisywałby się w MAKu 127. Nie porównywałem go też z innymi filtrami.

 

Odnośnie filtru polaryzacyjnego na maku 127 - bez niego oglądanie księżyca przez dłuższy czas jest bolesne...

używam go jeszcze do oglądania przyrody w słoneczne dni (tak do 10 % przyciemnienia) i to w zasadzie tyle, przy f/12.1.

 

moon&sky - używam go praktycznie nieustająco obserwując z domu (circa do 10* łuna krakowsko-balicka), w widoczny sposób tłumi 'pływanie'. Jednak w przypadku maka 127 ma znaczenie jego niska światłosiła i np obiektyw lantanowy poza miastem wystarczająco sobie radzi. Takie są moje przynajmniej subiektywne odczucia. Co do jego przydatności w obserwowaniu Marsa - sam jestem ciekaw, ponieważ obecnie z nim czy bez niego i tak widzę fajne kolorowe obwódki wokół tarczy :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam :Salut:

 

Właśnie skończyłem dzisiejsze obserwacje i pomimo tego że mnie chmury wygoniły wcześniej to jednak udało mi się upolować Marsa. Niestety o tej godzinie nie był jeszcze zbyt wysoko a po drodze miałem sodówkę :angry: .

 

Przy pow. 100x (PL 20mm + Barlow 2x) wyraźnie widoczny kolor i bardzo mikra tarcza, po zmianie na 200x (LVW 5mm) było już ciekawiej, tarcza wyraźnie widoczna, jednak cały czas bez rewelacji (zauważalne były tylko bardzo małe zmiany jasności powierzchni - ciemna plama).

 

Pomimo seeingu 3/5 obraz nie zachwycał głównie dlatego że położenie planety miałem fatalne. Gdyby pogoda dopisała obraz pewnie poprawił by się znacząco (im dalej od tej przeklętej latarni) pewnie ok. 2.30 w nocy. Jak to mówią apetyt rośnie w miarę jedzenia ... :szczerbaty: ... czekam teraz na filtry, dobrą pogodę i grudzień ! B)

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosłownie ich nie zamówiłem, będę pod koniec miesiąca w DO i kupie na miejscu. Przede wszystkim to znany, lubiany i powszechnie ceniony :lol: filtr Baader Neodynium Moon&Skyglow (TUTAJ)i jest to na bank w tym miesiącu.

 

Pod koniec października planuje zestaw kolorowych też Baadera (TUTAJ)

 

Jakiś czas temu założyłem temat o filtrach (TUTAJ) które by się najbardziej nadał do obserwacje Marsa. Rysiek zaproponował TeleVue Mars, a Marcin zobowiązał się je sprawdzić w Jodłowie (cały czas czekam na wyniki :szczerbaty: ). Co z tego wyniknie się okaże. Ja jak na razie idę w bardziej w uniwersalne filterki. :D

 

ps: odnośnie wczorajszych obserwacji zapomniałem napisać -> pomimo :kupa: na powierzchni była wyraźnie widoczna faza (ok. 85,973% z tego co sprawdzałem) :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powalczyłem z Marsem dzisiaj, do 4-tej rano.

Właściwie to walczyłem z wodą zalewającą cały sprzęt. Gdyby nie suszarka, obserwacje można by zakończyć po 30 min.

Mimo powerowania do 300x, filtra neodymowego i pomarańczowego zaobserwowałem tylko fazę.

Na marginesie: założenie 300x to był gest rozpaczy. Ale tylko przy takim powiększeniu tarcza miała rozmiar pozwalający coś ewentualnie zaobserwować.

Gdy Mars osiągnie ca. 12", będzie można szukać detalu przy 200x- chyba bardziej sensownie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, ja pare dni temu otrzymałem z DO filtr Moon&Skyglow więc Lechu, domyślam się że mój egzemplarz był na tą pore tym ostatnim :ha: .

 

No cóż, przygotowania do Marsidła trwają. Zakupiłem jeszcze okular Lantanowy Oriona 3,8mm (na astromarkecie) więc będzie można przypowerować :helo: .

 

Także czekam na opinie o planetarnych filtrach - zarówno tych uniwersalnoplanetarnych jak i typowo marsjańskich :) .

Narazie sprawdze jak spisuje się ten neodymowy... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na stronie jest napisane że mają jeszcze w magazynie B) - mam nadzieje że jest to aktualne info :mellow:

bo jestem strasznie ciekaw efektów z filtrem.

 

No nic pogodę dzisiaj mam świetną więc idę beczkę rozstawiam. Trzeba troszkę w końcu pomęczyć mój okularek planetarny :helo: !

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
Witam.

 

Od niedawna zająłem się astronomią więc jestem nowy i niedoświadczony ale w sierpniu ok.godz 23 zobaczyłem(gołym okiem)czerwoną kulę.Czy możliwe,że to był Mars??

 

Dzięki za odpowiedz

 

Pozdrawiam

 

 

Czerwoną kule gołym okiem?? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.