Skocz do zawartości

Astrodojrzewanie


Kurak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

jestem szczęśliwym posiadaczem Synty 8" i wcale nie narzekam na nią :) Otóż posiadam ją od około roku i poobserwowałem już dużo obiektów eMki, NGCki i inne kłaczki ale naprawdę dech mi zaparły obrazy księżyca i planet. I dlatego postanowiłem przejść na "wyższy" poziom i wyposażyć się w sprzęt typowo planetarny.

I tu pada moje pytanie...

Czy opłaca się w najbliższej przyszłości sprzedać Synte (której zakup prawdopodobnie mi się zwróci dzięki paru usprawnieniom które w najbliższym czasie do montuje) do zbierać te kilkaset złotych i zakupić jakieś planetarne bydle?

 

Wiem że "trochę" marudzę ale musze wiedzieć czy np. Lantan w Syncie da porównywalne obrazy z tym samym Lantanem w Makustowem - Casegrajnem (wiem nie tak się to pisze)?

 

Pozdrówko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może do planetek spróbuj dokupić nasadke bino zamiast odrazu sprzedawać teleskop jeśli zależy Ci na planetkach? Na Twoje pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć, ale to taka sugestia z mojej strony,

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...&hl=nasadka

 

 

pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Zysix- czemu doradzasz nasadkę do obserwacji planet akurat w f/5 ?

A Kurak- co rozumiesz przez "planetarne bydlę" ? Ja np. planuję w tym roku (o ile kasy starczy) do mojego kółkowego zestawu dokupić achromacik C6R. Tobie jednak sugerowałbym SC jakoweś, choć żadną miarą nie chce mi wyjść przy takim zakupie te "kilkaset złotych" :D

Daj linkę do tego M-C, który sobie wypatrzyłeś.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy opłaca się w najbliższej przyszłości sprzedać Synte (której zakup prawdopodobnie mi się zwróci dzięki paru usprawnieniom które w najbliższym czasie do montuje) do zbierać te kilkaset złotych i zakupić jakieś planetarne bydle?

cześć

Przy zakupie pierwszego teleskopu, tak na dobrą sprawę jeszcze nie wiemy, w czym bedziemy chcieli się specjalizować. To dopiero przychodzi po pewnym czasie, co tak naprawdę lubimy i przy jakich obiektach spędzamy najwięcej czasu podczas obserwacji.

 

Synta to był dobry zakup, ponieważ to teleskop na początek uniwersalny - jeżeli stwierdziłeś teraz, że najbardziej zajmują Cię planety i księżyc to kupuj MC, albo refraktorek z małą światłosiłą, i najlepiej z motorkami

 

 

 

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...I dlatego postanowiłem przejść na "wyższy" poziom i wyposażyć się w sprzęt typowo planetarny.

 

Witaj w klubie :Beer:

 

a odnośnie Twojego pomysłu, to IMO mimo wszystko skomplikowana sprawa. Synta Dob 8" ma jednak przewagę rozdzielczości nad małymi Makami. Myślę, że jeśli chciałbyś zmieniać sprzęt, to opłacałoby się tylko na coś w okolicach 6 do 8" np. Synta Mak 150mm lub 180mm, ALE to są tuby optyczne znacznie droższe od Newtona 8" (ale też i znacznie mniejsze ;p ). Do tego dochodzi zakup montażu EQ z napędami, radzącego sobie przynajmniej z wizualem pod taką OTA, jeśli chcesz używać porządnych planetarnych powerów bez nabawienia się nerwicy.

 

Niemniej zachęcam Ciebie do kontynuowania przesiadki, bo warto ;) ja teraz ciułając na montaż tymczasowo Dobsonuję z moim SC ;)

 

pozdrawiam

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj mało mnie szlag nie trafił. MC sie jak nigdy nie chciał wychłodzić, a przeciez ciepło było.(charakterystyczny przecinek na kręzkach) niewiem co mu odbiło. A potem sie seeing spaprał i tyle było po obserwacji makiem.

 

PS. CHCIAŁBYM ZAUWAŻYC ŻE SPRZĘT PLANETARNY JEST OBECNIE DO WSZYSTKIEJ JEDNEJ PLANETY czyli saturna ;)

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no można jeszcze oglądać aberrację atmosferyczną Wenus ;)

 

PS. a używając nomenklatury średniowiecznej - mamy jeszcze takie planety jak Księżyc i Słońce

PPS. chociaż na Słońcu też nic sie prawie ostatnio nie dzieję :Boink:

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam lubie troche gałe przypalić (dopiero niedawno kupiłem filtr polaryzacyjny;) na obrazanym, nienawidzonym, przeklinanym przez DeeSową brać astrotowarzyszy. Więc zawsze jest coś do oglądania na niebie ;)

 

Wypatrzyłem sobie oto taki MAK 102 ale tak coś czułem że ten sprzęt wypadnie bezporównania blado w stosunku do mojej Synici.

Chciałem sie dowiedzieć w jaką pułke cenową i calową ;) mam celować. Teraz już wiem xD

Kase z wolna sie pozbiera albo kupi na raty.

Jak na razie mam swoją Syncię która z każdą nocą zwraca z nawiązką ilość wpompowanych w nią pieniędzy :szczerbaty:

 

Wielkie dzięki i Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak sobie kupisz tego SC to potem zbiera się na taki filterek ;)

 

wtedy Słonko nudne jest tylko w pochmurny dzień :banan:

 

pozdrawiam

Raf

WoW :blink:

 

Na takie cacko to będe zbierał chyba całe życie, będzie to mój cel egzystencji xD

 

Można by się tak w dziesieciu zebrać i kupić filtr "zbiorowo" i co miesiąc się wymieniać :szczerbaty: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.