Skocz do zawartości

Tam i z powrotem czyli moje przygody z teleskopem


Hubert

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!!

Jestem nowy nowy na forum, więc z tej oto okazji chciałem sie z wszystkimi przywitać.

Astronomią interesuje sie od jakiegoś czasu choć nie posiadam dużej wiedzy patrze w gwiazdy tym co mam czyli:

-francuską lornetka wojskowa "INDIX" 6X24 z podziałką

-rosyjską lunetką "Turist - 3" 20X50, którą muszę niestety niedługo oddać :( :/

Teraz do rzeczy od pewnego czasu chce zbudować swój pierwszy teleskop. Na początek chciałbym zbudować coś podobnego do refraktora PRONTO http://lukiw.astroweb.pl/Recenzje/recenzje...rak_pronto1.htm ,który był kiedyś w ofercie Astrokraka. Chciałbym się dowiedzieć gdzie mogę kupić odpowiedni obiektyw do moich celów, proszę również o wszelkie inne informacje na temat budowy refraktorów. Za pomoc z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!

Jestem nowy nowy na forum, więc z tej oto okazji chciałem sie z wszystkimi przywitać.

Astronomią interesuje sie od jakiegoś czasu choć nie posiadam dużej wiedzy patrze w gwiazdy tym co mam czyli:

-francuską lornetka wojskowa "INDIX" 6X24 z podziałką

-rosyjską lunetką "Turist - 3" 20X50, którą muszę niestety niedługo oddać :( :/

Teraz do rzeczy od pewnego czasu chce zbudować swój pierwszy teleskop. Na początek chciałbym zbudować coś podobnego do refraktora PRONTO http://lukiw.astroweb.pl/Recenzje/recenzje...rak_pronto1.htm ,który był kiedyś w ofercie Astrokraka. Chciałbym się dowiedzieć gdzie mogę kupić odpowiedni obiektyw do moich celów, proszę również o wszelkie inne informacje na temat budowy refraktorów. Za pomoc z góry dziękuje.

 

Obiektywy PZO 66/400 i 66/800 (takie jak były w pronto można kupic gdzieniegdzie i moge ci podac namiary, ale to chyba nie jest dobra droga. Wyjdzie sporo więcej niz za zakup gotowego refraktora. Jak duży refraktor cię interesuje?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm a orientujesz sie może w jakiej cenie byłyby te obiektywy szczególnie chodzi mi o ten 66/800. A co do rozmiarów refraktora najlepszy byłby taki o średnicy obiektywu 10 cm. Jeśli chodzi o budowę i koszty większość elementów chce wykonać we własnym zakresie mówię min. o wyciągu okularowym, a narzędzia mam pod ręką. Nad ostateczną decyzją o budowie refraktora zadecyduje oczywiście cena obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm a orientujesz sie może w jakiej cenie byłyby te obiektywy szczególnie chodzi mi o ten 66/800. A co do rozmiarów refraktora najlepszy byłby taki o średnicy obiektywu 10 cm. Jeśli chodzi o budowę i koszty większość elementów chce wykonać we własnym zakresie mówię min. o wyciągu okularowym, a narzędzia mam pod ręką. Nad ostateczną decyzją o budowie refraktora zadecyduje oczywiście cena obiektywu.

 

Ok. 300pln + wysyłka. Tyle sobie licza u źródeł które znam za nowy obiektyw pzo 66/400 (800tki też chyba ma). Może monitoruj markety tego forum i A4U. Ostatnio były oferowane stare lunety PZO z tymi obiektywami po ok 150pln (o ile dobrze pamiętam). Czasami ktoś tez sprzedaje gotową lunetę, ale ceny sa bardzo rozstrzelone od 200 do ponad 600pln za pronto w różnym stanie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.