Jump to content

jolo

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1668
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1906 Excellent

About jolo

 • Rank
  Meteopata
 • Birthday March 16

Kontakt

 • Strona WWW
  http://astrojolo.com/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Nieborowice

Recent Profile Visitors

6953 profile views
 1. Aż pobiegłem sprawdzić - faktycznie Skleroza Łożyska w ślimaku i w tym i w poprzednim montażu wymieniałem na EZO. Nie miałem problemów z wpasowaniem ich, ani z regulacją docisku. Trzeba było naprawdę mocno dokręcić, żeby ślimak stawiał wyraźny opór przy obracaniu.
 2. Ale te kapsle przecież to tylko zaślepka, pod nimi jest nakrętka dociskająca łożysko. Kapsel u mnie nie styka się ani z tą nakrętką, ani z osią ślimaka.
 3. Też widziałem rozwiązania z takim przełożeniem 15/60, ale były one ograniczone jedynie do współpracy z EQMODem - tam można sobie dowolne przełożenie wpisać w konfiguracji. Żeby działało z pilotem SynScana to musi być zachowane to oryginalne 12/47 http://eq-mod.sourceforge.net/prerequisites.html https://www.youtube.com/watch?v=bDW71vM9w7c
 4. W sklepie zakupiłem dość dawno kilka drobiazgów - filterki, latarkę, szynę - wszystko OK. Pierwszy większy zakup to TS ED 102/710 z reduktorem 0.79x (w sumie niecałe 3000zł). Prosiłem w rozmowie telefonicznej oraz przypomniałem mailowo, żeby refraktor był skolimowany i uzyskałem zapewnienie że będzie. Był lekko rozkolimowany, z resztą cela tego modelu jak się okazało nie umożliwia kolimacji, więc może i dobrze. Kolejny zakup to montaż ZEQ25 zakupiony w marcu zeszłego roku za nieco ponad 4000zł. Montaż niestety nie prowadził dobrze z guidingiem, na korekty reagował z opóźnieniem 10-30s,
 5. A masz Arduino z konwerterem CH34x czy innym? Po wgraniu skecza Arduino otwórz port szeregowy w Arduino IDE (ctrl + shift + M) i wpisz np znak # i daj Enter i zobacz czy arduino odpowiada. Musisz wybrać bitrate 9600 i 'New line' w polu na dole.
 6. Jest również chętny na Oiii, więc jeśli się znajdzie nabywca na Sii to zestaw HSO rozbijemy
 7. Możliwe rozbicie zestawu na: - karuzela Atik 7x36mm: 199zł plus przesyłka sprzedana - filtry LRGB 36mm z pudełkami http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p73_Protective-Case-for-2--or-4x-1-25--Filters.html- 699zł plus przesyłka - filtry HSO 36mm z pudełkami http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p73_Protective-Case-for-2--or-4x-1-25--Filters.html- 749zł plus przesyłka
 8. Filtry 1.25 LRGBHOS i IR pass już mam. Pozostała wymiana na: - filtr Baader 1.25" V - kamerkę QHY6 / ALccd6 Ceny - filtry z karuzelą 1600zł, filtry bez karuzeli 1450zł. Przy wymianie ceny do dogadania.
 9. Zostałem zbesztany, że proponowana przeze mnie połowa ceny jest trochę wysoka, bo gdzieniegdzie te filtry można dostać taniej Aby więc sprostać wymaganiom rynku nowa cena to 1600zł z wliczoną przesyłką. Karuzelę 9x1.25 już mam, więc pozostaje ewentualna wymiana na dowolne z filtrów Baadera 1.25": LRGBHOS, V, IR 685nm - wtedy cena do dogadania. Ponieważ kolega Vaud jest chętny na zakup karuzeli, więc jest też opcja zakupu samych szkiełek za 1450zł.
 10. Jak w temacie - sprzedam 7 pozycyjną karuzelę z koła filtrowego Atik EFW2 obsadzoną filtrami Baadera o średnicy 36mm bez oprawek. - karuzela: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4599_Atik-filter-wheel-inset-for-7x-36mm-unmounted-filters.html - filtry LRGB: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3342_Baader-36mm-LRGB-Astrophotography-CCD-Filter-set-without-cell.html - filtry HOS: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5377_Baader-36x2mm-unmounted-CCD-Narrowband-Filterset---3-Filters.html za połowę ceny: 1700zł plus przesyłka.
 11. Nie obejdzie się bez prób i błędów - krzywizna pola i koma to dwie różne aberracje. A jak je traktuje inspektor - tego nie wie chyba nikt.
 12. Z punktu widzenia wielkości korekty nie ma znaczenia, czy będzie to 100ms przy x1 czy 50ms przy x2. Guide rate dobiera się pod jakość montażu i skalę guidera tak, żeby większość korekt zawierała się w jakimś sensownym przedziale, np 20-300ms - dobrze prowadzący montaż może mieć mniejszy guide rate, np. 0.25x - guider o dużej skali, powyżej 5"/px (np szukacz z QHY5) może wymagać większego guide rate, np 0.75x. Podobnie kiepsko prowadzący montaż może lepiej się zachowywać z takim rate Najlepiej poobserwować przebieg guide i zobaczyć jak często i jak duże są korekty i na podstawie tego okr
 13. Dokładnie, tak na moje oko i z tego co pamiętam to 1-2mm dalej powinno poprawić sytuację.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.