Jump to content

jolo

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1668
 • Joined

 • Last visited

About jolo

 • Birthday March 16

Retained

 • Member Tittle
  Meteopata

Kontakt

 • Strona WWW
  http://astrojolo.com/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Nieborowice

Recent Profile Visitors

7489 profile views

jolo's Achievements

1.9k

Reputation

 1. Aż pobiegłem sprawdzić - faktycznie Skleroza Łożyska w ślimaku i w tym i w poprzednim montażu wymieniałem na EZO. Nie miałem problemów z wpasowaniem ich, ani z regulacją docisku. Trzeba było naprawdę mocno dokręcić, żeby ślimak stawiał wyraźny opór przy obracaniu.
 2. Ale te kapsle przecież to tylko zaślepka, pod nimi jest nakrętka dociskająca łożysko. Kapsel u mnie nie styka się ani z tą nakrętką, ani z osią ślimaka.
 3. Też widziałem rozwiązania z takim przełożeniem 15/60, ale były one ograniczone jedynie do współpracy z EQMODem - tam można sobie dowolne przełożenie wpisać w konfiguracji. Żeby działało z pilotem SynScana to musi być zachowane to oryginalne 12/47 http://eq-mod.sourceforge.net/prerequisites.html https://www.youtube.com/watch?v=bDW71vM9w7c
 4. W sklepie zakupiłem dość dawno kilka drobiazgów - filterki, latarkę, szynę - wszystko OK. Pierwszy większy zakup to TS ED 102/710 z reduktorem 0.79x (w sumie niecałe 3000zł). Prosiłem w rozmowie telefonicznej oraz przypomniałem mailowo, żeby refraktor był skolimowany i uzyskałem zapewnienie że będzie. Był lekko rozkolimowany, z resztą cela tego modelu jak się okazało nie umożliwia kolimacji, więc może i dobrze. Kolejny zakup to montaż ZEQ25 zakupiony w marcu zeszłego roku za nieco ponad 4000zł. Montaż niestety nie prowadził dobrze z guidingiem, na korekty reagował z opóźnieniem 10-30s, błąd dochodził do kilkunastu sekund. Po dwóch tygodniach porad telefonicznych co jeszcze mogę sprawdzić został odesłany do serwisu teleskopy.pl. Wrócił po jakimś czasie po regulacjach i teście pod niebem (!!!) - niestety poprawy żadnej nie zauważyłem. Został odesłany ponownie z zapewnieniem, że zostanie wysłany do Niemiec do serwisu. Po miesiącu oczekiwania i wykonanych przeze mnie telefonów ("u Niemców to zawsze tyle trwa", "jeszcze nie minęło przecież 21 dni!") wypowiedziałem umowę sprzedaży z tytułu niedotrzymania terminu naprawy. Pieniądze wpłynęły pod koniec maja w ostatnim dopuszczalnym przez ustawę dniu. I wisienka na torcie (przypominam - montaż wg sklepu teleskopy.pl był od maja w serwisie w Niemczech). Z początkiem lipca dostałem email od http://www.teleskop-express.de/z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, ponieważ kilka dni wcześniej otrzymali od teleskopy.pl mój montaż i niestety z mojego opisu usterki po polsku niewiele potrafią wywnioskować. Odpisałem im o co chodzi, dlaczego opis jest po polsku i że umowa sprzedaży została już wypowiedziana. Przeprosili i obiecali wyjaśnić sprawę z teleskopy.pl. W całym okresie od końca marca do lipca nie otrzymałem żadnej odpowiedzi ani informacji z inicjatywy sklepu teleskopy.pl - połowa telefonów była zbywana, większość emaili pozostawała bez odpowiedzi. Z mojej strony nie będzie "do trzech razy sztuka".
 5. A masz Arduino z konwerterem CH34x czy innym? Po wgraniu skecza Arduino otwórz port szeregowy w Arduino IDE (ctrl + shift + M) i wpisz np znak # i daj Enter i zobacz czy arduino odpowiada. Musisz wybrać bitrate 9600 i 'New line' w polu na dole.
 6. Jest również chętny na Oiii, więc jeśli się znajdzie nabywca na Sii to zestaw HSO rozbijemy
 7. Możliwe rozbicie zestawu na: - karuzela Atik 7x36mm: 199zł plus przesyłka sprzedana - filtry LRGB 36mm z pudełkami http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p73_Protective-Case-for-2--or-4x-1-25--Filters.html- 699zł plus przesyłka - filtry HSO 36mm z pudełkami http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p73_Protective-Case-for-2--or-4x-1-25--Filters.html- 749zł plus przesyłka
 8. Filtry 1.25 LRGBHOS i IR pass już mam. Pozostała wymiana na: - filtr Baader 1.25" V - kamerkę QHY6 / ALccd6 Ceny - filtry z karuzelą 1600zł, filtry bez karuzeli 1450zł. Przy wymianie ceny do dogadania.
 9. Zostałem zbesztany, że proponowana przeze mnie połowa ceny jest trochę wysoka, bo gdzieniegdzie te filtry można dostać taniej Aby więc sprostać wymaganiom rynku nowa cena to 1600zł z wliczoną przesyłką. Karuzelę 9x1.25 już mam, więc pozostaje ewentualna wymiana na dowolne z filtrów Baadera 1.25": LRGBHOS, V, IR 685nm - wtedy cena do dogadania. Ponieważ kolega Vaud jest chętny na zakup karuzeli, więc jest też opcja zakupu samych szkiełek za 1450zł.
 10. Jak w temacie - sprzedam 7 pozycyjną karuzelę z koła filtrowego Atik EFW2 obsadzoną filtrami Baadera o średnicy 36mm bez oprawek. - karuzela: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4599_Atik-filter-wheel-inset-for-7x-36mm-unmounted-filters.html - filtry LRGB: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3342_Baader-36mm-LRGB-Astrophotography-CCD-Filter-set-without-cell.html - filtry HOS: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5377_Baader-36x2mm-unmounted-CCD-Narrowband-Filterset---3-Filters.html za połowę ceny: 1700zł plus przesyłka. Tanio, ponieważ nie mam pudełek do filtrów - tak kupiłem, wszystko zmontowane w całość. Filtry w stanie bardzo dobrym, brzegi zostały wyczernione, przez co nie ma już odblasków wewnętrznych widocznych szczególnie w filtrach wąskopasmowych. Zestaw będzie gotowy do wysyłki za około tydzień - możliwy odbiór na zlocie w Zatomiu. Filtry 36mm potrzebne są do kamerek z sensorem 8300 przy światłosile f/5 lub większej - filtry 1.25" umieszczone w kole w takim zestawie będą już winietować. Sam zmieniłem optykę na mniej światłosilną i dlatego przechodzę na standard 1.25", bo chciałbym jeszcze dorzucić dwa inne filtry do zestawu Możliwa też zamiana na: - karuzelę Atik EFW2 9 pozycyjną - filtry LRGB 1.25" - filtry HSO 1.25" - filtr fotometryczny V 1.25" Wtedy ceny do dogadania. Pierwszeństwo ma kupujący całość, ale jeśli znajdą się chętni na wszystkie elementy to oczywiście zestaw rozbijemy Dla chcących mieć koło z filtrami 36mm podaję prosty przepis kupujemy koło Atik EFW2 z karuzelą na 9 filtrów 1.25" wymontowujemy karuzelę i wymieniamy ją u mnie za dopłatą na karuzelę obsadzoną 7 filtrami 36mm
 11. Nie obejdzie się bez prób i błędów - krzywizna pola i koma to dwie różne aberracje. A jak je traktuje inspektor - tego nie wie chyba nikt.
 12. Z punktu widzenia wielkości korekty nie ma znaczenia, czy będzie to 100ms przy x1 czy 50ms przy x2. Guide rate dobiera się pod jakość montażu i skalę guidera tak, żeby większość korekt zawierała się w jakimś sensownym przedziale, np 20-300ms - dobrze prowadzący montaż może mieć mniejszy guide rate, np. 0.25x - guider o dużej skali, powyżej 5"/px (np szukacz z QHY5) może wymagać większego guide rate, np 0.75x. Podobnie kiepsko prowadzący montaż może lepiej się zachowywać z takim rate Najlepiej poobserwować przebieg guide i zobaczyć jak często i jak duże są korekty i na podstawie tego określić min move i guide rate. Jeśli korekty w RA są średnio częściej niż jedna na 3-4 cykle guidera, to można zwiększyć min move w RA. Jeśli korekty w RA zazwyczaj są większe niż 300-400ms to można spróbować zwiększyć guide rate, albo skrócić cykl guidera.
 13. Dokładnie, tak na moje oko i z tego co pamiętam to 1-2mm dalej powinno poprawić sytuację.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.