Skocz do zawartości

Rura na guider


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Rzeczywiście coś namieszałem.... ale to nie jest teraz istotne.......

 

BTW jak się ustawia ostrość w np Vixen Off-Axis Guider dla kamerki guidingującej ???

 

On ma helikalny wyciąg, czyli w tym wypadku gwintowany. Zakładam, że raz to sobie ustawiasz i po ptakach. To rozwiązanie jest o tyle lepsze, że można dołożyć barlowa, jeżeli wszystko masz w jednym, to tego już nie zrobisz.

 

Warunkiem OAG (Off Axis Guider) jest odpowiednio czuła kamerka. Standardowy webcam odpada, przerobiony - nie wiem. Wiem tylko tyle, że robiłem próby z kamera Meade DSI 16 bit. Ustawiałem sprzęt z ogniskową 600 mm f7,5 w różne losowe miejsca nieba i nie zdarzyło się, żeby w polu widzenia chipu w czasie 2 sek ekspozycji nie było gwiazdy guidującej. To dobrze wróży dalszym testom. Tak jak pisałem na blogu, SBIG (i inni) już dawno odeszli od guidowania osobną optyką. Powodów jest wiele - warunek podstawowy - czuła kamerka.

 

wszystko ładnie piknie, ale MPCC nie ma wpływu na ogniskową.

 

Pozdrawiam !

 

Ogniskowej mu nie zmieni, ale na pewno będzie miał "ładniejsze" gwiazdki poza osią ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wykonałem test kamerki SC2 pod dość ciemnym niebem ( 5.5mag ) na ogniskowej 1000mm.... wynik to co drugi losowo wybrany fragment nieba miał gwiazdkę do guidowania ( znaczy o wielkości > 3pikseli ).

 

Płynie z tego wniosek, że OFF-Axis Guider jest dość ryzykowną inwestycją dla mnie .... wydaje mi się, że większość eMek ma w swoim najbliższym sąsiedztwie jakąś gwiazdkę o jasności <10mag ( bo o takich mowa - patrząc na podgląd w CdC to 1/3 nie ma w kadrze takiej gwiazdki lub znajdują sie one na brzegu kadru )

 

I teraz pytania:

1. Czy warto pchać się w off-axis i potem ewentualnie go sprzedawać czy też może lepiej iść w 80ED które służyłoby naprzemiennie z newtonem 200/1000 do focenia guidowania? Warto dodać, że wisiałoby to na EQ5 ( przynajmniej do końca tego roku )

2. Jeśli 80ED to czy da się używać 80ED do focenia / guidowania gdyby wisiał zamisat przeciwwag ( znaczy robił jako jedną z nich ). Czy takie rozwiązanie daje odpowiednią sztywność i co się stosuje jako zamocowanie takiego ustrojstwa ?

3. Jeśli 80ED to jakie on ma wady jako guider ( prócz gorszej światłosiły ), czy ogniskowa 600 jest OK, za mało, za ciężki ?? Ktoś ma jakieś doświadczenia w guidowaniu tą rurą ...

 

Rozważania nad innymi rurami narazie pozostawmy .... nie będe płacił 500PLN na jakiś achromat czy inne bardziewie tylko po to by i tak potem kupić 80ED do docelowego focenia ( wolę wydać raz a dobrze ). Off-axis guider jest jedyną alternatywą ( przynajmniej w moim przypadku ) dla 80ED z powodu ceny i swej docelowości w działaniu z newtonem 8" F5 jaki i poźniejszym 80ED ( które i tak chce mieć dla większej szerokokątności )

 

Dzięki za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pierwsze doświadczenia za mną.... inaczej koty za płoty czy jakoś tak...

 

Pod ostrzałem znalazl sie Skylux 70/700.... i poniósł ( albo raczej ja ) klęskę...w mojej opinii. Klęska ta polega na kilku drobnych szczegółach które skladają sie na to co mi spędza sen z powiek:

- F10 to ciemny telep

- ToUcam to ciemna kamerka

- Centrum Warszawy to kiepskie miejsce na focenie nieba....

 

wynik to 1/10 losowo wybranych miejsc na niebie ma zdatną do guidingowania gwiadke.....

a to tragiczny wynik........

 

Zatem pierwsze pytanie: Czy ktoś coś wie o jakimś refraktorze 100-120/600-800 ? najlepiej 120/800 ?

 

Narazie skylux jako rura na guiding byl przymocowany taśmą samoprzylepną do newtona ( który ma focic ).... Pytanie zatem jak skonstruować dovetaila aby móc w dość dużym zakresie poszukiwać gwiazdki do guidowania takim własnie Skyluxem.

Jest kilka wstepnych założeń:

- Skylux jest obok newtona ( nie na nim )

- dovetail umożliwia zdjecie newtona odzielnie od Skyluxa....

- Skylux sie obraca niezależnie od montażu w celu szukania gwiazdki...

- wszytko jest sztywne.

 

pomysl jest taki aby zrobić coś co wyglada tak :DoppelbefestigungXL-mittel.jpg

tylko ze w skali sztywności tego:

secsystems.jpg

tylko ma jeszcze opcje obracania jednym modułem.

 

Materiałem na to ma będzie blacha alu gr 8mm wycinana na laserze i anodowana......

 

Czy ktoś ma lub zrobił coś podobnego, jakieś sugestie, doświadczenia itp ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle kwestia tych dovetaili to jest rozpacz. Ja już z desperacji chyba kupie porządny zestaw - raz na zawsze.

 

Będę się kontaktował z tym człowiekiem.

 

http://www.robincasady.com

 

http://www.robincasady.com/Astro/images/Tr..._Close_4873.jpg

 

Szkoda, że nie jest w europie.

 

Niestety - trochę to kosztuje, ale ja chyba mam dosyć półśrodków. Ciągle się bujam z tym problemem. Ja już mam trochę ciężki sprzęt, więc każdy słaby element rozwala mi skuteczność całości. Newton 250 z ogniskową 1200 mm to już zupełnie inna bajka. Do tego guider, kamera etc. Nie da się uzyskać wystarczającej sztywności. Co z tego, że montaż radzi sobie nieźle, jak ugięcia występują na tych moich wynalazkach - dovetailach? Do takiego sprzętu potrzeba właśnie szerokich i długich dovetailów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle kwestia tych dovetaili to jest rozpacz.(..)

 

Będę się kontaktował z tym człowiekiem.

 

http://www.robincasady.com

 

http://www.robincasady.com/Astro/images/Tr..._Close_4873.jpg

 

Niestety - trochę to kosztuje, ale ja chyba mam dosyć półśrodków (..)

To jest doskonały przykład... dziękuje.

Co do ceny to nie jest chyba ona aż taka wysoka. Ja zapłaciłem 200PLN za płytę alu gr.8mmo wymiarach 30x100cm... do tego wycięcie w laserze bedzie kosztowało jakieś 150PLN i anodowanie 100PLN.....jeszcze z 10H frezowania na własnej frezarce.... i koszt wyniesie jakieś 500PLN.... zatem te 1000PLN za gotowe to juz niezle....( zdecydowanie mniejsze przebicie niż przy innych elementach do teleskopów jak np montaże )

Jeśli ktoś by sie pisal na wykonanie jednego egzemplarza dodatkowo to pewnie koszt bedzie mniejszy.

Pewnie bedzie wyglądał tak jak ten z linku od Adama_Jesiona..... zachecam.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jeśli ktoś by sie pisal na wykonanie jednego egzemplarza dodatkowo to pewnie koszt bedzie mniejszy.

Pewnie bedzie wyglądał tak jak ten z linku od Adama_Jesiona..... zachecam....."

 

Jak to będzie wyglądało jak z tego linku to ja jestem chętny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja wykombinowałem coś takiego:

 

http://ifsk.net/zibi/af/01.jpg

http://ifsk.net/zibi/af/02.jpg

 

Tylko mam wątpliwości czy takie rozwiązanie jest słuszne, czy nie lepiej zamocować jedną tubę na drugiej jak w tym opisie z AN http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/AR...T4/IMG_8406.jpg

 

Planuję też zamiast uchwytu z jednej strony przykręcić na stałe listwę z obejmami z regulacją, oraz nieco skrócić całość.

Zastanawiam się też nad tym teleskopem na guider

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...fb31e1869e73558

 

jest krótki, jasny i w miarę lekki

Edytowane przez _Zibi_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.