Skocz do zawartości

Kolimacja SC a Maka?


Wojciech

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie może banalne ale jak to jest

Mak i SC to podobne konstrukcje a czytałem ze w SC trzeba ustawiać lusterko wtórne, że posiada jakieś śrubki a Mak tego nie ma. Czy to wada? czy zaleta? (kolimacja lusterka wtórnego)

Przymierzam się do kupna albo SC albo Mak i trochę sie wystraszyłem bo czytałem w starszych postach że komuś to lusterko wtórne spadło ! a mak ma napylane na menisku. Więc jak to jest z tą kolimacją czy utrudnia ona życie w SC? więcej śrubek to więcej problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praktyka sprowadza sie do kolimacji w "maku napylanym" tylko lustra głównego. i daje sie rade z tego wyżyć ;)

 

są też maki np. Intesa, które mają do kolimacji lusterka wtórne i główne. kolimacja jest o wiele dłuższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W SC lustro wtórne wisi w zasadzie na 3 śrubach kolimacyjnych (są wersje i 6-śrubowe, ale chyba te 3 dodatkowe śruby służą do fixowania LW, tak jak LG w newtonie). Oczywiście że można zrzucić wtórne do środka teleskopu, ale tylko wtedy, gdy wykonasz każdą ze śrub kilka PEŁNYCH obrotów. Natomiast kolimacja polega na obracaniu śrubami (jedynie) o ułamek obrotu.

Generalnie SC kolimujesz lusterkiem wtórnym (główne jest na stałe), a maka lustrem głównym (wtórne jest napylane - no chyba że to Intes ;) )

 

Także nie ma strachu, jeżeli nie pozwoli się w pobliżu teleskopu bawić dziecku kluczem ampulowym ;)

 

pozdrawiam

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno w moim wątku o makach jakieś 3 tygodnie temu kiedyś pytałem cyt.(A czy to prawda że w Celestro Omni 127 XLT lustro główne się kiwa przy regulacji ostrości?) To pytanie znalazło się wtedy po przeczytaniu wypowiedzi na innym forum a tu okazuje się, że to lustro głównew SC jest stałe. Więc co tam się kiwało? :Loveit:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro glowne, zwykle, nie jest stale w SC. Ostrosc jest regulowana poprzez przesuwanie wlasnie lustra glownego. Natomias mam dla Ciebie dobra wiadomosc. Prawdopodobnie nie odczujesz znacznego dyskomfortu z powodu kiwania lustra poniewaz, z moich doswiadczen zdecydowanie wynika, ze w mniejszych teleskopach typu SC (a do takich nalezy Omni 5") kiwanie jest niemal niezauwazalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.