Jump to content

Philips Vesta


Guest
 Share

Recommended Posts

dziś po raz kolejny próbowałem coś tam sfotografować na własną rękę. Kolejna porażak. Dlaczego na monitorze mam obraz negatywowy? Nic nie mogę zrocić. Ratunku, bo się wkur..... :x

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Co jest przyczyną to zapewne trudno na odległość określić. Jak ja się zajmowałem trochę kamerą to miałem na początku szereg trudnych do wytłumaczenia zjawisk z opisanym przez Ciebie włącznie. Do kamery trzeba nieco a nawet sporo cierpliwości. Proponuję abyś zaczął zabawę z kamerą w dzień kierując teleskop na odległy obiekt i popróbuj jak kamera reaguje na ustawienia poszczególnych zmiennych. Największy wpływ na obrazy ma ustawienie jaskrawości (wzmocnienia) oraz bilnas bieli a także jasność obrazu. I działa to wymienionej kolejności !. Jak uzyskasz w dzień stabilne i dobre obrazy to wtedy możesz spróbować tego samego w nocy ale na silnym nieruchomym obiekcie. Ja do tego celu używałem świecącego w oddali okna w mieszkaniu !. Nastawy muszą się różnić oczywiście od dziennych ale nabywa się pewnej wprawy w spodziewanych wartościach poszczególnych zmiennych. Dopiero po takich testach zacząłem robić zdjęcia nocne obiektów. Trzeba dość ostrożnie ustawić szczególnie jaskrawość (inaczej wzmocnienie lub gain) aby uzyskać dobre efekty. Zbyt duże wartości wzmocnienia powodują nasycenie wszystkich pixel-i zanim jeszcze zakończona zostanie ekspozycja zdjęcia i wyniki są nieprzewidywalne. Kamery web mają 16 bitową rozdzielczość a więc pomiędzy poziomem szumu a poziomem pełnego oświetlenia mamy tylko 256 dyskretnych stanów, które dla zbyt dużego wzmocnienia zostają podczas naświetlania zbyt szybko 'wyczerpane' i w efekcie powstawać może efekt negatywu !. Nie wiem jak jest w Veście ale moja kamera na pewno liczyła na okrągło tzn. jak któryś z pixel-i został poczas naświetlania wysycony światłem do poziomu bieli równego 255 to następowało kolejne liczenie od zera i w efekcie powstawały przedziwne kombinacje z negatywem włącznie. Ten efekt można zlikwidować ustawiając tak wzmocnienie aby w czasie naświetlania nie dochodziło do nasycenia światłem każdego z pixel-i. Alternatywą jest oczywiście skrócenie czasu ekspozycji ale ta regulacja jest chyba trudniejsza w uzyciu. Reasumując, postaraj się zapanować nad wzmiocnieniem układu podczas naświetlania w różnych warunkach, staraj się tak ustawić jego poziom, aby na ekranie nie było widać wcale, lub ledwo co, fotografowany obiekt. No i więcej cierpliwości.

A tak przy okazji powiedz czy jest możliwe odkręcenie z tubusa Twojego teleskopu wyciągu ? Wygląda na to, że przyszła kolej na Ciebie.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

ok, poćwiczę. Martwi mnie jednak co innego. Łysy i Jesion mają identyczne kamerki. Przez ostatnie dwa dni razem fotografowaliśmy. Ja kręciłem teleskopem, oni majstrowali przy klawiaturze. Patrzyłem uważnie jak oni to robią. W efekcie tego, ze trzy dni temu sam sobie spróbowałem i było OK, tylko seeing do :zadek: . Wczoraj seeing był OK, więc znów mi się zachciało. A tu nagle, bez żadnego powodu negatyw.

 

Co do wyciągu, to jestem pewien, że się demontuje. Co mam zrobić? Wykręcić i wysłać do Ciebie?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.