Skocz do zawartości

Philips Vesta


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Co jest przyczyną to zapewne trudno na odległość określić. Jak ja się zajmowałem trochę kamerą to miałem na początku szereg trudnych do wytłumaczenia zjawisk z opisanym przez Ciebie włącznie. Do kamery trzeba nieco a nawet sporo cierpliwości. Proponuję abyś zaczął zabawę z kamerą w dzień kierując teleskop na odległy obiekt i popróbuj jak kamera reaguje na ustawienia poszczególnych zmiennych. Największy wpływ na obrazy ma ustawienie jaskrawości (wzmocnienia) oraz bilnas bieli a także jasność obrazu. I działa to wymienionej kolejności !. Jak uzyskasz w dzień stabilne i dobre obrazy to wtedy możesz spróbować tego samego w nocy ale na silnym nieruchomym obiekcie. Ja do tego celu używałem świecącego w oddali okna w mieszkaniu !. Nastawy muszą się różnić oczywiście od dziennych ale nabywa się pewnej wprawy w spodziewanych wartościach poszczególnych zmiennych. Dopiero po takich testach zacząłem robić zdjęcia nocne obiektów. Trzeba dość ostrożnie ustawić szczególnie jaskrawość (inaczej wzmocnienie lub gain) aby uzyskać dobre efekty. Zbyt duże wartości wzmocnienia powodują nasycenie wszystkich pixel-i zanim jeszcze zakończona zostanie ekspozycja zdjęcia i wyniki są nieprzewidywalne. Kamery web mają 16 bitową rozdzielczość a więc pomiędzy poziomem szumu a poziomem pełnego oświetlenia mamy tylko 256 dyskretnych stanów, które dla zbyt dużego wzmocnienia zostają podczas naświetlania zbyt szybko 'wyczerpane' i w efekcie powstawać może efekt negatywu !. Nie wiem jak jest w Veście ale moja kamera na pewno liczyła na okrągło tzn. jak któryś z pixel-i został poczas naświetlania wysycony światłem do poziomu bieli równego 255 to następowało kolejne liczenie od zera i w efekcie powstawały przedziwne kombinacje z negatywem włącznie. Ten efekt można zlikwidować ustawiając tak wzmocnienie aby w czasie naświetlania nie dochodziło do nasycenia światłem każdego z pixel-i. Alternatywą jest oczywiście skrócenie czasu ekspozycji ale ta regulacja jest chyba trudniejsza w uzyciu. Reasumując, postaraj się zapanować nad wzmiocnieniem układu podczas naświetlania w różnych warunkach, staraj się tak ustawić jego poziom, aby na ekranie nie było widać wcale, lub ledwo co, fotografowany obiekt. No i więcej cierpliwości.

A tak przy okazji powiedz czy jest możliwe odkręcenie z tubusa Twojego teleskopu wyciągu ? Wygląda na to, że przyszła kolej na Ciebie.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, poćwiczę. Martwi mnie jednak co innego. Łysy i Jesion mają identyczne kamerki. Przez ostatnie dwa dni razem fotografowaliśmy. Ja kręciłem teleskopem, oni majstrowali przy klawiaturze. Patrzyłem uważnie jak oni to robią. W efekcie tego, ze trzy dni temu sam sobie spróbowałem i było OK, tylko seeing do :zadek: . Wczoraj seeing był OK, więc znów mi się zachciało. A tu nagle, bez żadnego powodu negatyw.

 

Co do wyciągu, to jestem pewien, że się demontuje. Co mam zrobić? Wykręcić i wysłać do Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.