Skocz do zawartości

Galaxies and How to Observe Them


Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcony recenzją w najnowszym, Lipcowym numerze Sky & Telescope, postanowiłem zamówić książkę Galaxies and How to Observe Them. Skorzystałem z oferty Amazona, gdzie pozycja ta dostępna była od ręki za 19.99USD, za przesyłkę zapłaciłem kolejne 20$ (w zamówieniu było więcej pozycji, więc koszty się podzieliły). Zamówienie złożyłem w niedzielę, paczka przyszła we wtorek (dziś) o 10 rano :)

 

Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Książka wydana jest na dobrej jakości (śliskim) papierze, w środku możemy znaleźć pokaźną liczbę kolorowych zdjęć i ilustracji.

Zawartość została podzielona na trzy części. W pierwszej znajdują się informacje podstawowe i ogólne o samych galaktykach, ich klasyfikacji, katalogach, kwazarach itp. Omówione są też podstawowe zagadnienia związane z przesunięciem ku czerwieni, rozmiarami galaktyk, rodzajem emitowanego światła itd. Jest też oddzielny rozdzial poświęcony parom, grupom i gromadom (ang. clusters) galaktyk.

Część druga to omówienie technicznych aspektów obserwacji. Oczywiśćie nie zdążyłem jeszcze wszystkiego przeczytać ale wygląda ona bardzo obiecująco. Od podstawowych spraw jak obserwacje wizualne, omówienia podstawowych ograniczeń ludzkiego oka autor przechodzi gładko do omówienia zagadnień związanych z budową źrenicy, wynikającymi stąd ograniczeniami i sposobami na ich zniwelowani. Znajdziemy tam też opis podstawowych akcesoriów, filtrów itp., jak również rady dotyczące sposobu odnajdywania obiektów, prowadzenia dziennika obserwcji czy robienia szkiców!

Część trzecią, zatytułowaną "What to Observe? -- The Objects" rozpoczyna rozdział poświęcony programowi obserwacji, czyli temu jak dobierać obiekty. Najczęściej stosowane przez astroamatorów podejście dotyczy jasności obiektów, czyli zaczynamy od jaśniejszych i łatwiejszych i stopniowo podnosimy sobie poprzeczkę. Przydatna tu może być, zamieszczona w tym rozdziale tabela opisującca galaktyki z katalogu Messiera i to co możemy w nich dostrzec korzystając z różnych instrumentów (Lornetka, średnia apertura -- dla autora jest to ok 8'' -- i duża, czyli 14'' i 17.5") i różnego powiększenia. Oczywiście w oddzielnej tabeli znajdziemy też współrzędne tych obiektów, ich rozmiary kątowe, jasność oraz jasność powierzchni. Zaraz potem znajdziemy podobne zestawienie dla najjaśniejszych galaktyk z katalogów NGC/IC i UGC/UGCA. oraz informacje o galaktykach widocznych w promieniu 5* od obu biegunów niebieskich. W kolejnym rozdziale omówiono pojedyncze obiekty, jak chociażby galaktyki z Grupy Lokalnej, rozmaite, ciekawe z różnych względów obiekty (np. NGC 6745, UGC 10214) itp. a także ciekawe obiekty widoczne w innych galaktykach -- wszystko to okraszone pięknymi fotkami! Osobny rozdział poświęcony jest grupom i gromadom galaktyk a ostatni zatytułowany "Odd Stuff" zachowam jako ciekawostkę ;)

Na końcu są jeszcze załączniki, między innymi z objaśnieniem wykorzystywanych w książce skrutów, bibliografią, linkami do różnych, przydatnych stron w Internecie oraz spis tabel.

 

Łyżka dziegciu: tabele, o których pisałem mogłyby znajdować się na końcu, aby łatiwj było z nich korzystać. Brakowało mi również mapek ułatwiających odnalezienie opisywanych obiektów, które najchętniej widziałbym jako oddzielne, zalaminowane kartki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.