Skocz do zawartości

Metoda kalendarzowa


Rekomendowane odpowiedzi

Jak to w końcu jest z tą metodą kalendarzową? Nie chodzi mi tu bynajmniej o metodę antykoncepcyjną.

 

Na stronie http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13 można przeczytać:

"1-go listopada o 24-ej (używamy tylko czasu zimowego GMT+1h !), znajdując się na południku centralnym danej strefy czasowej , Gwiazda Polarna znajduje się dokładnie nad północnym biegunem nieba."

 

Z kolei w tej instrukcji od GPD2 (str. 14), mozna przeczytać (w wolnym tłumaczeniu):

"Obróć pierścień z kalendarzem aż data 10 Października pokryje się z godziną 1:20 na pierścieniu rektascensji. (W tym właśnie momencie Gwiazda Polarna znajduje się w kulminacji.)"

 

Co więcej, w kopii tej samej instrukcji, którą otrzymałem z montażem jest mowa o godzinie 1:00. Z resztą, w tym pdf-ie widać wyraźnie, że godzina została poprawiona.

 

Sprawdziłem też na pierścieniach i żadne z ustawień: 1:00 10-10 ani 1:20 10-10 nie jest równoważne z 24:00 01-11 (wogóle co to za godzina 24? czy to już jest 2 listopada, czy może jest to godzina 0:00 pierwszego?).

 

Zdaję sobie sprawę, że precesja powoduje pewne zmiany ale różnica w tych dwu ustawieniach jest zbyt duża.

 

Mogę się tylko domyślać, że w pierwszym artykule jest błąd, wynikający użycia czasu UT zamiast UT+1. W/g efemeryd, Gwiazda Polarna góruje w tym roku 1 listopada o 23 58 48.7 (w zeszłym roku było to ponad 2 minuty wcześniej), czyli z dokłądnością do kilu minut wszystko by się zgadzało.

 

Również nastawienie 23:58 01-11 (czyli praktycznie 2 listopada o godzinie 0:00) jest równoważne z godziną 1:28 10-10 (praktycznie 1:30 10 listopada) bo wtedy właśnie (a nie o 1:20!) góruje Gwiazda Polarna (w/g tych samych efemeryd). Tylko wszystko to dotyczy czasu UT.

 

No i teraz pytanie: jak powinienem ustawić montaż? Tak jak w instrukcji producenta, czy tak jak mi wychodzi z efemeryd? No i czy dobrze myślę, że we wspomnianym na początku artykule jest błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie, ze odpowiedz na twoje pytanie jest banalnie prosta.

Ludzie produkujacy ten sprzet sa inzynierami, etc. a nie astronomami.

Do ustalenia jak ustawic sprzet prawdopodobnie kozystaja z bardziej ogolnikowych informacji niz Ty posiadasz.

Czyli robia tak na odczep sie, zeby cos bylo w instrukcji.

Wielkich roznic miedzy tymi dwoma momentami raczej nie ma, wiec proponuje ci ustawic na oko a potem metoda np. dryfu poprawic ustawienie na biegun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.