Skocz do zawartości

Kolimator laserowy (Czy ktoś jest chętny ?)


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zainteresowanych !

Do tej pory kolimator kosztował 120 PLN i na razie nie chciałbym tej ceny zmieniać. Jutro dam zlecenie na warsztat na wykonanie 10 nowych kompletów ale nie spodziewajcie się, że uda się je wszystkie zrobić na spotkanie w Jodłowie. Podejmę starania o to ale szanse są niewielkie. Realny termin to 2-3 tygodni.

Pozdrawiam

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę jeszcze o informację jaki według Was wymiar powinien mieć kolimator ? Ja do tej pory korzystałem przy wykonywaniu kolimatora z przejściówki 2"/1.25" z Astrokrak-a i do niej pasowałem urzadzenia. Teoretycznie jest to 1.25" czyli 31.75mm ale spotkałem się też z określeniem 32mm. Dobrze by było aby kolimator pasował do wszystkich wyciągów. Jeśli mi się uda to przez złożeniem zlecenia pomierzę ten wymiar na wyciągu synty bo w wiekszości przypadków kolimator działał bedzie chyba w syncie ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku zawsze mierz do najlepszych i z nich bierz standarty, trzymaj się dokładnie wymiaru 1,25" bo inaczej kolimatora nie włoży ktoś do naprawdę markowego, pasownego wyciągu i będzie wtopa :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku. ten który zaprezentowałeś mi we Wrocławiu pasował również bardzo dobrze do moich Optisanów. Sądze, że powinien mieć dokładnie 31,75 mm (1,25"). 32 mm może okazać się mylne. Może ktoś sobie zaokrąglił, a 0,25 mm w przypadku niektórych wyciągów (słusznie zauważył Janusz) może stanowić to problem.

 

Aktualnie na liście nadal 7 zainteresowanych. Jeżeli Leszek zamawia 10, to 3 jeszcze są wolne.

Lista chętnych na początku tego postu http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...?t=1711&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się po południu zamieścić zdjęcie ale można powiedzieć, że kolimator to walec o średnicy 1.25" i długości chyba 100-120 mm zakończony z jednej strony zakrętką z kołnierzem wystającym nieco ponad średnicę kolimatora. Dzieki temu kolimator po włożeniu w wyciąg nie wpada do niego ale opiera się na kołnierzu. W zakrętce umieszczone jest koncentrycznie pokrętło potencjometru do włączania i regulacji siły świecenia. Wszystkie elementy wchodzące w skład kolimatora włacznie z baterią zamknięte są w walcu. Z drugiej strony walca znajduje się otwór na promień lasera.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stańmy na 10. Wystarczy i tak dziesięciu niezadowolonych jak nawalę z terminem. Na szczęście w skład kolimatora nie wchodzą paski i koła zębate, na które czekam ponad miesiąc.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LISTA ZAMKNIĘTA

 

Oto 10 chętnych

 

1. Marek Substyk

2. Leszek Grala

3. emde (Puszczykowo)

4. Adam Jesionkiewicz

5. Mariusz Zielmachowicz

6. Henryk Kowalewski

7. MariuszP

8. Olek Świątek

9. Andrzej Trzaskowski vel Łysy

10. burza

 

========================

 

KONIEC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie udało mi się wczoraj zamieścić zdjęcia kolimatora, zajęty byłem motofocus-em dla Crocodile. Postaram się dziś spełnić obietnicę tym bardziej, że hackerzy położyli mi stronę www i tak czy inaczej muszę ją odtworzyć. Idę dziś z rysunkami na warsztat i mogę podać dokładny wymiar kolimatora: rura ma 131mm, dodatkowo gałka ma długość ok. 15mm a więc cały kolimator ma nie więcej jak 150mm długości. Średnica to oczywiście 1.25".

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto obiecany dostęp do informacji o kolimatorze:

tu znajduje się opis konstrukcji kolimatora:

 

www.lx-net.prv.pl/kolim1.htm

 

a tu zamieściłem zdjęcia mojego własnego kolimatora:

 

www.lx-net.prv.pl/kol/

 

Kolimator wykonany jest z mosiądzu stąd taki kolor. Przepraszam za jakość zdjęć ale nie jestem geniuszem fotografii a i aparat to zaledwie hp photosmart 318.

Byłem dziś na warsztacie i zostawiłem już materiał na kolimatory ale niestety znajomy tokarz leczył chore dziecko i nie wiem na kiedy zrobi mi pierwsze egzemplarze. Pierwsze wiadomości na ten temat będą dopiero w poniedziałek.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.