Jump to content

Kolimator laserowy (Czy ktoś jest chętny ?)


Marek Substyk
 Share

Recommended Posts

Aktualna lista chętnych do zamówienia u Leszka (leszekjed) kolimatora laserowego.

 

1. Marek Substyk

2. Leszek Grala

3. emde (Puszczykowo)

4. Adam Jesionkiewicz

5. Mariusz Zielmachowicz

6. Henryk Kowalewski

7. MariuszP

8. Olek Świątek

9. Andrzej Trzaskowski vel Łysy

10. burza

 

LISTA ZAMKNIĘTA

 

Aktualna cena podana przez Leszka wynosi 120,00 zł.

Czas realizacji zbiorowego zamówienia ok. 2-3 tygodni.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany napisz to w foum lub wyślij maila na astrocd@eranet.pl

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Owszem Leszku testuję go pracując nim od miesiąca i porównuję z amerykańskim oryginalnym jedo prototypem ale coś się rozregulowało bo promień zaczyna bić względem obudowy, chyba będę zmuszony do niego zajżeć aby to poprawić, coś chyba puściło w mocowaniu wewnętrznym laserka :?

Raz musiałem już podlutować kabelek od zasilania bo po wymianiue baterii ukręcił się przy zakręcaniu dekielka (nie skręciłem wcześniej kabelków w przeciwną stronę co zapewne powinienem był zrobić)

Ogólnie jednak prototyp spisuje się dobrze i po zmianie zamykania pojemnika z baterią z zakręcanego na inn sposób nie ukręcajacy kabelków i pewniejszym zamocowaniu lasera powinien szybko zostać wdrożony do seryjnej produkcji bo jest na niego duże zapotrzebowanie 8)

 

Ps Testu spadku ze stołu na podłogę bałem sie przeprowadzić świadomie ale wykonał się sam losowo jak kolimator wypadł z wyciągu przenoszonego teleskopu po obróceniu jego tubusa i wtedy właśnie coś się stało z mocowaniem laserka czyli jednak test na udarność nie w pełni zaliczony :?

Link to comment
Share on other sites

Ja mam kolimator " Made by Jeszek Jędrzejewski" . Nie spadł mi do tej pory i promień laserka działa idealnie . Jeżeli były jakieś luzy to raczej w wyciągu niż w kolimatorze . Czasem trzeba docenić pracę kogoś innego a nie tylko krytykować Januszu . :) Niedługo w Jodłowie zrobimy test kolimatorów . Nie zapomnij Janusz zabrać swojego i żeby Ci nie spadł na podłogę w ostatniej chwili :D

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Faktycznie, sposób dołączenia baterii jest najsłabszym w moim przekonaniu elementem kolimatora - jest to rzecz do poprawki. Co do testu udarowego to życzę Ci Januszu podobnej determinacji do testowania w przypadku swoich produktów. Czy nie brzmiało by to dumnie gdybyś napisał w ulotce reklamowej: ten teleskop dostajesz użytkowniku po teście polegającym na upadku ze stołu ?

Ale mówiąc poważnie, taki sprzęt jest wrażliwy na silne udary mechaniczne. Starałem się go uodpornić na nie ale może nie do końca mi sie to udało. Jeśli postępować będziemy z kolimatorem w sposób w jaki robimy to ze zwykłym okularem to wystarczy i nie powinno być żadnego problemu.

Janusz, w takim razie prześlij mi kolimator do skolimowania lub zabierz go do Jodłowa.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Do Jodłowa go zabiorę i oczywiście doceniam twoją pracę i zaangażowanie w sprawę miłośniczą, piszę uczciwie jak było bo do upadku działał bez zarzutów i chyba nie masz o to do mnie pretensji Leszku ??? :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Januszu !

Nie przejmuj się, nie ma żadnego z tym problemu. Jest to dodatkowe doświadczenie związane z kolimatorem. Na razie nie było gdzie zebrać podobnych doświadczeń to i takie jest cenne. W swiecie 'żyje' na razie ok. 10 podobnych kolimatorów i jeśli ktoś ma inne uwagi to zachęcam do dyskusji.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Marek - jako że zacząłeś sprawę ustanawiam Cię Sekretarzem Kolejkowym :wink: - zróbmy listę i wpiszmy kolejność zgłoszeń...ups, jeden szczegół - jeszcze Leszek musi się zgodzić!

Link to comment
Share on other sites

Dobra jestem sekreterzam kolejkowym. 8)

 

Gdy Andrzej Lysy odezwie się może będą już 4 sztuki.

Na razie lista jest prosta, a mam nadzieje że dojdzie do więcej niż 5 sztuk.

 

Rozumiem, że będzie możliwe to realizacji przy już 5 sztukach przez leszekjed.

Dobrze aby Leszek podał też orientacyjną cenę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.