Skocz do zawartości

zagadkowe obserwacje


.przemas.

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Wybrałem się dziś na obserwacje nastawiając się głównie na zlokalizowanie Westy,co się akurat udało.Był też Jowisz,Albireo,M13,M27,M12,M10.

 

Spojrzałem też z ciekawości na M81,M82,M51 - słabe ale znalazłem.Tłumaczyłem to sobie białymi nocami.

Mimo płytkiego zanurzenia Słońca pod horyzontem dość obiecująco [czyt.ciemno] przedstawiały się okolice Lutni,Liska.Postanowiłem rzucić okiem na wyżej wymienione Hantle.Dość ciekawie się prezentowały.Następnie zwróciłem z zasady wzrok na M57.

 

Był to mój pierwszy obiekt mgławicowy o którym czytałem i z sentymentu zawsze zerkam pomiędzy Sulafat'a i Sheliak'a choć nie znajduje owej eMki.A dziś było zupełnie inaczej.Mnóstwo gwiazd widocznych w tamtych rejonach i był też krążek-dokładnie w tym miejscu gdzie jest M57.Zapamiętałem jak najwięcej najsłabszych gwiazd z tamtego rejonu,sprawdziłem w programie ale nie mam aż takiego zasięgu.Więc narysowałem mapkę i może Wy mi powiecie czy to będzie to.W czerwonym prostokącie znajdują się gwiazdki-to one były najsłabsze,razem z owym krążkiem z tym że krążek widoczny był tylko i wyłącznie zerkaniem a gwiazdki co prawda słabły przy centralnym patrzeniu lecz były do wyhaczenia.Dziwi mnie to wszystko bo M51 poszła ledwo,tym bardziej że są te noce takie a nie inne.

 

Mój sprzęt to 2" lornetka,nie wiem co o tym sądzić.Wolę się upewnić bo już raz się przejechałem na NGC5053.

Odpowiedzcie mi na pytanie w temacie?Troszkę to denerwuje człowieka,bo nie można się określić co się widziało.M57.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trafiłeś. Rejon się zgadza. M 57 w małych powiększeniach nie jest łatwym celem, niewiele różni się od otaczających gwiazd. U mnie wczoraj też warunki przednie. Z mojego ogródka na obrzeżach miasta gołym okiem dało się wylukać M8 , poza tym ładniutki pas drogi mlecznej nad głową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trafiłeś. Rejon się zgadza. M 57 w małych powiększeniach nie jest łatwym celem, niewiele różni się od otaczających gwiazd.

Pops zgadza się.Czasem ciężko było odzróżnić krążek od tych słabych gwiazd które namalowałem.Ale gdy przykładałem lornetkę do oczu to wtedy różnica ta była wyraźniejsza i pozwala na identyfikacje.

 

Jak wspomniałem,Hantle też się nieźle prezentowały.Zdołałem zobaczyć kształt "ogryzka" ,sprawdziłem w programie i rzeczywiście jest takie usytuowanie względem horyzontu.Szkoda że nie przeskanowałem Łabędzia...

 

 

P.S.dziękuje Robercie za mapkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.