Skocz do zawartości

Low-Cost MC150mm


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Jak wiecie zdarza mi się popełnić czasem jakieś testy. A to okularki wpadną w łapy, a to kątówki... Generalnie wszystkie testy jadą na tych maszynach które akurat posiadam, czyli na światłosilnym achromacie F5 (C102VW) który normalnie służy mi do walk foto z DSami lub na wszelakie wypady jako travelerek, oraz na ATMowej krowie 270/1200 (F4,4). Czyli na mojej głównej maszynie DSowej sparalaktykowanej na HEQ5. Oba te teleskopy doskonale mi służą do tego do czego je przeznaczyłem (no dobra, focenie przez C102VW to jednak nie jest szczyt marzeń, ale EDek czy APOtek, setka, w okolicach F4-F5 jest totalnie poza moim zasięgiem...) Jak widać cholernie brakuje mi sprzętu stricte planetarnego. Miałem przez jakiś czas achromat F10 Synty i ciągle chodzi mi po głowie coś dedykowanego. W tej chwili mam szanse na upolowanie takiego oto kwiatka:

 

http://www.teleskop-service.se/produkter/e...t.html#DSMAK150

 

Cena jak za OTE tych rozmiarów jest całkiem zachęcająca. Po przeliczankach wychodzi ok. 1500pln. Z wyp. 2" jakieś 1700pln. Niby tanio, ale to jednak kupa kasy. Jakość tego MC może nie być zbyt wysokich lotów. To tylko TS...

 

Mam gorącą prośbę. Proszę o poradę, czy OTA którą podlinkowałem jest warta tych pieniędzy. Może wiecie o jakiś felerach tej konstrukcji które dyskwalifikują ją na starcie? Może jesteście w stanie pokazać mi alternatywę dla tej tuby? Generalnie chcę masakratora planetarnego, ale mam wątpliwości czy MC o takiej jakości wykonania i takiej aperturze, będzie w stanie dać mi wyraźnie odczuwalną poprawę w stosunku do obrazów z newtonowatej krowy o aperturze prawie dwukrotie większej, ale z F4.4 (po załadowaniu mojej Ultimy APO 2x, osiągam tą kolubryną prawie 2,5 metra ogniskowej przy aperturce 11! - to nie jest zawodnik którego łatwo położyć na łopatki!)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko po co Ci teraz planetarny masakrator na bezrybiu?

bezplaneciu

 

:) Teraz jestem na miejscu, łapy świerzbią... A jak będzie w pobliżu jakiejś fajnej opozycji to i kasy może już dawno nie być i trza będzie to ściągać do Polandii. Tego typu MC chodzi mi po głowie już od dłuższego czasu, jako dopełnienie zestawu testowego... kurde mam straszną frajdę z testowania, a na pełnym przekroju sprzętowym, jakość testów zyska.

 

Generalnie jednak masz racje. Nie jest to coś co mi do życia niezbędne. I planety nie obfitują ostatnio i krowa 11" jest... stąd pytania, a nie przelewy popełniam :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hans a próbowałeś przysłonić go do 100mm? jako offaxis?

 

co do maka ja bym kupił... (jedna wątpliwość czy to sie kolimuje?)

 

ps. bo jak to sie nie kolimuje i dlatego jest do DS to ja bym nie kupił ;]

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hans a próbowałeś przysłonić go do 100mm? jako offaxis?

 

co do maka ja bym kupił...

 

Przesłaniać? Krowy nie przesłaniałem. Bawiłem się za to w przesłanianie MT800 i poza zredukowaniem flar nie dopatrzyłem się poprawy jakości i ilości detalu. No ale dobra. Przewidujesz/wiesz, że ma szanse ten sześciocalowy TS pokazać mi więcej niż 11" newton z zaaplikowaną Ultimka APO?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to niepokoją mnie dwa zapisy które tam znalazłem.

 

1.

"2 element Maksutov design. The secondary mirror is a vacuum-coating on the meniscus lens." - jakimś kurde badziewiem mi tu pachnie.

 

2.

"The focus mechanism moves the primary mirror, as in a Schmidt-Cassegrain telescope." - i tu może być właśnie po marketingowemu napisane, że się nie kolimuje. Ale w sumie to mnie kompletnie zaskoczyłeś tym, ze on może być niekolimowalny... Jak to tak? :blink:

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te zapisy są bez obaw. lusterko napylone i lustro główne kręcone czyli jak prawie wszędzie.

 

najlepiej napisz do nich czy te śruby z tyłu sa od kolimacji i jak to sie robi.

 

jezeli gdziekolwiek jest tu hak to pewnie lustra sa 1/4lambda ale to tez typowe i niema sie co martwić.

 

zmartwił bym sie jak newtonem siegasz większej rozdzielczoci niż jego 150mm ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz seeingi i wychłodzenie na dzielenie podwójnych około 1" ? i mniej? powiedzmy 0,7"

 

Kurcze, piszemy równocześnie i już komletnie poszatkowany ten wątek jest :)

 

Epsilony rozdzielam bez większych problemów już w okolicach 100x przy niezłych warunkach, ale tu jest separacja coś ok. 2.5" o ile dobrze pamiętam. W krowie siedzi lustro z serii dla Taurusów. Kurcze jakoś nigdy nie bawiłem się w bicie rekordów na podwójnych :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.