Skocz do zawartości

Astronomia- Przewodnik po Wszechświecie


Rekomendowane odpowiedzi

Nie dawno zakupiłem książkę "Astronomia- Przewodnik po Wszechświecie". Przeczytałem połowę. I chciałbym co nie co o niej napisać (treść).

 

W książce tej znajdziemy dużo przydatnych informacji. Jak narodziła się astronomia, jak obserwować, czym itd. itp. Rutyna. Ale mapki nieba są tak dokładne, jak w atlasach nieba. Dużym plusem jest to, że w rozdziałach, gdzie omawiane są najciekawsze obiekty poszczególnych konstelacji, są zdjęcia obiektów, tak, jak mniej więcej widać je przez sprzęt... Ale to różnie. Raz 20cm, raz 15, a nawet 10 czy 12cm średnicy. Ponadto jasność, rozmiary kątowe. Krótki, ale ciekawy rozdzialik to taki, czy lepiej kupić lornetę czy teleskop. Poza tym, książka składa się z dwóch części. W pierwszej, wszystko jest tak przedstawione, raczej jakbyśmy mieli zostać zachęceni do astro, a w drugiej mapki nieba, opisy obiektów itp. Tekst oczywiście jest przełożony z angielskiego. Zachęcam do przeczytania, bo tekstu troszkę jest (380 stron), ponadto dużo zdjęć i obrazków, w sumie składa się z tego ładny poradnik. Są trzy(albo 4) wydania. Bodajże 2000, 2002, 2004 i 2006. Oprawa jest twarda. Czyta się przyjemnie i dosyć szybko. Wszystko jest przejrzyście napisane.

 

Jeszcze raz polecam ten przewodnik, mimo że trochę za niego można zapłacić.( Ja dałem 59zł, ale czego nie robi się dla astro...)

 

Pozdrawiam, Kuba

 

PS. Szczególnie dobry jest dla początkujących, a i doświadczonym nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam tą książkę. Do poczytania o ciałach niebieskich, historii astronomii jest dobra, ale jako przewodnik do obserwacji nieba za słaby. Do obserwacji nieba oprócz miesięcznych map nieba są tylko tzw. "podróże po niebie". Tych podróży po niebie jest zaledwie 10 i każda z nich obejmuje dość spory obszar nieba zawierający kilka gwiazdozbiorów, ale jest w nich opisane zaledwie ok. dziesięciu obiektów (DS, gwiazd podwójnych i ciekawszych pojedynczych). Z tych podróży po niebie 3 praktycznie odpadają, gdyż dotyczą nieba południowego - okolice bieguna południowego, Centaur i Krzyż, Kil i Żagiel, które są u nas niewidoczne ( widoczny z tego jest tylko mały fragment Centaura nisko nad horyzontem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.