Skocz do zawartości

LI Olimpiada Astronomiczna


Rekomendowane odpowiedzi

Słyszałem, że niektórzy biorą drugi plecak na książki specjalnie :D Ponoć "25 lat olimpiad astro" wszyscy biorą, niektórzy nawet jeszcze na allegro licytują :D (pewnie właśnie nasi szczęśliwcy II etapu :) ). Chyba na tej olimpiadzie bez książek ani rusz. Naprawdę trzeba mieć łeb do tych zadań, ja się pewnie dalej nie dostanę :)

 

Zastanawiam się czy jak skseruję tą książkę i oprawię to będzie zgodne ze słowami regulaminu "(...)bez luźnych kartek(...)". Strasznie trudno ją dostać u mnie w rejonie, a ostatnią wypożyczył kolega, który właśnie też na olimpiadę jedzie. Może ktoś z forum mi odpowie na to pytanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na olimpiadę koniecznie weźcie 3 książki o których pisałem kilka postów wyżej... Moim zdaniem te trzy książki + ogólna wiedza z astronomii, fizyki i matematyki powinny wystarczyć żeby dostać się do finału.

A tak w ogóle to potraktujcie tę olimpiadę jako swego rodzaju przygodę i okazję do poznania wielu ciekawych ludzi...

 

Pozdrawiam i trzymam kciuki

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko rybke... bo ksiazki to inne mam - - ... :burza:

Wlasnie jak tak Popatrzylem To Mi Tez Tornister Caly Wychodzi na same ksiązki :P

Wlasnie ja jade na taolimpiada bo telepa sobie kupuje ale sie wstrzymalem do tego spotkania ze tak powiem prawie 'elitą' polskiej astroomi :P

 

A ta kontrolowana samodzielnosc to ile ma trwac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! na wstępie gratuluję wszystkim, którzy przeszli do II etapu a także tym, którzy wykazali odwagę i wystartowali a nie przeszli :Beer:

Książki wypełniające cały plecak owszem, są niezłym pomysłem pod jednym warunkiem, mianowicie wie się co gdzie można znaleźć.

Drugi etap to moim zdaniem sprawdzenie umiejętności myślenia analitycznego, matematyka konieczna do rozwalenia tych zadań nie jest wcale taka trudna (a mówi to biolchem:p). Tak więc książkami możesz się podeprzeć jak nie pamiętasz wzoru czy jakiejś konkretnej informacji. Niemniej jednak kluczem do sukcesu jest wykombinowanie metody. W moim przypadku literatura to 25lat OA, taki prosty zbiorek Kreinera i nieśmiertelna Rybka. Moja rada: zainwestujcie w porządne tablice: osobiście polecam takie fioletowe Adamantanu. Kupiłem je sobie na zeszłe OA i nie wziąłem do Katowic co poskutkowało sprintem do pobliskiego Carrefoura i dorwaniem jakiejś lipy w empiku na 3min przed zamknięciem :) nie wspominając już o przerażeniu pań sprzedających które już zasunęły rolety do połowy a tu wbiega im jakiś chłop z obłędem w oczach;)

Kontrolowana samodzielność to nic innego jak...no jakiś duży test w auli/sali gimnastycznej.

Co do nocki to wybieramy się z kumplem tak koło 18-19 wieczorkiem w niedzielę.

Pozdro!

Edytowane przez Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czas się szykować :)

 

U mnie już prawie wszystko spakowane, jeszcze tylko napisze sobie w moim Różowym Astronomicznym Zeszyciku :szczerbaty: pare wzorków z bryły sztywnej. Chociaż wydaje mi się że w tym roku komisja uraczy nas jednym pytaniem teoretycznym, na ktore odpowiedz to będzie 4-ro stronnicowy wywód :D

 

Mam nadzieję, że spotkam wielu ludzi z forum, bo jak na razie to mialem okazje poznac tylko JS 53, no i Newtona. Będę pisał w Katowicach, jade pociągiem z Rybnika o 7:50. Wszystkim życzę połamania linijek ;)

 

Pozdrawiam

Rafał Sikora

 

Aha, łan mor kłeszczyn - czy trzeba tak jak na olimpiadzie fizycznej zabrac ze soba kartki na ktorych będziemy rozwiązywać zadania? Wolę zapytać niż... ;)

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spakowane, wyszykowane, tablice są: ) Wzorki z bryły sztywnej wskazane, zwłaszcza do rozkmin z galaktykami: ) W zeszłym roku jedno zadanie sprowadzało się też właściwie do wywodu, o wyższości lustra nad soczewką. No nic... jak zwykle, na dwoje olimpijczyk wróżył...

Kartki z tego co pamiętam dostajemy i chyba nawet można sobie dobierać.

Pozdrawiam wszystkich! Niech zatryumfuje Astroforum :D

<kop_na_szczescie_w_miejsce_gdzie_plecy_traca_swa_szlachetna_nazwe>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadania jak na 2 etap dosyć proste. Aczkolwiek skomentuje je nieco.

 

Zadanie 1, -> natychmiastowe: zasada zachowania momentu pędu, dwa razy siła grawitacji jako siła dośrodkowa i przybliżenie (1+e)^n=1+ne. Wychodzi około 6 metrów.

 

Zadanie 2. -> No tutaj sobie ponaprzybliżałem. Nie wiadomo co z tego wyjdzie.

 

Zadanie 3. -> Natychmiastowo 87 stopni na zachód (przynajmniej coś koło tego.

 

Zadanie 4. -> Tutaj chętnie wysłucham co ludziska uznaliście za ważne i na co zwróciliście uwagę. Zastanawiam się jak będą to zadanie punktować. Bo każdy mógł zwrócić uwagę na coś innego, a mimo to może mieć dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto karteczka z zadaniami:

2etapLIolimpiadyastronomicznej.jpg

 

 

Zabierzcie mi to sprzed oczu :D

 

O zadaniach nie będę nic pisał, bo się okaże, że coś źle czy coś, a po co się stresować. Przede wszystkim fajnie było poznać parę osób z forum i MOA :)

Edytowane przez Jendrako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.