Skocz do zawartości

refraktor z obiektywu do projektora


Worth

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy ktoś ma doświadczenia z obiektywami od projektorów kinowych. Są to obiektywy o srednicy np 80mm i ogniskowej 400mm. Czy cos takiego nadaje się do zbudowania refraktora do obserwacji obiektów mgławicowych i komet ?

 

pozdrawiam,

Worth

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej ŁZK czyli już chyba nie istniejące Łódzkie Zakłady Kinematograficzne, to obiektyw od projektora pisma i ilustracji czyli wielkiego starego Epidiaskopu szkolnego.

To typowy tryplet projekcyjny bez dobrej nieskończoności o odwzorowaniu Beta typu jeden do kilkunastu i dużym płaskim ale niezbyt kontrastowym i kiepsko skorygowanym obrazie o rozmiarze chyba 13x18cm, jeśli zastosujesz go do kliszowego aparatu z takim formatem i będziesz z negatywów robił czarno-białe odbitki stykowe to jego jakość do gwiazd powinna być zadowalająca, do vizuala nada się tylko z najmniejszymi powerami rzędu do 20-25x do obserwacji DS 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To typowy tryplet projekcyjny bez dobrej nieskonczonosci o odwzorowaniu Beta typu jeden do kilkunastu i duzym pl/askim ale niezbyt kontrastowym i kiepsko skorygowanym obrazie o rozmiarze chyba 13x18cm, jesli zastosujesz go do kliszowego aparatu z takim formatem i bedziesz z negatywów robil/ czarno-bial/e odbitki stykowe to jego jakosc do gwiazd powinna byc zadowalajaca, do vizuala nada sie tylko z najmniejszymi powerami rzedu do 20-25x do obserwacji DS  8)

 

1. Skad wziac takie informacje na temat obiektywu ?

2. czy rozbieral Pan taki obiektyw czy mozna do niego znalezc opis (chodzi mi o stwierdzenie ze t otryplet) ?

3. co t oznaczy ze nie ma dobrej nieskonczonosci - chodzi o jakies wady typu aberracja jakas ?

4. co t ojest odwzorowanie Beta ?

Co do obserwacji wizualnych to wlasnie czegos takiego sie po nim spodziewalem, zreszta wieksze powiekszenia wymagalyby barlowa albo mocnych okularow.

 

dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

Worth

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coż Worth jakbyś przez 25 lat miał kontakt z obiektywami i serwisował ich optykę i mechanikę to byś wiedział o niej na rynku naprawdę sporo 8)

Wiem bo kiedyś taki miałem i w 1988 roku tuż po Halley'u już przerabiałem ale z marnym skutkiem i stąd moje doświadczenia w tej materii :)

Dany obiektyw jest projektowany i wykonywany dla pewnego zakresu odwzorowania obrazu i znaczne go przekroczenie spowoduje duży wzrost aberracj, głównie sferycznej :!:

Parametr Beta informuje nas ile razy w takim obiektywie projekcyjnym obiekt jest dalej od obiektywu niż odległość do jego obrazu 8)

Przykładowo obiektywy astronomiczne i przyżądów obserwacyjnych projektowane są dla nieskończoności a żeby zobaczyć jaki ma to wpływ na korekcję aberracji to wystarczy obrócić obiektyw astronomiczny w oprawie tyłem do przodu i zobaczysz jaka aberracja pojawi sie od razu w obrazie, to tak jakby obiektyw był używany w odwrotnym biegu promienia czyli do projekcji np kinowej :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.