Skocz do zawartości

Statystyki zachmurzenia


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Ośmieliłem się popełnic zestawienie zachmurzenia w nocy dla jeziora Zegrze pod Warszawą.

Dane pochodzą ze strony http://www.windguru.cz/pl/index.php. ( trzeba wybrać miejsce (spot) i kliknąć Archiwum a nastepnie zaznaczyć ptaszkiem "zachmurzenie" i GO )

Dane z godzin 23:00 oraz 2:00 ( przydałoby sie jeszcze z godziny 5:00 ) oraz okresu 04.2003 - 07.2007

 

Nie traktowałbym strony Windguru jako wyroczni ( tym bardziej, że jest przeznaczona dla windsurferów ) ale dane z niej na mój gust zgadzają sie z rzeczywistością. Na dodatek to tylko 4 lata, w których rozbieżność jest dość duza jeśli idzie o zachmurzenie.. przydałoby sie conajmniej 10 lat.... cóż, ale tyle tylko ma Windguru w swoim archiwum. Nie jest to naukowe zestawienie i chyba lepiej go traktować jako ciekawostkę...

 

To co przeliczyłem ( ręcznie - tak, wiem, nudzi mi sie ) to ilość dni z zachmurzeniem poniżej 10% oraz drugie dla poniżej 20%. Zakładam, ze obserwcje z zachmurzeniem powyżej 20% są już utrudnione więc nie brałem takich pod uwagę.

 

statystyki_zachmurzenia.gif

 

Wnioski:

1. Wrzesień iz de best.

2. Lipiec jest też niezły...

3. Generalnie Polska jest w materii zachmurzenia do .... no wiecie gdzie.

4. Jesli doliczymy do tego to, że łysy świeci przez połowe czasu.... to średnio w roku mamy 25 dni dobrych do obserwacji i 30 z lekkimi chmurkami... jak doliczymy jeszcze seeing.... to ja już nic nie mówie... :rolleyes:

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze małe przeliczenia zeby się dobić psychicznie :

Mamy

- 13.4% dni bezchmurnych w roku

- 6.7% dni bezchmurnych z łysym świecącym mniej niż w połówce

- 1.7 % dni bezchmurnych kiedy księżyc jest w zasadzie nie widoczny :banan:

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze małe przeliczenia zeby się dobić psychicznie :

Mamy

- 13.4% dni bezchmurnych w roku

- 6.7% dni bezchmurnych z łysym świecącym mniej niż w połówce

- 1.7 % dni bezchmurnych kiedy księżyc jest w zasadzie nie widoczny :banan:

 

To ostatnie wyliczenie to już jednak lekka przesada ;). Na pewno nie jest aż tak źle. 1,7% to 5-6 nocy na rok. Czy aby na pewno tak mało jest bezchmurnych i bezksiężycowych nocy? Chyba, że do obliczeń przyjęto jedynie dni, w których przypada nów :)

 

Ale na dobrą sprawę przy korzystnym położeniu Księżyca na ekliptyce mamy ciemne, bezksiężycowe noce (część nocy) także w pobliżu pierwszej lub ostatniej kwadry. Np. 20 sierpnia Księżyc w czasie pierwszej kwadry zajdzie przed 22-gą i pozostała część nocy będzie ciemna. Czy również bezchmurna, tego nie mogę zagwarantować ;)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.