Skocz do zawartości

Potrzebuję Waszej pomocy- kilka pytań


Mithoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ja podobnie jestem na etapie poszukiwań teleskopu.

 

Głowne moje wymagania to:

- mobilność (możliwość obserwacji balkonowych + wyjazdy) - wymiary balkonu 2 x 6 m;

- łatwość składania i rozkładania;

- możliwość robienia zdjęć (ale tego dopiero bedę się uczył);

- podłącznie do kompa i możliwość sterowania i obserwacji zdjęć na komputerze;

- obserwacje planet i DS'ów

- cena do 10k PLN (razem z montażem, tubą i szkłami itp.)

Mieszkam w Warszawie.

 

Co byście rekomendoweali aby najlepiej spełniło moje wymagania. Mój obecny kandydat nr 1 to:

- Clestron C8-SGT (XLT) http://www.celestron.com/c2/product.php?Ca...1&ProdID=60

 

Niestety jestem silnie początkujący i chciałbym Was prosić o radę w tej kwestii, za co z góry dziękuję.

 

pozdrawiam

 

No dobra, czyli:

- potrzebujesz maszyny która teoretycznie dało by się wstawić na spory balkon, ale balkon ma słabe niebo (Ursus).

- Nic niestoi na przeszkodzie aby zabierać go na działkę z lepszym niebem. (to nas znacznie ratuje)

- Powinien być względnie mobilny (auto-mobilny)

- Łatwy w szpejowaniu (to generalnie nie jest problem, nawet najbardziej skomplikowany i porypany układ w pewnym momencie (wraz ze wzrostem doświadczenia) robi się banalny w obsłudze. Po prostu go znasz i wiesz co i jak do czego z zamkniętymi oczami)

- możliwość robienia zdjęć (i tu będzie boleć, ale przy takich kwotach da rade coś podumać)

- elektronika musi pozwalać na sterowanie z kompa (no problemo, głównie to sensor musi być podpięty do kompa ale i to nie problem, bo odbiedy możemy znaleźć coś z GOTO wewnętrznym, guding nie musi być z kompa (są rozwiązania kompletne, nie wymagające wsparcia komputera) a nawet sensor może być "bezkompowy" np. jakaś lustrzanka)

- do wszystkiego i planetki i DSy (i to właśnie będzie nam się gryzło z astro-foto)

- 10 Kpln na całość (przyjmuje, że mówimy o teleskopie, okularach, ew. filterkach i montażu, nie ładując w to sensora CCD do fotek).

 

No dobra. Niestety mamy tu kilka wykluczających się wymaganiań, więc będziemy musieli wybrać jakiś cholerny kompromis. Postaramn się ciąć możliwie bezboleśnie.

 

Na początek wymóg astro-foto - to nas zmusza do paralaktyka (sorry, ale jakoś jeszcze nie widziałem naprawdę dobrego, słabego DSa z platformy, jasne kuliste to można i z EQ3 łomotać, bo wystarczy 30sek.) No dobra paralaktyk musi być auto-mobilny. (kolejny wymóg). Pytanie czy EQ6 jest auto mobilne? Teoretycznie tak. Ale jak uda nam się zmieścić w HEQ5 to pajdiom w HEQ5 bo i kasy nie mamy bez ograniczeń. Ok. Mamy baze, trzeba coś na tym montażu posadzić i znowu mamy wykluczające się warunki. Bo ma być do wizualnych obserwacji DSów/planet i do Astro-foto. A niestety ani EQ6 ani HEQ5 nie pozwolą na astro-foto czymś naprawdę dużym (bo DSy lubią duże) o dużej ogniskowej (bo Planety lubią długie) ;) No to niby kaplica, ale można oszukać. Trzeba by dorawć coś duzego do wizuala i coś małego do Astro-foto. Jak do tego małego dodamy filtr Ha, to będziesz mógł teoretycznie focić nawet z tego balkonu w Ursusie... tylko kurde zaraz mi kasy zabraknie. Dobra sprawdźmy co tu mamy.

 

Zacznijmy od mniejszego zestawu

 

HEQ5 Syntrek - 2.7Kpln

Duza tuba na DSy - 250/1200- Jakieś 2Kpln (i wbrew pozorom to pewnie da lepsze planety z filtrem polaryzacyjnym mimo hardcorowej świałosiły, niż jakiś mały MC... ale bobra popatrzmy za czymś bardziej planetranym, hmm MC180mm? Strasznie drogo, i w sumie nie za wielkie, a coś inne? mamy np. C8-s Shmita 200/2030 za 5.3K na montażu. Trza by dopytać czy poszła by bez monta za powiedzmy 4Kpln... może, cholera wie.)

 

Tak czy siak wydaliśmy kupe kasy (pomiędzy 4.7 a 8K) i ciągle nie bardzo mamy jak focić nic poza planetkami (po dokupieniu przyzwoitego barlowa za jakieś 0.5- 1.0Kpln). No dobra można pobawić się teraz w klasyke i do tuby wizualnej dokupić klasyczne 80ED i filterek Ha - 2.5Kpln powinno załatwić sprawe.

 

I mamy solution. Cena pomiędzy 7.2Kpln (reszta na okulary i inne drobiazgi) a 10.5Kpln (kurde, nie stykło na okularnie, ale jest taka opcja).

 

Niby fajno. Ale popatrzmy czy nie da się taniej.

 

HEQ5 Syntrek - 2.7Kpl

N8" - 1.1Kpln

Koma-korektor/reduktor 1Kpln

Wypasiony barlow 1Kpln

 

I mamy od biedy to co chcieliśmy i do planet i do DSów i do astro-foto się nada i wydaliśmy 4.8Kpln... Tylko co kto rozumie przez astrofoto. Bo na HEQ5 z Newtonem z reduktorem doświadczona osoba powalczy, a startujący... oj, z ED80 będzie znacznie łatwiej.

 

 

Bo widzisz jak by nie miało być do Astro-foto DSów, a tylko planetranego, to łykasz C9 -SGT za 8.7Kpln a za resztę pare bajerów i po krzyku zakasowałeś wcześniejsze opcje wizualne. (sensor do astro-foto planetarnego też będzie taniusi w porównaniu do sensora do DS - praktycznie pomijalny...)

 

Kolena wersja.

 

Synta DOB 10" 2Kpln (DSowa, automobila, z odpowiednim wspomaganiem poradzi sobie z planetami, zaraz ją dozbroimy)

Platforma, filtr polaryzacyny, dobry barlow (2Kpln) - I mamy sprzęt wizualny planetarno-DSowy (to "planetarno to trochę naciągane ale powiedzmy, ze ujdzie)

HEQ5 Syntrk pod Foto - 2.7Kpln

ED80 i duperele - 2.5Kpln

 

W sumie 9.3Kpln - nawet na okular dobry sytknęło. (I w sumie to mógła by być droga dla mnie jakbym stał przed twoim wyborem).

 

Wiesz co, określ się jasno.

 

1. Astoro-foto - Jakie astro foto masz na myśli? Planetrane? DSowe?

2. Mobilność - auto mobilność wchodzi w gre? Dobre założenie poczyniłem?

3. Te 10K to bez sensora do foto, prawda? (bo jak z sensorem to... oj będzie ciężko)

4. Czy akceptowalne są planety z dużego Newtona z zał. np. filtrem polaryzacyjnym, czy raczej myślisz o planetach z APO 150mm? Bo widzisz, zdażyło mi się lookać na Jowisza z APO 120mm i to w sumie jest to jednak inna bajka, tylko wtedy te 10K pln, to na zaliczkę będzie.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Te propozycje aż piszczą od kompromisów i naginania, aby zmieścić się w podanej kwocie. Wiele osób nie zgodzi się z takim stawianiem sprawy i niestety będą mieć w wielu przypadkach racje. Może kotś wskaże kompletnie inną droge i będzie to niezła wizja, ja mogę podac tylko wersje które sam w jakimś stopniu przedreptałem lub widziałem, że się sprawdzają "namacanego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans... powinieneś dostać medal za pracę społeczną.

 

A teraz 3 grosze ode mnie... tak ogólnie...

 

3/4 roku temu miałem podobny problem - teleskop do wszytkiego, najlepiej "sterowany z komputera".... nie wierzyłem, ze sie nie da. A jednak... nie da się. Ja na dodatek chciałem się zmieścic w 3k PLN a wy już lepiej bo 4 i 10k....

 

Nie znam sie na telepach do obserwacji... ale swoje z astrofoto juz przeszedłem i mimo, że poniosłem kleskę... to wiem czego chce i co można.

Do astrofoto mam teraz kilka założeń...

1. Jest za mało nocy, żeby walczyć ze sprzętem

2. Montaż musi mieć guiding jeśli chcemy focić DS... niezależnie czy focimy na EQ3, EQ6 czy Losmandy - inaczej skazani jesteśmy na focenie do max 30s albo na pół nie ostre, rozmyte z niby "punktowa gwiazdką" zdjęcia... szkoda na to czasu...za malo jest nocy ( srednio jedna na 10 dni w skali całego roku )

4. Focenie z ktrótką ogniskową jest fajne - w Ha-alpha daje niesamowite obrazki ( patrz mozaiki Tiamata które jeśliby focić webkamerką SC3 wymagałyby ogniskowej jakieś 150-200mm, a EOSem jakiś 300-400mm ) - nie ma co się pchać w długie ogniskowe na początek - lepiej obfocic całe niebo samemu krótką ogniskową - i tak zajmie nam to więcej niż rok przy polskiej ilości czystych nocy. Poznamy dokładnie całe niebo i nauczymy się tej trudnej sztuki... a focenie ogniskową pow 500mm wymaga już dużej wiedzy i bardzo dobrego montażu... który sam kosztuje powyżej 10k pln

 

Jestem na etapie zbierania w zasadzie zupełnie od zera sprzetu do focenia nieba - i zamierzam zacząc z ogniskową 380mm APO w Ha-alpha i z guidingiem - z niemal centrum warszawy gdzie LP jest olbrzymie. Szkoda czasu i nocy na walkę z wiatrakami.

 

I na tym polega problem ... telepem o ogniskowej ~400mm pofocimy DSy, ale zupełnie nie pobawimy sie w obserwacje wizulane.... więc już z góry proponuje zdecydować się na jedno lub drugie...... wydaje mi się, że obserwacje z foceniem sa do pogodzenia dopiero na sprzęcie za znacznie więcej niż 10k pln...

 

Nie da się miec wszytkiego.... nie warto mieć także nadziei, że "mi się uda wydać mniej a focić"....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, określ się jasno.

 

1. Astoro-foto - Jakie astro foto masz na myśli? Planetrane? DSowe?

2. Mobilność - auto mobilność wchodzi w gre? Dobre założenie poczyniłem?

3. Te 10K to bez sensora do foto, prawda? (bo jak z sensorem to... oj będzie ciężko)

4. Czy akceptowalne są planety z dużego Newtona z zał. np. filtrem polaryzacyjnym, czy raczej myślisz o planetach z APO 150mm? Bo widzisz, zdażyło mi się lookać na Jowisza z APO 120mm i to w sumie jest to jednak inna bajka, tylko wtedy te 10K pln, to na zaliczkę będzie.

 

Philips i Hans wielki dzięki za bardzo wyczerpujące analizy. Z tego co widzę nie można mieć chyba wszystkiego naraz (zresztą, jak to w życiu :rolleyes: ).

 

Dla sprecyzowania moich wymagań, po przeczytaniu Waszych sugestii, postaram się odpowiedzić na pytania Hans'a - mam nadzieję, że to pomoże Wam w doradzeniu mi rozwiązania optymalnego:

 

Ad1. Jeżęli chodzi o astrofoto, to raczje planetarne, DS'owe zostawiłbym sobie na później. Generalnie więcej potrzebowałbym sprzętu do wizualnych obserwacji niż fotografii (może nawet, zdecydowanie więcej <_< )

 

Ad2. Bardzo dobre założenie - ze względu na światło w Warszawie, chciałbym też dużo wyjeżdżać, więc i sprzęt powinien być jak najbardziej mobilny.

 

Ad3. Owszem, bez sensora foto. Wstępnie możemy sobie odpuścić kamerkę CCD i zmienić na np Nikona D70 (bo to akurat mam B) ) tylko nie wiem czy będzie taniej jak się uwzględni wszystkie przejściówki itp. - jakby miało wyjść drożej to zacznijmy od samego wizualu bez astrofoto - z mozliwością upgrade'u w przyszłości.

 

Ad4. Tak są akceptowalne, tylko nie wiem czy Newtony i refraktory nie sa zbyt mało mobilne w stosunku do np. SC czy MAK'ów; no i czy będzie się z nimi dobrze pracowało na balkonie o głębokości 2m?

 

 

Aha, A co myślicie o TAL'u 200K / 250K?

 

pzdr

 

MirekW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zastanowieniu sie nad tym co mi poradziliście doszedłem do takich wniosków:

 

-nie warto pakować się w sprzęt do wypadów i na balkon jednocześnie. Poza tym, gdy raz obejrzę DS'y pod ciemnym niebem, to obserwacje z balkonu pozostawią chyba duuuży niedosyt i stwierdzenia typu: "można, ale po co?"

 

-będę teraz szukał teleskopu w kierunku Newtona 8-10" na (H)EQ5, bez żadnych fajerwerków, byleby mieć jak najwiekszy, ale wciąż przewoźny sprzęcik do obserwacji

 

-przed jakimkolwiek zakupem chcę wybrać się na jakiś mniejszy lub większy zlot. Tam troszkę zobaczyć, popytać, popatrzeć przez Wasze rury, zdecydować się. I tutaj mam pytanie...

Ponieważ na zlot w Jodlowie miejsca w noclegowniach już się skończyły, to czy ewentualny nocleg w śpiworze na karimatce dałoby sie załatwić? Może ktoś by przygarnął do pokoju na noc albo chociaż jakiś kawałek dachu... :szczerbaty:

Kurcze, bardzo mi zależy żeby pojechać, oglądałem Wasze zdjęcia i tylko sobie zrobiłem smaka... ;) A moze ktoś kto był tam już wcześniej wie, czy w pobliżu można przenocować gdzieś niedaleko?

Edytowane przez Mithoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Ad1. Jeżęli chodzi o astrofoto, to raczje planetarne, DS'owe zostawiłbym sobie na później. Generalnie więcej potrzebowałbym sprzętu do wizualnych obserwacji niż fotografii (może nawet, zdecydowanie więcej <_< )

Astro-foto planetarne - to bardzo "dekomplikuje" całą akcję. Nie musisz bawić się w mocniejszy montaż, nie musisz bawić się w guiding, nie musisz bać się LP, nie musisz zbierać kasy na wypasiony sensor CCD itd. Tu może się okazać, że C9-S załatwiło by sprawe. Za pozostałą kase osprzęt do focenia planetek (dobry barlow TV4x + LPI na przykład) i masz maszyne do bardzo dobrych wizualnych obserwacji planetek, DSów i wymiatacza foto-planetarnego o ogniskowej sporo ponad 8 metrów :blink: Pourywa nam łby jak doszlifujesz warsztat foto.

 

Jeżeli jednak astro-foto DSów naprawdę planujesz "...sobie na później" ale planujesz, to jednak nie ma przebacz. Zakupy trzeba robić pod cel, bo nie wszystkim i nie na wszystkim pofocisz planety, albo DSy. Żeby było jeszcze bardziej irytujące, to co nadaje się do focenia planet, nie nadaje się do focenia DSów. Sorry.

Ad2. Bardzo dobre założenie - ze względu na światło w Warszawie, chciałbym też dużo wyjeżdżać, więc i sprzęt powinien być jak najbardziej mobilny.

Mobilny... rozumiem, że cały czas mówimu o auto-mobilności bo tak prawdziwie mobilny to nie jaest żaden z nich. Tu masz art. na celestii o mobilności telepów: http://www.celestia.pl/index.php/Teleskop_mobilny

Ad3. Owszem, bez sensora foto. Wstępnie możemy sobie odpuścić kamerkę CCD i zmienić na np Nikona D70 (bo to akurat mam B) ) tylko nie wiem czy będzie taniej jak się uwzględni wszystkie przejściówki itp. - jakby miało wyjść drożej to zacznijmy od samego wizualu bez astrofoto - z mozliwością upgrade'u w przyszłości.

Przejściówki to koszt kilkudziesięciu, max kilkuset pln. "Sensowne" Sensory zaczynają się na 1000pln, a kończą w okolicach kilkudziesięciu tysięcy euro.

 

Na nikona D70 to sobie nie możemy zmienić. Nie nadaje się to jakoś specjalnie dobrze do Astro-foto DSów, a do Astro-foto planetranego nie nadaje się kompletnie. Zapomnij. Dopytaj naszych forumowych planeciarzy co do czego, albo przeryj forum za odpowiednimi wątkami. Astro - foto planetarne to tak naprawdę nagrywanie setek/tysięcy kaltek (często w postaci filmu) dekomponowanie tego stuffu, przesiewanie śmieci, składanie (stack) spowrotem w całość, obróbka... zapomnij o D70.

Ad4. Tak są akceptowalne, tylko nie wiem czy Newtony i refraktory nie sa zbyt mało mobilne w stosunku do np. SC czy MAK'ów; no i czy będzie się z nimi dobrze pracowało na balkonie o głębokości 2m?

Aha, A co myślicie o TAL'u 200K / 250K?

Znowu chcesz się ładować na balkon? ;) Tak jak tu pisał kolega niedawno, popatrzysz na działce pod dobrym niebem i już nie będziesz myślał o balkonie w Ursusie. No dobra, ale jak balkon to wypadało by skrobnąć słów kilka. Newton będzie walcem o rozmiarach mniej więcej OŚ=OGNISKOWA, FI=APERTURA.

Sam uznaj dobierając ew. newtona, czy jego rozmiary będą przeszkadzać, czy dalej będziesz w stanie swobodnie nim manewrować z balkonu (to duży balkon). Koniecznie planując obserwacje DSów z balkonu zaplanuj zakup filtrów. (klasyka to UHC/UB/OIII- postaraj się dopytać który z nich da ci najlepsze efekty pod twoim niebem) To powinno ci choć trochę pomóc w walkach z LP, ale bądźmy szczerzy, one nie zastąpią dobrego nieba.

 

Co do TAŁów - tu nie pomogę. Nie miałem tych telepów w łapkach, nie wypowiem sie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.