Skocz do zawartości

M110 - sąsiadka Andromedy


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj, mimo Księżyca, postanowiłem "potrenować". Niestety - seeing okazał się tragiczny, chyba najgorszy, jaki widziałem. Trudno było nawet ostrość ustawić - gwiazdy raz większe, raz mniejsze.

 

Żeby jednak nie tracić nocy przestawiłem kamerkę na bin 2x2, przez co wpływ seeingu był mniejszy, ze względu na większy piksel.

 

Strzeliłem 11 klatek po 600 sek. co daje czas sumaryczny 110 min. W sumie to ciekawy obiekt, a jednak rzadko "zbliżany". Jak będą lepsze warunki to zrobię ten obiekt 1:1, będzie 2x większy. Detal powinien być ładnie widoczny.

m110.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zabawy zrobiłem takie porównanie trzech naszych zdjęć.

 

Pierwszy zestaw: Jesion, ALLccd binx2!, piksel 7.8 mikrona, newton 25 cm

 

Drugi zestaw: Tiamat, STL 11kM binx1, piksel 9 mikronów, refraktor apo 13 cm

 

Trzeci zestaw: TUR, ST 2000XM binx2, piksel 7.4 mikrona, newton 25 cm

 

W sumie to obrazki pasują do teori, że "size does matter" także uwzględniając binx2 w przypadku ALLccd.

 

 

 

Pozdrawiam

Tiamat

m110_porownanie_3TUR_copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUR a dlaczego tak wycinasz tło?

są miejsca na Twoim zdjęciu, gdzie poziomy RGB mają wartości: 0;0;0

a tło przecież nigdy nie jest doskonale czarne, może góra to 15-20 na kanał

 

a i świetne porównanie Tiamacie

tylko jeszcze by sie przydał wskaźnik "price" do kompletu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaźnik Price jest tu najprostszy. Najdroższy jest zestaw, gdzie jest najmniej szczegółów.

:)))

Pomijam sprawę montażu, bo tu TUR ma najwyższy. Ale akurat jestem prewien, że w tym przypadku moj gorszy montaż Losmandy nie zamazał obrazu.

Pozdrawiam

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe porónwanie Michał ! Byłloby dobrze kiedyś ustrzelić taki wybrany obiekt różnym sprzetem w tych samych warunkach i takim samym czasie smażenia, np. podczs zlotu.

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijam sprawę montażu, bo tu TUR ma najwyższy. Ale akurat jestem prewien, że w tym przypadku moj gorszy montaż Losmandy nie zamazał obrazu.

Pozdrawiam

Tiamat

 

Czy aby napewno ? Moze to tylko obróbka albo seeing.... ale u TURa ostrość wygrywa... ( może wielkość pixela ma też znaczenie ?)

m110_porownanie_3TUR_2.jpg

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Paweł. Byłoby fajnie.

A poza tym Bogdan za kilkanascie dni będzie miał u siebie RC. Bardzo ciekaw jestem jak tym to wyjdzie! Jak nie będzie nawet sam chciał zrobić to zaraz mu "zeslewujemy" :) jak tylko zejdzie z obserwatorium po kiełbachę do ogniska:)

 

Philips. Wydaje mi się, że podczas tej sesji nie miałem raczej żadnych problemów z prowadzeniem. Losmandy czysto i ładnie ciągnął.

 

Niestety jak i w wielu tego typu dyskusjach pojawia się ta sama konkluzja. Trzeba powtórzyć w tych samych warunkach testy tracąc czas, którego w astrofotografii mamy przecież niewiele.

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby napewno ? Moze to tylko obróbka albo seeing.... ale u TURa ostrość wygrywa... ( może wielkość pixela ma też znaczenie ?)

m110_porownanie_3TUR_2.jpg

 

Philips - ty znowu nie czytasz. Moje zdjęcie jest zrobione w fatalnych warunkach i generalnie w ogóle nie powinno być publikowane - a tym bardziej brane pod porównywanie ostrości. Nawet silny wiatr wiał... Gwiazdy są jak naleśniki, dlatego robiłem w bin 2x, a i tak są wielkie.

 

Wysnuwanie na tej podstawie jakiś wniosków (wielkość piksela, etc.) to pomyłka. Zauważ w ogóle, że jak będą normalne warunki, to skala obrazu będzie 2x większa.

 

W wolnej chwili podejdę do tematu jeszcze raz, żeby sprawdzić, jak to wyjdzie w bin 1x1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Paweł. Byłoby fajnie.

A poza tym Bogdan za kilkanascie dni będzie miał u siebie RC. Bardzo ciekaw jestem jak tym to wyjdzie! Jak nie będzie nawet sam chciał zrobić to zaraz mu "zeslewujemy" :) jak tylko zejdzie z obserwatorium po kiełbachę do ogniska:)

 

Którego RC zamówił? Z jaką ogniskową?

 

Z 20" wychodzi tak:

http://gallery.rcopticalsystems.com/gallery/m110.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka machina:

http://www.astrosib.ru/astrosib_rc250.html

 

Pozdrawiam

Tiamat

 

Aaa znam. Jakiś czas temu pojawili się w ofercie TS z niemiec. Trochę przaśnie to wygląda, ale zapewne optycznie będzie perfekt, jak to na radziecki sprzęt przystało. Rozumiem, że dołoży do tego jakiś korektor, bo F8 to trochę marnotrawstwo czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.