Jump to content

Wykorzystanie gniazda ETX do astrofotografii

Guest
 Share

Recommended Posts

Czy wykorzystuje ktoś gniazdo z teleskopu ETX do astrofoto? Sądzę że ETX 60 wystarczy. Mając takie gnizdo wstawiamy w środek dowolny aparat z objektywem np.500mm, teleskop ten ma prowadzenie w obu osiach i pstrykamy zdjęcie. Teleskop cały kosztuje około 200 EURO, więc sądzę że samo gniazdo kupilibyśmy znacznie taniej.

Czy ktoś wykorzystuje już ten patent?

Lepiej kupic z tubą, i na nim zawiesic aparat ;D

Ale jesli masz okazje kupic osobny montazyk to mozesz probowac, cos na pewno ci wyjdzie :)

Pozdr

Było tu czysto teoretyczne pytanie. Raczej czegoś takiego sobię nie kupię- na razie.

Jeśli zwiesimy na tubie aparat z np.500mm objektywem czy elektronika go udzwignie. Z tego co słysze to ETX jest dobry ale cały plastikowy i obawiam sie ze jego mechanika nie poradzi sobie z 1.5 kg na grzbiecie dlatego wyślałem o samym gnieździe od ETX'a.

a rotacja pola chłopaki to co..... ?

nie wiem czy jest mozliwosc puscil montaz ETXa jako paralaktyczny, co Ty na to Malek ?

Widziałem Michale jak Kuba stawia swojego ETX-a na trzech różnej długości krótkich nóżkach symulując w ten sposób platformę równikową

Dokładnie o to mi chodziło !

Skoro jest platforma to i soft steruje tym jak nalezy - wiec wieszac mozna ile plastik wytrzyma ;)

Pozdrowienia !

Papa, do mojego ETXa dostałem w komplecie 4 nozki, (z czego uzywa sie 3, jedna jest do wysokich szerokosci geogr.). Wyglada to tak:

etx90ra.jpg

Osobiscie uzywam ich tylko jak nie mam ze soba statywu z platformą "home made".

Pozdr

Witam

Oj niestety wydaje mi sie ze najwiekszy problem bedzie z dostaniem samego etx 60 bez tuby! Kiedys o tym myslalem. Szukalem 125 bez tuby optycznej bo chcialem przymocowac MTO - oczywiscie z uwagi na koszty ;) ale niestety nigdzie nie udalo mi sie zdobyc samego napedu :(

tydzień temu widziałem na eBay-u montaż pod spotting scope ETX 90 ( z gniazdem statywowym 1/4 '') z systemem GO TO jak w wersji EC + statyw za 160 Euro...ale popyt na to był duży... chyba z 15 ofert kupna,

M

Witam

Wspominana przeze mnie aukcja nie doszla do 175 i osiagnela 129 usd choc nie przekroczyla minimum. Zatem to szkielko mozna by sciagnac do PL ponizej 200 usd z transportem.

Niestety cosik jest nie tak z tym. ja sie nie znam na poszczegolnych modelach meadow ale wolalbym miec mozliwosc podlaczenia autostar-u. Rozumiem ze taki zestaw ma "tylko" prowadzenie...(?)

"Will ship to United States only. " to nie problem. trzeba sie dogadac z gosciem - ja w obydwu swoich przypadkach mialem usa only :) Za transport musisz dodac jakies 30 usd - z uwagi na wage :(

Ale i tak sie oplaca... gdyby nie to "drive will not accept the Autostar".

Optymalne rozwiazanie to etx125 mount i do tego MTO!

Zdaje się, że nie posiada cacka do automatycznego wyszukiwania objektów ale samo prowadzenie to chyba posiada.Tak mi się zdaje. A to wystarcza. Dobrze jest czasami poszukać samemu wsród mrowia gwiazd tego co nas interesuje.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.