Jump to content

Kolimator -stan na dziś


Guest leszekjed
 Share

Recommended Posts

Guest leszekjed

Ponieważ pytania powtarzają się na ten temat otwieram nowy wątek związany ze sledzeniem losów zamówionych kolimatorów.

 

A zatem terminarz na razie jest następujący:

 

19.09 - materiał na obudowy trafił na warsztat, niestety tokarz leczył dziecko

 

21.09 - dokonałem zakupów pozostałych części na kolimatory - niestety nie mam wszystkich laserów, a i z tych co mam (6 szt.) zapewne 2 odrzucę ze względu na skupienie światła po dokładniejszym przyjrzeniu się

 

22.09 - stał się cud, jak dziś o godzinie 8 rano byłem na warsztacie to tokarz ciął właśnie rurę mosiężną na pojedyncze sztuki, być może dziś jeszcze je nagwintuje, nieco więcej pracy jest z innymi detalami konstrukcji bo są mniejsze i jest ich nieco więcej. Do spasowania wymiaru kolimatora dałem tokarzowi oprawę okularu 1.25" z Synty a więc przynajmniej w przypadku tego teleskopu dopasowanie powinno być dobre.

 

23.09 - wszystkie rury są pocięte i nagwintowane, może pojutrze będzie już jakiś komplet elementów na cały kolimator.

 

24.09 - jutro mam odebrać elementy na kolimatory

 

25.09 - odbieram dziś elementy na wszystkie kolimatory, może wieczorem uzupełnię informacje jak zobaczę co mi zrobili.

 

26.09 - wczoraj wieczorem złozyłem 2 pierwsze kolimatory. Dobra wiadomość jest taka, że wymiar rury odpowiada dość dobrze tulejce 1.25" w mojej Syncie. Nie jest ani za ciasno ani za luźno. Jest szansa, że przywiozę dwa kolimatory już do Jodłowa. Ale tak jak przypuszczałem największy kłopot jest z laserami. Na 6 kupionych 2 musiałem od razu wykluczyc bo miały niewłaściwe skupienie wiązki. Z pozostałych jeden ma nieco obniżoną moc choć poza tym wszystko jest w porządku. Sądzę, że w przyszłym tygodniu uda się się zakończyć walkę z tym sprzętem.

 

28.09 - gotowe są już 4 egzemplarze. 2 zabrałem do Jodłowa a 2 następne odbierze jutro Marek.

 

06.10 - wszystkie kolimatory zostały juz zrobione i wysłane. Mam nadzieję, że te ostatnie, które własnie są w drodze dotrą dziś w dobrym stanie.

 

Pozdrawiam

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Widzę, że po modyfikacji pierwszego postu nie wchodzi on na czołówkę odpowiedzi więc dorabiam dodatkowy post dla zainteresowanych tematem. Uzupełniłem terminaż z pierwszego postu - postaram się dać co dzień jakąś wiadomość.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest Benedykt

Witam !

 

Chciałbym zamówić kolimator laserowy.

Proszę Cię Leszku o wpisanie mnie na listę oczekujacych oraz potwierdzenie orientacyjnego terminu dostawy.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Elementy na kolimatory będą jutro tj. 25.09. Będzie mało czasu na zmontowanie czegoś na Jodłów ale może się uda.

Na razie nie zakładam szybkiego powtórzenia serii kolimatorów. Mam zbyt mało czasu a zbyt wiele w planach i do tego jeszcze Jodłów. Ale może po Jodłowie humor mi się poprawi.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Pierwsze dwa kolimatory trafiły do użytkowników w Jodłowie. Następne dwa odbierze prawdopodobnie jutro Marek. Niestety, na następne brakuje mi laserów, bo jak pisałem zabrakło na giełdzie a z tych co udało mi się zdobyć musiałem kilka odrzucić ze względu na jakość wiązki. Postaram się jednak zdobyć lasery jak najszybciej - czarny scenariusz to maksimum 10 dni do ukończenia serii. Proszę więc o cierpliwość.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Proszę wsystkich z listy, zainteresowanych tematem, o kontakt ze mną przez pocztę forum w celu przekazania mi adresu wysyłki kolimatora. Poza laserami mam już wszystkie elementy i sukcesywnie będę je wysyłał.

Jak na razie kolimatory mają już: Adam, Marek (2) i Emde.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Mam już od Leszka kolimatory (x2) za które w tym miejscu raz jeszcze dziękuje.

 

Pasują do Optisan'a bardzo dobrze. Niespodziewałem się, że tak małe luzy w wyciągu okularowym mogą powodować tak dużą zmianę ustawienia promienia lasera.

 

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

 

:idea: Aha. UWAGA NA OCZY

Bardzo łatwo sobie poświecić po oczodołach.

Aby dobrze skolimować teleskop, należy spojrzeć w tubus, a promień przy większości źle lub wogóle nie skolimowanych teleskopów może sobie "wylatywać" nawet poza lusterko na pająku. 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Pasują do Optisan'a bardzo dobrze. Niespodziewałem się, że tak małe luzy w wyciągu okularowym mogą powodować tak dużą zmianę ustawienia promienia lasera.

 

Widocznie luzy w wyciągu Optisana nie są takie małe jak sądziłeś, teraz dopiero mając kolimator laserowy można ocenić ich negatywne znaczenie na prawidłowe zjustowanie teleskopu :Cry:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Też oczywiście ma jakieś luzy bo inaczej wyciąg by sie nie wyciągał tylko zatarł ale o wiele mniejsze i dodatkowo u nas w pełni kontrolowane i korygowane w razie potrzeby przed wysyłką do klienta 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Tobie może tak po wielu próbach ale użytkownik wsuwa czasem cieżki okular na stałą głębokość do oporu i Jemu to ma grać a nie tylko Tobie na wyczucie a do tego potrzebny jest wyciąg bez wyczuwalnych luzów :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

To ostatni post na temat kolimatorów w tej serii. Trwało to trochę ale naprawdę starałem się aby zrobić je jak najszybciej.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.