Skocz do zawartości

Saturn nisko nad horyzontem.


Coremeil

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak ja. Ale byłem zawiediony: na Saturnie widać 1 pas chmur, a pierścienie to już porażka, nie mogłem liczyć nawet na zobaczenie chociaż cassiniego. Pierścień się "zamyka", smutna prawda...

 

A no zamyka sie a we wrześniu 2009 całkiem "zniknie", a od około 2012 będzie można na nowo podziwiać Saturna takiego jakim jest. :D

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
O tak... Saturn zimą podczas mroźnych nocy moze spowodować skok adrenaliny :lol:

Ja widze kilka ksieżyców + pierścienie z wyraźną przerwą Cassiniego + drobne struktury na planecie

:banan:

 

jak sie trafi zyleta to Saturn zmiata z nog ...jeszcze swoja Synta nie probowalem patrzec na Saturna ale poprzednim Orionem 6" jak zlapalem seeing to poprostu koniec na 3 godziny ...piekna rzecz to jedno z ty

ch rzeczy dla ktorych warto czasem zmarznac w zimie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

 

dzisiaj rano o około wpól do siódmej obudziłem się. Zobaczyłem że na dworze jest dziwnie ciemno. Jak zwykle w takich sytuacjach przeczucie skierowało mnie do okna, a tam...Piękne, czyste niebo! Bezzwłocznie obrałem się, wytargałem Synte z garażu(byłem na głodzie obserwacyjnym może z 10 dni a już co się ze mną działo!) Od wschodu trochę łuna od Słońca ale nic. Lwa już nie widać ale Saturn, Regulus Arktur i oczywiście Wenus są. No to od razu szukacz i na Saturniastego. SP 25mm. Wygląda jak kremowa kulka z grubawym pasem wychodzącym poza nią i prezcinającym ją - chodzi mi oczywiście o bardzo pochylony pierścień. Widać też pas na powierzchni globu- planeta ma kolor kremowy a pas ciemniejszy. Widoczne też 3 księżyce: Tytan, Rhea, a z drugiej strony Dione(10,8mag) Innych nie wypatrywałem.

Zmiana na 10mm pokazała już wyraźnie pierścień, i to że nie jest połączony z planetą. Seeing zmieniał się bardzo, i co jakiś czas można było zobaczyć bardzo fajne szczegóły. Oczywiście przerwy Cassiniego nie zobaczyłem, nie ma się co dziwić. Ale niedługo przetestujemy nowy okularek na Saturniastym i się zobaczy. Oby tylko pogoda i seeing pozwoliły :rolleyes: Looknąłem też na Wenus, widoczna faza ale Wenus jest straaasznie jasna :P

 

PS. Może któryś z moderatorów zmieniłby nazwę wątku np. na Obserwacje Saturna bo warunki jego widoczności się poprawiają to ludzie będą patrzeć... :)

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.