Skocz do zawartości

Robofocus


Maxx

Rekomendowane odpowiedzi

Robofocus firmy http://www.homedome.com/index.htm to wyspecjalizowany układ do dokładnego ustawiania ostości w teleskopach Newtona , Makach jak i refraktorach , wszystko zależy od tego jaką wersję zamówimy , ważne jest to aby wyciąg nie miał luzów

tak wygląda robofocus zamontowany na MT-800 z wyciągiem Antaresa z którym współpracuje bezproblemowo , silnik nie gubi kroków i zawsze wraca do pozycji wyjściowej gdyż jest to urządzenie typu Absolute czyli zawsze zapamiętuje pozycję w której znajduje sie wyciąg

 

robo007hb3.jpg

 

zastosowanie:

ogólnie urządzenie jest raczej niezbędne jeśli poważnie myślimy o astrofotografii zwłaszcza przy użyciu swiatłosilnych Newtonów F4 ze wzglęgu na ich niezmiernie mały punkt ostrości który wynosi :

 

Focal Range = 0.000088 x (Focal Ratio)^2 = 0.000088 x (4^2)=0.001408 cala=0.035763 mm

 

ręczne utrafienie w punkt ostrości o takich rozmiarach jest niezmiernie trudne , dlatego zdecydowałem sie na upgrade wyciągu i zamontowanie robofocusa

 

w zależności od rodzaju teleskopu i zastosowanego wyciągu musimy go odpowiednio skonfigurować MOTOR CONFIGURATION

 

roboconfigeq3.jpg

 

najważniejsze ustawienia:

Duty Cycle - określa jak duży prąd będzie na uzwojeniach w celu uniknięcia opadania lub przypadkowego ruchu robofocusa , mój wyciąg nie wymaga czegoś takiego więc jest 0

Microstep Pause - tu ustawiamy w jakich odstępach czasu mają być wykonywane poszczególne mikrokroki , czyli ogólnie prędkość działania

Microstep Size-określa rozmiar mikrokroku , ustawiając w menu robofocusa wielkość kroku na minimum stepsize=1 uzyskujemy z wyciągiem Antaresa dokładność :

40.5mm(zakres regulacji ostrości) / 11250 kroków = 0.0036 mm/krok

wynika z tego że w obszarze dokładnej ostrości będzie aż 10 kroków , zalecane minimum to 3 lub 4 kroki

 

a teraz o samej procedurze ustawiania ostrości AUTOFOCUS

 

No Images per move - okresla ile zdjęć kamera lub aparat wykona w konkretnym położeniu wyciągu , generalnie ustawiamy w 2 fazach:

-przebieg "zgrubny" aby zorientować się gdzie mniej więcej jest strefa optymalnej ostrości , tu wystarczy 1 ekspozycja

-przebieg dokładny powinien zawierać minimum 2 ekspozycje celem uśrednienia wyników i eliminacji zaburzeń jakie wprowadza seeing

 

Pause after move - czas na wygaszenie ewentualnych wibracji spowodowanych pracą silnika

 

No Iteration - ilość powtórzeń , a konkretnie określa ilość pozycji wyciągu dla których zostanie zbadana ostrość , dla przykładu

ilość zdjęć =2 , iteration=10 czyli program łącznie wykona 20 ekspozycji w 10 położeniach wyciągu

 

Prefered Direction - określamy w jakim kierunku odbędzie się szukanie ostrości , należy zadbać o to aby w trakcie pracy programu nie dojechać do skrajnej pozycji wyciągu

 

jak zacząć :

wykonujemy ekspozycję ok 2 do 3 sek na maksymalnym ISO np.1600

wybieramy gwiazdkę jak najbliżej środka kadru i klikamy w nią

z panelu MANUAL CONTROL powinniśmy ustawić punkt początkowy komendą Move TO

następnie komendą MOVE IN(-) OUT(+) ustalamy co ile kroków będą wykonywane ekspozycje

 

wykonujemy przebieg "zgrubny" ustawiając parametry: (u każdego będą inne ze względu na rodzaj teleskopu , wyciągu i położenie punktu ostrości !):

MOVE TO =500 , MOVE IN(-) OUT(+) =100 , No Images per move =1 , No Iteration =10

i otrzymujemy następujący wykres:

focus1kv1.jpg

 

jak go zinterpretować ? , mamy podane 4 parametry

 

HFWHM (Horizontal Full Width Half Maximum)

VFWHM (Vertical Full Width Half Maximum)

RSV (Radial Sum Value)

Peak (Peak Value)

 

niebieski HFWHM oraz granatowy VFWHM określają poziomy i pionowy rozmiar gwiazdki idealnie gdy obie wartości są takie same , generalnie czym mniej tym lepiej tak więc najlepszy jest dołek obu wykresów

 

zielony RSV im gwiazdka staje się mniejsza tym rsv jest większe

 

czerwony Peak określa jasność pixeli obrazu gwiazdy , im większa tym lepiej , ale należy pamiętać aby nie wybierać zbyt jasnych gwiazd bo bardzo szybko peak osiągnie 255 i wykres będzie bezużyteczny autor programu zaleca wybieranie gwiazd które w punkcie optymalnej ostrości nie przekroczą peak=240

 

przedstawiony powyżej wykres nie był wykonany w optymalnych warunkach ( przechodzące pasma chmur) jednak wskazuje że punktu optymalnej ostrości należy szukać w okolicach 900 zatem należy znacznie zawęzić zakres np 850-950 i wykonać powtórne skanowanie wykonując conajmniej po 2 ekspozycje celem zniwelowania wpływu seeingu

 

Robofocus komunikuje się z wieloma programami :

DSLRFocus , Maxim DL , @Focus , HFR Focus

 

Ogólnie uważam Robofocusa za produkt godny polecenia i raczej wart swej ceny B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to bardzo łatwo obliczyć

np 2 fotki na punkt ostrości to około:

20 ekspozycji po 3sek + 2 sek pomiędzy zdjęciami = 60 sek + 40 sek= 100sekund dla jednego przebiegu sprawdzania ostrości

wszystko zależy od ustawień które opisałem , jak również od przepustowości łącza aprarat -> komputer oraz od formatu zdjęcia , ja ustawiam pliki JPG jakość FINE , prawdopodobnie u mnie ten czas wynosi nieco więcej

 

dla zaoszczędzenia czasu ustawiam przebieg wstępny z pojedynczą ekspozycją a potem zawężony przebieg dokładny z 3 ekspozycjami , ile dokładnie to trwa nigdy nie mierzyłem ,ale oceniam że z 2 przebiegami nie zajmuje to więcej niż 5 minut , o oszczędności nerwów nie wspomnę :szczerbaty:

 

w tutorialu możemy przeczytać :

"...In general, the programs will refocus a scope in 1-3 minutes."

 

dotyczy to zapewne pojedynczego przebiegu zatem jest mniej więcej tak jak napisałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiele osób ma z nią problemy dlatego zrobiłem jej kopie i jest spakowana zip'em do pobrania:

 

http://dc37.4shared.com/download/26723082/...060241-b949b242

 

lub

 

http://www.4shared.com/file/26723082/23a89...nnovations.html

 

 

proszę o info w razie problemów z pobieraniem

Edytowane przez Maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamówienia są realizowane drogą mailową , firma odpowiada na nie w sensownym terminie ok 3-5 dni

ale mi wycieli taki numer że nie otrzymałem instrukcji ani softu (lub zostały zagubione )

jeśli jest ktoś chętny na manual w pdf to też jest do pobrania:

 

http://dc42.4shared.com/download/28273449/...dConfirmed=true

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

odświeżę nieco temat

 

szybka kalibracja robofocusa:

 

uruchomić robo + pc

guzikami robo Wysunąć wyciąg do końca i cofnąć go o 1 mm , cienkim pisakiem zrobić kreskę na tulei wyciągu

 

Wsunąć maksymalnie wyciąg pozostawiając ok 0.5mm luzu (nie do końca !) aby metalowy kołnierz na tulei nie dotykał korpusu wyciągu

rozsprzęglić śrubkami , lub po prostu wyjąć wtyczkę z silnika

 

z kompa dać komendę goto 2 , podłączyć wtyczkę lub dokręcić śrubki

mamy ustawiony punkt "0"

guzikiem OUT w robo wysunąć maksymalnie wyciąg aż pokaże sie kreseczka zrobiona pisakiem , odczytać aktualną pozycję wyciągu i wpisać ją do okienka MAX TRAVEL

gotowe :szczerbaty:

 

ostatnio zmieniłem nieco parametry dla robo

 

step size 2

maxtravel 5700

 

do tej pory używałem go w trybie najwyższej rozdzielczości (10 kroków na punkt ostrości) ale to z kolei jest mało wydajne przy obserwacjach wizualnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

jako ze nowa platforma ASCOM 5 jest juz od jakiegos czasu postanowiłem spróbowac jak zadziała z robofocusem

po zainstalowaniu ascoma zainstalowałem drivery :

 

RoboFocus(3.0.7)Setup.exe

RoboFocusServer(5.0.2)Setup.exe

 

i uruchomiłem robofocus w połączeniu z programem dslrfocus , początkowo pojawia sie jakis komunikat o błędzie ale testy poszczególnych funkcji wykazują iz wszystko działa OK.

 

o dziwo z maximem są takie same objawy

czy ktoś z Was się z tym już spotkał przy platformie ascom 5 ?

 

ps.

drivery mozna pobrać ze strony ascom lub z linku na dole zakładka ROBOFOCUS

Edytowane przez Maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że to jest ten problem. Np. Focus Max w ogóle się nie odpala przy "przecinku".

 

Ja nie mam żadnego problemu. Przypominam tylko, że jeżeli mamy kupionego Maxima, to nie potrzebujemy drivera ściągać Ascomowego, bo Maxim ma sterownik sam w sobie. Nawet bodajże na stronie Ascoma piszą, żeby nie ściągać, jeżeli używa się Maxima.

 

Generalnie po pół roku używania 2x Robofocusów muszę zauważyć, że to urządzenie należy zapisać do klasy "bezproblemowych". Działa zawsze i ze wszystkim natywnie.

 

W przypadku mojego obserwatorium, które ma być robotem, eliminuje wszystkie elementy, które potrafią "zawieść". To niezwykle ważne, że Robofocus, którego wykonanie jest generalnie bardzo BASIC, w zastosowaniu i działaniu jest PRO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.