Skocz do zawartości

okular krótkoogniskowy


ALF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Doradźcie mi proszę, jaki okular zanabyć. Potrzebny mi jest okular krótkoogniskowy, za pomocą którego będę kolimował metodą "na gwiaździe" teleskop typu SC. Potrzebuję do tego powiększenia przekraczającego 2D - czyli ponad 400x (im więcej, tym ponoć lepiej).

 

Nie chcę zbyt wiele wydać na ten zakup, ponieważ będzie to raczej jedyne jego zastosowanie - zważywszy na nasze polskie warunki

 

serfując po sieci znalazłem takie oto propozycje:

 

Celestron Omni 4mm

 

Soligor Ploessl 4 mm

 

który lepszy? może są jeszcze jakieś inne ciekawe propozycje?

 

pozdrawiam

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dwoje babka wróżyła.. lepiej już to

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...?products_id=81

lub

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...314065b83bd243b

 

Prócz kolimowania na gwieździe będziesz się mógł upajać obrazami planet w dobrym kontraście choć małym polu i ER-rze.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może lepiej kupić okular 8 - 10 mm, z komfortowym ER, którego bedziesz mógł wykorzystywać do obserwacji, a do kolimacji dokupić tylko ekonomiczną soczewkę Barlowa 2x?

 

chociaż z drugiej strony tani Barlow i tani krótki plossl to taka sama kasa

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może lepiej kupić okular 8 - 10 mm, z komfortowym ER, którego bedziesz mógł wykorzystywać do obserwacji, a do kolimacji dokupić tylko ekonomiczną soczewkę Barlowa 2x?

 

chociaż z drugiej strony tani Barlow i tani krótki plossl to taka sama kasa

pozdrawiam

 

też się zastanawiam nad barlowem, chociaż nie wiem czy wskazane jest stosowanie barlowa (zwłaszcza taniego) przy tego typu kolimacji

 

okular najkrótszy jaki mam to Ortho 9mm

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Doradźcie mi proszę, jaki okular zanabyć. Potrzebny mi jest okular krótkoogniskowy, za pomocą którego będę kolimował metodą "na gwiaździe" teleskop typu SC. Potrzebuję do tego powiększenia przekraczającego 2D - czyli ponad 400x (im więcej, tym ponoć lepiej).

 

Nie chcę zbyt wiele wydać na ten zakup, ponieważ będzie to raczej jedyne jego zastosowanie - zważywszy na nasze polskie warunki

 

serfując po sieci znalazłem takie oto propozycje:

 

Celestron Omni 4mm

 

Soligor Ploessl 4 mm

 

który lepszy? może są jeszcze jakieś inne ciekawe propozycje?

 

pozdrawiam

Raf

 

Alf

 

Jesli twoja kolimacja ma byc dokladna ,a mniemam ,ze tak skoro chcesz kolimowac na gwiazdach to potrzebujesz b.dokladnego okularka o danej ogniskowej.

kupujac go.. bedziesz mial podbna kolimacje :D narobisz sie chlopie i nie bardzo bedzisz wiedzla dlaczego cos tu nie gra :rolleyes:

 

Podobnie jak z kolimatorami domowej roboty, porownaj kolimacje przeprowadzona przez taki kolimator jak i ten b.profesojonalny, zobaczysz wtedy o co mi chodzi.

 

Im krotszy okular tym musi byc dokladniejsze jego wykonanie, a jesli mnie nie myli to w takiej kolimacji dystorsja bedzie wiodacym tematem,dlatego kup sobie dobre ortho. 4-5mm co spelni wymogania danej kolimacji.

 

pozdr

Y

 

 

Ps

Nie radze kupowac tanich okularow <10mm ,obarczone sa one duzymi bledami optycznymi i o ile te >10mm sa do przyjecia te juz te w granicach 5-6 mm musialy bu duzo wiecej kosztowac by spelnialy podst. wymagania optyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alf mialem SCT 8'' F 10 , ogniskowa -2000 i z powadzeniem kolimowałwm okularem Plossl 4 mm.

Teraz mam C 11 ogniskowa -2800 - i do kolimacji wystarcza Plossl 6.3mm. Przy tych ogniskowych zobaczenie blędów i mówienie o nich jest jakims nieporozumieniem . SCT są teleskopami dosć ciemnymi i wymagania co do okularów są o wiele mniejsze niz w światlosilnych Newtonach. Kupuj Plosla i będziesz zadowolony. Jezeli idzie o Barlowa to jak najbardziej tylko renomowanej firmy.

Ryszard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.