Skocz do zawartości

Który wybrać?


Tomek G.

Rekomendowane odpowiedzi

Cóż ja mogę dodać Panie Master?

Miałem 10" LB przez parę miesięcy. Też mieszkam na III piętrze w bloku. Lekko nie było jak znosiłem się na obserwacje. Znosiłem w oryginalnych pudłach.

Teraz mam 8" LB i TEŻ nie nie jest lekko to nosić - dlatego z racji tego że jestem leniwy człowiek i wygodny i poza tym lubię dbać o sprzęt uszyłem sobie pokrowiec żeby unikać obijania go o ściany i futryny. Jego opis znajdziesz zarówno na mojej stronie, którą już zresztą adi_115 wcześniej wspomniał jak i w wątku:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=262319

 

Co do wyborów Synta vs LB to nie ośmielam się doradzać bo będę tendencyjny ;) Tu każdy musi zadecydować sam. Optyka podobnej jakości.

Ale jeżeli cenisz sobie dobre mechaniczne wykonanie to wybór jest prosty.

Jeżeli natomiast nie jesteś z tych, których nie drażnią jakieś drobiazgi - to wybór Synty też nie będzie jakimś błędem -skoro podobała Ci się na zlocie to czemu nie. Ważne żeby kupić sprzęt, który będzie dawał satysfakcję i przede wszystkim dobre obrazy. Duże znaczenie tutaj ma fakt, że od jakiegoś czasu w Syntach montowany jest seryjne wyciąg Crayforda. I choć nie jest to może Crayfordowy cud techniki to jest o niebo lepszy od tego, który był w Syntach poprzednio montowany seryjnie.

 

Tak naprawdę obecnie cała różnica w tych teleskopach polega na konstrukcji tubusa. Dla jednych kratownica jest "bleee" a dla innych to ułatwienie. Zobacz jaką długość ma mój futerał w którym mieści się kompletny tubus... Dłużej się składa? Fakt, niestety tu muszę przyznać rację. Nawet ze 2-3 razy dłużej niż Synta. Ale biorąc pod uwagę fakt że Syntę składa się w 1-2 minuty to... ;) sam policz zresztą.

 

Co do okularów - ten który jest w komplecie z LB to dość przyzwoity okularek i ogólnie wart swojej ceny. W tym zakresie cenowym (do 500zł) chyba ciężko kupić coś wyraźnie lepszego.

 

Niewątpliwą zaletą zakupu Synty w Twoim przypadku byłoby to, że mógłbyś od razy sporo przeznaczyć na okulary. Licząc że będzie to ok. 1k zł to mógłbyś sobie sprawić sobie jakiś LVW + coś do planet np. LV.

A dobre okulary do naprawdę równie ważna rzecz jak dobry teleskop.

 

Reasumując - weź naprawdę bardzo mocno pod uwagę warunki "logistyczne". Czyli noszenie sprzętu, załadunek, wnoszenie tego z powrotem po obserwacjach (to jest najgorsze). To naprawdę ma znaczenie.

Gdybyś mieszkał na wsi w domku z garażem to z zamkniętymi oczyma napisałbym bym: "bierz jak największy" czyli co najmniej 10". Ale w tej sytuacji odradzam ci 10" teleskop. Szczególnie że trzeba naprawdę dość dobrego nieba, żeby zauważyć od razy różnicę między 8" a 10".

 

A jak masz dalej problem z wyborem - to zrób tak jak ja kiedyś zrobiłem. Proste aż śmieszne. Napisz na kartce jakie masz priorytety. Potem zbierz za i przeciw. Spisz to wszystko porównaj i wybierz.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorę LB. Wcześniej nie brałem pod uwagę, że tak ciężko będzie się znosiło. Zrobiłem sobie z kartonu przekrój Synty. Ajj... ciężko by to szło z teleskopem. Do tego nie będę musiał w najbliższym czasie dokupywać okularu szerokątnego. 10" za długo by się chłodziło - dlatego biorę 8". Nie mam super czarnego nieba, więc i tak pewnie różnicy w obrazach bym nie zauważył.

 

Kolejnym argumentem są wyjazdy na wczasy (góry - ciemne niebo :) ). Synty nie dałoby rady zabrać ze sobą.

 

Dzięki za pomoc :Salut:

 

Tomek :)

Edytowane przez Master
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10" za długo by się chłodziło - dlatego biorę 8"

 

Różnica w czasie chłodzenia pomiędzy Newtonami 10" a 8" to są już raczej szczegóły, których się już raczej nie rozpatruje ... pozostaje raczej kwestia gabarytów teleskopu (10" a 8"), która w przypadku LB ma już mniejsze znaczenie.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.