Skocz do zawartości

Jak posadzić Syntę 8'' na statywie?


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Z tą kula to nie ma tak dobrze. Adaptując jakieś rozwiązanie, trzeba zdawać sobie sprawę z jego wymogów i ograniczeń, bo inaczej porażka. Np. ten pomysł z kulą -świetna sprawa, ale... Wymaga teleskopu o b. niskim [czytaj: z tyłu tuby] środku ciężkości -tak jak ten z ażurowym tubusem na zdjęciu. Z Twoją Syntą kula musiałaby mieć metr średnicy, albo dociążasz ją 10kg ołowianym balastem, albo i gorzej.

Widły na tym statywie co zaprezentowałeś: do widłowego montażu warunkiem jest krótki tubus, bo długie widły równa sie wiotkie widły. Alternatywnie grube jak pień, ale wtedy problem z wagą, a to jeszcze bije w zachowanie sztywności statywu. I to mocniej, niż zdajesz sobie sprawę. Tu sie liczy nie każdy kilogram, a każde pół kilo...

No i sam statyw. Wiesz, dlaczego montaż Dobsona jest tak popularny pod duże Newtony, zamiast AZ na trójnogu? Nie idzie mi o prostotę konstrukcji, o nie! Jest po prostu 100x sztywniejszy od każdego trójnogu w tym zakresie rozmiarów... Zaczynałem z dobsonem 130/650 wagi 10kg, z czego 5kg montaż, 5 kg tuba. Sadzałem potem tę tubę na montażu paralaktycznym EQ3-2. Jeśli chodzi o sztywność, to Dobson MASAKROWAŁ paralaktyka. Owszem, tu dochodziła jeszcze przeciwwaga no i sama kinematyka głowicy dająca mniejszą sztywność niż ewentualna głowica AZ o tej samej nośności na tym samym trójnogu. Ale mimo wszystko różnica była szokująca. A paralaktyk bez przeciwwag ważył sam prawie 10kg -tyle by ważyła wersja AZ na takim trójnogu, czyli więcej, niż kompletny Dobson razem z tubą...Dlatego raz jeszcze zachęcam do wyboru wariantu Dobson klasyczny-wersja chuda lub Dobson saneczkowy a la Hans. To są sprawdzone rozwiązania, stosunkowo łatwe i tanie w wykonaniu, przy ubogim zestawie narzędziowym.

A ten trójnóg, solidny skadinąd, przeznacz pod co innego -żuraw pod duża lornetę, czy jako statyw do paralaktyka pod astrofoto małym sprzętem itp. itd.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra...

 

Pragnę przyznać się na forum, że byłem w błędzie. KOLEDZY I KOLEŻANKI MIELIŚCIE RACJĘ. A ja tradycyjnie byłem uparty i narwany, ale taki już jestem typ. Posadzenie mojej Synty na zaprezentowanym statywie okazało się możliwe i jednocześnie niemożliwe. Możliwe dlatego, że tubus w końcu zainstalowałem na głowicy... A niemożliwe dlatego, że całość działa nie tak, jakbym sobie tego życzył, a co najweżniejsze Mniej wygodnie niz na dobsonie :Boink:

 

Uhhh, jak ja nie lubię przegrywać... Jestem typem tak dalece niemożliwie upartym, że dopóki sam nie sprawdzę, to racji nie przyznam. Ale już sam sprawdziłem. TEGO tubusa NIE DA się podsadzić na tym statywie w ten sposób, aby całość działała zadowalająco. Okazało się, że aby to wszystko mogło płynnie działać trzeba by było targnąć się na spore modyfikacje... koszt, czas, nerwy...

 

Jedynym rozwiązaniem jakie widzę w moich okolicznościach, to "odchudzony dobson" wspomniany już przez Was. Jeżeli znajdzie się ktoś chętny, żeby mi pomóc, to będę bardzo wdzięczny. Może ktoś z Was już próbował i ma jakieś schematy budowy, albo nawet same części, które gdzieś leżą i czekają na swoje 5 minut :) Biorę wszystko.

 

A jeżeli by znalazł się jakiś wynalazca, który miałby ochotę pomajsterkować i zrobić takiego chudego dobsona, oczywiście zarabiając na tym, to jeszcze lepiej.

 

Pozdrawiam

 

P.S: A gdyby jeszcze kogoś interesował ten statyw, główny bohater tego wątku, który stracił już swą rolę, to czekam na poważne oferty na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.