Skocz do zawartości

Rubinar 10/1000 ...i co dalej?


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ze soba, tzn na emigracji:

-Solidny statyw foto First Horizon 8115,

-Rubinar 1000 z odblokowana ostroscia,

-Okular Plossl:

-- Soligor PE 40 m,

-- Antares SPL 12.5 mm,

-- Barlow Antares 2x,

-Lusterko katowe 1.25" od SkyLuxa,

-Adapter M-42 1.25" dlugosc 32 mm,

-Adapter M-42 - dlug. 7 mm i redukcja do Nikona, razem 15 mm.

Statyw, Rubinar i redukcje z ost. pozycji sluza mi do fotografii przyrodniczej.

Statyw, Rubinar i redukcja 1.25" sluza mi do obserwacji ksiezyca i nisko polozonych obiektow niebieskich.

Niestety, katowka razem z adapterem 1.25" uniemozliwiaja ostrzenie z okularami.

Potrzebny by byl pierscien z gwintem wewn. M42 i z drugiej strony gwintem zewn. 1.25", zeby go wkrecic prosto do katowki, wykrecajac tulejke wejsciowa. Czy to by nie winietowalo?

Albo inna katowka i inny adaptor.

 

Prosze o sugestie, ale biorace pod uwage, ze na razie glowica jest foto: nie ma mikroruchow, wiec calkiem jest nieastro, a wiec i wydatek zbyt wielki nie jest sensowny. Juz wymyslilem, ze katowka 2" pewnie by latwiej dala sie dopasowac, ale i tak jakis cienki adapter z gwintem M42 musialby byc, oprocz tego red. 2"/1.25", no i tanie to by nie bylo.

 

Z gory dziekuje za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rubinar nie ostrzy z kątowką i tulejką, a MTO11 CA ostrzy bez problemu, nawet z kątówką 45* dająca prosty obraz. Daj barlowa do okularu, to znaczy wykręć oprawkę z soczewka i przełóż do okularu, to bedzie ostrzyć. Tulejka przednia okularu ma gwint wewnętrzny, ktory teoretycznie powinien być taki sam jaki ma oprawa barlowa na zewnątrz. Power wzrośnie 2x, ale chyba innego wyjścia nie ma.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rubinar nie ostrzy z kątowką i tulejką, a MTO11 CA ostrzy bez problemu, nawet z kątówką 45* dająca prosty obraz. Daj barlowa do okularu, to znaczy wykręć oprawkę z soczewka i przełóż do okularu, to bedzie ostrzyć....

A usuniecie tulejki i przykrecenie (czyms) lusterka bezposrednio do gwintu Rubinara rozwiaze problem? Bo moze wlasnie powinienem dorobic stosowny plaski pierscien M42/1.25".

Widzialem lusterka 2" do Makow - byly wlasnie bez tulejki "wejsciowej", a do Newtonow - z tulejka.

 

Proponujesz rozebranie oprawy Barlowa? Wtedy uzyskalbym z okularu 40 mm ekwiwalent 20 mm.

Trudno mi to teraz gwiezdnie przetestowac, zachmurzenie wynosi przynajmniej 200 % (chmury wysokie i niskie).

 

Dzieki, pozdrawiam - Milek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A usuniecie tulejki i przykrecenie (czyms) lusterka bezposrednio do gwintu Rubinara rozwiaze problem? Bo moze wlasnie powinienem dorobic stosowny plaski pierscien M42/1.25".

Widzialem lusterka 2" do Makow - byly wlasnie bez tulejki "wejsciowej", a do Newtonow - z tulejka.

 

Proponujesz rozebranie oprawy Barlowa? Wtedy uzyskalbym z okularu 40 mm ekwiwalent 20 mm.

Trudno mi to teraz gwiezdnie przetestowac, zachmurzenie wynosi przynajmniej 200 % (chmury wysokie i niskie).

 

Dzieki, pozdrawiam - Milek

Usunięcie pewnie problem rozwiąże, ale gdzie znajdziesz taniego tokarza nad kanałem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda ja mam MTO11CA ale tak jak kiedys pisałem mam kontówkę z obciętą tulejką i przykręconym pierścieniem M42. Pierścień mam wygrzebany ze starego zenita. Stare złomiate aparaty na M42 można czasem trafić za przysłowiowe 1EU + przesyłkę.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda ja mam MTO11CA ale tak jak kiedys pisałem mam kontówkę z obciętą tulejką i przykręconym pierścieniem M42. Pierścień mam wygrzebany ze starego zenita. Stare złomiate aparaty na M42 można czasem trafić za przysłowiowe 1EU + przesyłkę.

Mam takowych Zenithów pełno w piwnicy, ale w Polszcze, już mi się nie chce kolejnego ściągać nad Kana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Oj Cygnusie,a tam na wyspiech taki wybor teleskopow maja....

Wybór mają ogromny, już opisywałem wizytę w całkiem małym sklepie astronomicznym w Worthing. Zresztą kupiłem tam fajniasty statyw, w sam raz pod Rubinarka, i na dokładkę dostałem SkyMastera 15x70.

 

Szkoda tylko że sprzęt, który w USA kosztuje 300$ tutaj kosztuje 300 funtów.

Problemem - jak wszędzie - jest nie brak sprzętu, tylko brak pieniędzy :(

 

Tak sobie marzę o paru rzeczach:

- teleskopiku za 300 funciaczków z GoTo - na tyle toto małe dałoby się bez samochodu wywlec trochę za miasto.

- lustrzaneczce cyfrowej, tylko że wymyśliłem Nikona D80, a to kosztuje dwa razy tyle, co wymieniony teleskop,

- studiach astronomicznych - przypuszczam, że je w tym roku rozpocznę, moduł studiów radioastronomicznych w Jodrell Bank kosztuje tylko około 180 funciakó. Szkoda tylko, że Jodrell Bank jest bardzo daleko od mojego miejsca zamieszkania, bo sesje dojazdowe znacznie wydają mi się ciekawsze od studiów zdalnych przez internet.

 

W każdym razie - jak zawsze - ciągle trzeba dokonywać wyborów.

 

W lutym (8 i 9) znowu w Londynie będzie AstroFest, warto odwiedzić imprezę, ciekawe wykłady i promocyjne ceny sprzętu! Jeśli ktoś będzie przejazdem w okolicach - polecam!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lutym (8 i 9) znowu w Londynie będzie AstroFest, warto odwiedzić imprezę, ciekawe wykłady i promocyjne ceny sprzętu! Jeśli ktoś będzie przejazdem w okolicach - polecam!

 

Cygnusie! Z nieba mi spadłeś! :) Czy możesz jakiś link podać do owej zabawy? Ja na 100% wtedy będę w Lądku Zdrój!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnusie! Z nieba mi spadłeś! :) Czy możesz jakiś link podać do owej zabawy? Ja na 100% wtedy będę w Lądku Zdrój!

Może założę nowy wątek! W SPOTKANIACH LOKALNYCH, pod L czyli chyba w ... Lublinie :)

 

Nie, link jest taki: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...iew=getlastpost

 

a do strony organizatorów - http://www.astronomynow.com/astrofest/

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.