Skocz do zawartości

tutorial PEMPro z EQ6


Maxx

Rekomendowane odpowiedzi

Cały system PEMpro opiera się na nagraniu jak największej ilości przebiegów ślimaka. Działa to dokładnie tak samo jak stackowanie w przypadku fotografii. Uśredniam sobie np. 10 przebiegów. Wypada z takiej krzywej seeing, szumy, wiatr,... etc. Zostaje nam z takiej średniej "fotografia" części maszynowej montażu. Taką krzywą wgrywam do elektroniki montażu i voila.

 

Całą noc się z tym męczyłem, bo jest sporo zmiennych. Nie wychodziło mi, bo się okazało, że korekty wgrywane do montażu były ze złym znakiem, czyli szły na plus, a powinny na minus. To zależy oczywiście od ustawienia kamery, od typu teleskopu etc.

 

Widzę że masz juz doświadczenie w użytkowaniu PEMpro , czy moglibyśmy liczyć na jakiś krótki tutorial ze zrzutami ekranowymi co i jak ustawić ?

chciałbym przetestować tym programem montaż EQ6 , ale zupełnie nie wiem jak używać tego programu a trial trwa tylko 30dni ... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh dokładnie wczoraj się tym zajmowałem, ale niestety bez powodzenia,

ale może po kolei:

  • najpierw musisz zdefiniować driver kamery, jeżeli niema jej na liście, a zapewne niema, ponieważ do wyboru są tylko MaxilDL/CCD, CCD soft V5 i AstroArt
    w takim razie uruchamiasz program PEMPro Video Interface - klikasz Video - Setup w menu; wybierasz źródło video, rozdzielczośc obrazu i codek, naturalnie kamera musi być wcześniej podłączona
  • klikasz Calibrate - określa się wtedy skalę obrazu i kąt obrotu kamery w stosunku do obrotu sfery
  • następnie Find Star - można ręcznie lub ałtomatycznie określić gwiazdkję do trackingu
  • klikasz Start w polu Track
     
  • następnie w oknie programu PEMPro w zakładce PEC na dote zakładka Setup klikasz Connect Camera przycisk powinien zapalić się na zielono oraz w oknie PEMPro Video interface przycisk PEMPRO zmienić kolor z czerwonego również na zielony
     
  • następnie w menu Wizard klikasz Mount Wizard i definiujesz driver ASCOMA czyli w pierwszym oknie które się pojawi nadajesz swoją nazwę dla teleskopu montażu itp w następnym oknie wybierasz driver klikasz Other
  • wpisujesz ilośc zębów montażu dla EQ6 jest to 180 zębów
  • w następnym oknie zaznaczasz ptaszka przy "Use ASCOM driver", klikasz przycisk "Select ASCOM Driver"
  • wybierasz Celestron Telescope - we właściwościach wybierasz typ "NexStar 5", nr portu COM do którego podłączyłeś teleskop TrackMode ustawiasz na EqN, wpisujesz współrzędne GPS, wys. nad poz. morza, średnicę guidera, ogniskową
  • i klikasz Connect Scope
  • po chwili masz komunikat że wersja biblioteki helper.dll jest niezgodna z programem
  • ściagasz ją <a href="http://ascom-standards.org/download/Helper-5-0-2.zip" target="_blank">http://ascom-standards.org/download/Helper-5-0-2.zip</a> , rozpakowujesz i nadpisujesz plik w "C:\Program Files\Common Files\ASCOM" o ile dysk systemowy masz na literę C:
  • ponownie klikasz w Connect Scope, a tym razem masz komunikat, że drivery Celestona masz w starej wersji potrzebna jest nowa 4.2.17, napróżno szukać jej na stronie ASCOM'a, tam sa tylko 4.2.15
    wersje 4.2.17 ściągasz stąd: <a href="http://www.siriusimaging.com/PEMPro/CelestronDriver4217.zip" target="_blank">http://www.siriusimaging.com/PEMPro/CelestronDriver4217.zip</a> rozpakowujesz instalujesz i znowu naciskasz przycisk "Connect Scope"

wreszcie powinno wszystko działać

no niestety nie u mnie :( na pasku stanu pisze, że Scope Conneted ale aplikacja wywala komunikat, że nie podłączony

 

może Tobie się powiedzie?

 

 

aa jeszcze na koniec kilka ważnych informacji n.t. EQ6

 

SynScan EQ6:

 

przełożenie przekładni ślimakowej 180:1. (potrzebne do kalkulacji PEC'a)

przełożenie zębatek zęwnętrznych 47:12

 

także całkowite przełożenie mechaniczne EQ6 to 705:1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że masz juz doświadczenie w użytkowaniu PEMpro , czy moglibyśmy liczyć na jakiś krótki tutorial ze zrzutami ekranowymi co i jak ustawić ?

chciałbym przetestować tym programem montaż EQ6 , ale zupełnie nie wiem jak używać tego programu a trial trwa tylko 30dni ... :szczerbaty:

 

60 dni :) nie 30... więc czasu jest wystarczająco, żeby poznać ten program.

 

Napiszę coś więcej, jak tylko obrobię się z paroma rzeczami.

 

Od razu tylko zauważę, że najważniejsza jest kwestia kalibracji wszystkich parametrów (jest w menu wizzard). Nie wpisujcie wielkości piksela z "kalkulatorów", bo zawsze jest on inny. Dlaczego? Po pierwsze, ogniskowa nigdy nie jest dokładnie taka, jak deklaruje producent (oj może się różnic znacznie ;)), czasami używamy po drodze jakieś elementy zawierające układy soczewek (korektory, barlowy), a one też zmieniają parametry układu - nie koniecznie dokładnie tak, jak deklaruje producent. Przy rejestracji PE wartość piksela (wielkości) jest kluczowa i musi zostać bardzo dokładnie określona. Można to zrobić przez np. strzał w Maximie i plate solving pozwoli nam poznać wielkość piksela - dokładną, albo skorzystać z całkiem pomysłowego Wizarda w samym PEMpro, który też wystarczająco dokładnie określi nam poza wielkością, także orientację kamery, prędkość guidingu, etc.

 

Jeżeli mamy goto, to obsługa PEMpro jest znacznie ułatwiona ponieważ każda czynność powinna być wykonana w odpowiednim miejscu nieba. Np. PE zawsze nagrywamy na przecięciu równika z południkiem niebieskim (deklinacja zero +/- 2 stopnie). Jak jest GOTO to klikamy tylko "next" a PEMpro sam ustawia montaż. Nie wiem, czy jeżeli montaż nie ma GOTO, to wyświetla dokładne wskazówki, gdzie ten montaż powinien być ustawiony. Trzeba sprawdzić, ale zakładam, że taka informacja się znajduje, a na pewno w wizardzie.

 

Aby poznać prawdziwe PE ślimaka, nie zakłócone np. seeingiem, potrzeba nagrać co najmniej 5 przebiegów ślimaka. Idealnie 10. Na tym w zasadzie opiera się cała ta filozofia. Eliminujemy wszystkie losowe "szumy", dokładnie na tej samej zasadzie, jak w astrofotografii. 10 klatek zestackowanych daje nam obraz z mniejszym szumem tła. W tym wypadku seeing, wiatr, etc. uśredni się i pozostanie nam prawdziwa krzywa PE.

 

Jeżeli w naszym montażu pojawiają się nieperiodyczne prawidłowości, czyli jakieś ugięcia, szarpnięcia, to nagranie PEC'a nie będzie możliwe. Krzywa musi być idealnie powtarzalna i każdy jej przebieg musi pokrywać się z poprzednim. To raczej nie będzie możliwe w chińskich montażach, więc nie wiem, czy jest sens tłumaczyć nagrywanie tego PEC'a.

 

Nie mniej, PEMpro nadaje się dobrze do określania wielkości PE - uśrednionego, jaki i surowego - i to w kontekście periodyczności przebiegów. Po odpowiednim ustawieniu ilości zębów (jest kalkulator, jeżeli system sam nie rozpoznaje montażu) program będzie rejestrował kolejne przebiegu na skali czasu obrotu ślimaka - każdy przebieg w innym kolorze. Dzięki temu od razu widać, czy przebiegi w siebie "trafiają" i co może być nie tak.

 

Program w gruncie rzeczy jest banalnie prosty, wymaga jedynie zrozumienia zasady działania no i podstaw pracy montażu. W zasadzie nowa wersja jest tak skonstruowana, że można ją nazwać Click&Go. Niestety- tak jest tylko w przypadku 100% prawidłowo działających montaży. Jeżeli coś ze sprzętem jest "nie halo" - PEC'a nie nagramy.

 

Polecam go także jako narzędzie do ustawiania polarnej. Tu też chyba nie ma co tłumaczyć. Odpalcie go sobie sami i jeżeli coś wzbudzi kontrowersje to z przyjemnością wytłumaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh dokładnie wczoraj się tym zajmowałem, ale niestety bez powodzenia,

ale może po kolei:

    [*] najpierw musisz zdefiniować driver kamery, jeżeli niema jej na liście, a zapewne niema, ponieważ do wyboru są tylko MaxilDL/CCD, CCD soft V5 i AstroArt

    w takim razie uruchamiasz program PEMPro Video Interface - klikasz Video - Setup w menu; wybierasz źródło video, rozdzielczośc obrazu i codek, naturalnie kamera musi być wcześniej podłączona

    [*] klikasz Calibrate - określa się wtedy skalę obrazu i kąt obrotu kamery w stosunku do obrotu sfery

    [*] następnie Find Star - można ręcznie lub ałtomatycznie określić gwiazdkję do trackingu

    [*] klikasz Start w polu Track

     

    [*]następnie w oknie programu PEMPro w zakładce PEC na dote zakładka Setup klikasz Connect Camera przycisk powinien zapalić się na zielono oraz w oknie PEMPro Video interface przycisk PEMPRO zmienić kolor z czerwonego również na zielony

 

zrobiłem to pokrętnie :szczerbaty: interface kamery dałem Maxim ccd , a w maximie można definiować przerobione webkamerki i mam obraz , z eqmodem też się łączy :D

ale czy zadziała to się przekonamy za kilka dni...

Edytowane przez Maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SynScan EQ6:

 

przełożenie przekładni ślimakowej 180:1. (potrzebne do kalkulacji PEC'a)

przełożenie zębatek zęwnętrznych 47:12

 

także całkowite przełożenie mechaniczne EQ6 to 705:1

 

A ja troche nie kumam jednej rzeczy.... w EQ6 Synscan są takie zębatki... i jak się im policzy zęby to jest ich 9:28:47....

 

więc jakim cudem przełożenie jest niby 47:12 jak ja tu widze 47:9 ? Czy przełożenie 9:28 robi z niego 12 ( nie jestem najlepszy z liczenia przełożen :szczerbaty: )

822_22_02_07_8_10_42.jpg

( zdjecie pochodzi z tego wątku : http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.ph...e18c7d2ae277fef )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja troche nie kumam jednej rzeczy.... w EQ6 Synscan są takie zębatki... i jak się im policzy zęby to jest ich 9:28:47....

 

więc jakim cudem przełożenie jest niby 47:12 jak ja tu widze 47:9 ? Czy przełożenie 9:28 robi z niego 12 ( nie jestem najlepszy z liczenia przełożen :szczerbaty: )

822_22_02_07_8_10_42.jpg

( zdjecie pochodzi z tego wątku : http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.ph...e18c7d2ae277fef )

 

A ja myślałem że zdjęcie pochodzi stąd:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?action...;sa=view;id=245

:lol:

 

Co do przekładni to też nie wiem jak to jest, kiedyś kombiowałem żeby tam przekładnie paskową założyć ale nie wiedziałem jak policzyć całkowite przełożenie :) ktoś ma pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja, że stąd: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=16913 :ha:

 

Philips, a czytałeś opisy do tych zdjęć?

to zdjęcie, które pokazujesz, to zębatki HEQ5, a nie EQ6

 

niestety w EQ6 niema tak łatwego dostępu do silników,

a to niestety tylko szkic z manuala EQ6:

 

silniki_eq6.jpg

 

ale przekładnie są inne niż w HEQ5

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Co do przekładni to też nie wiem jak to jest, kiedyś kombiowałem żeby tam przekładnie paskową założyć ale nie wiedziałem jak policzyć całkowite przełożenie :) ktoś ma pomysły?

 

 

to iloczyn przełożeń, czyli z przykładu philipsa:

9/28 * 28/47 = 9/47

teoretycznie wystarczy, że dobierzesz pasek z takim modułem jak zęby tych zębatek, tylko chyba niestety taki pasek długo by nie pociągnął, więc musiałbyś dobrać koła zębate do przekładni paskowej, żeby nie miały takich ostrych zębów, czyli jedno 9 a drugie 47 no i jeszcze odpowiednią długość paska

 

heh i znowu trzeba będzie wydzielać offtopicowe zębatki? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurka... chopaki... przepraszam... jak zwykle nie doczytałem.

 

kee ? TO HEQ5 i EQ6 jednak mają inne przełożenia ? A mi się wydawało, że to te same "mechano-przekładniowe" montaże. No nic...

 

Niestety nie ma trybika do przekładni paskowej o 47 zębach... jest taka o 12 zębach.... 9 zębów też nie ma. Tak więc EQ6 ma bliżej do "tuningu" o jeden trybik, ale ciągle nie jest to możliwe.... zresztą sprawdźcie sami - http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pas_t.htm ( moze w wersji XML coś by sie znalazło, ale tych już prawie nikt nie sprowadza do PL ). Jakby dało się tam wsadzić przekładnie paskowe to życie stało by się proste...a mój wybór między GP-D2 a HEQ5/EQ6 byłby jasny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.