Skocz do zawartości

Synta/Sky-Watcher SK705AZ2


magic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Otóż dzisiaj dostałem teleskop za darmo od siostry z pracy. Jest to Synta/Sky-Watcher SK705AZ2 , jestem amatorem :rolleyes: ...dobra przejdźmy do rzeczy... Złożyłem cały teleskop, lecz gdy patrze przez niego to obraz mam do góry nogami :szczerbaty: Przez obie Chciałem się was zapytać czy to jest normalne czy też źle zamontowałem go, bardzo proszę o wypowiedzi bo ja dopiero zaczynam przygodę z tym :) Acha i jeszcze jedno, zakładając okular Barlowa x2 1,25" i do tego jeszcze Super 10mm bądź Super 25mm obraz jest rozmyty :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link exec-a powinien wiele wyjaśnić, ja na wszelki wypadek dopowiadam

 

1) obraz odwrócony do góry nogami to normalne -przy oglądaniu nieba nie przeszkadza. Jeśli potrzebujesz normalnego obrazu musisz użyć albo soczewki odwracającej [instalowanej przed okularem, podobnie jak Barlow], albo tzw. kątowki odwracającej z pryzmatem dachowym. Najczęściej są to tzw. katowki 45-stopniowe. Zdecydowanie polecam to drugie rozwiązanie. Dostępne na rynku soczewki odwracające do małych lunet nie są najlepszej jakości. Przykład:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...91fcaa4e6be463d

Uwaga! Kątówki zwierciadlane i z pryzmatem diagonalnym [90-stopniowe] dają z refraktorem obraz lustrzanie odbity, czyli wyprostowany tylko w jednej płaszczyźnie, np. góra-dół dobrze, a lewo-prawo odwrotnie. Są też katówki z pryzmatem dachowym 90-stopniowe z pełnym odwracaniem ale b. rzadko spotykane [ja mam taką].

2) Barlow to nie okular, tylko soczewka ujemna zwiększająca powiększenie, instalowana miedzy okularem a obiektywem teleskopu. Czyli do wyciągu okularowego lub raczej kątówki zakładasz najpierw barlowa, a do niego okular. W teleskopie z kątówka można użyć barlowa na 2 sposoby [przed lub za kątówką], co również zmienia uzyskane powiększenie. Można dla uproszczenia przyjąć,że barlow zwiększa ogniskową teleskopu [2x, jeśli okular wsadzamy bezpośrednio do barlowa], tym samym zwiększając powiekszenie z tym samym okularem. Czyli mając 2 okulary masz 2 możliwe powiększenia, z barlowem w sumie 4 [lub 6, jeśli uwzględnimy kombinacje z kątówką]

3) Dlaczego obraz nieostry? Możliwości:

-kiepski barlow [pogarsza jakość]

-źle ustawiona ostrość lub koniec zakresu ruchu wyciągu okularowego

Osobiście stawiam na drugą przyczynę, bo często krótkoogniskowe refraktory są zbudowane tak,że w ogóle nie ostrzą bez kątówki. Może u Ciebie z samym okularem łapie ostrość, ale już z barlowem nie. Pamiętaj przy tym, że defekty obrazu widać lepiej przy większym powiększeniu, wiec to, co wydaje się ostre przy małym powiększeniu, może być nieostre przy dużym

Pozdrawiam

-J.

P.S. Pomijając sprawę ostrzenia bez kątówki to barlow + ok. 25mm daje Ci 40x, a 10mm 100x Same okulary [bez barlowa] dają odpowiednio 20x i 50x Twój refrakotrek jest dość światłosilny i przy 100x możesz mieć już widoczną aberracje chromatyczną. Ale do 50x powinno być dobrze. Wiec problem chyba w samym barlowie albo ogniskowaniu. Jeśli okular 10mm daje ostry obraz [50x] bez barlowa, a 25mm Z BARLOWEM [40x] nieostry, no to sprawa jasna

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.