Skocz do zawartości

Co robić z Uniwersałem - Szukaczem komet?


asm

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat:

======================================

Jeśli nawet w bardzo satrym U masz na lustrze od spodu wypisaną, wyciętą "4" to lustro jest na pewno dobre.

======================================

Heh... :-) Fajnie oznaczanie.

A co jak jest tam "5" wyryte albo dajboże "6" ?

Przykładowo znaczy to np. 5=lambda/8 (bdb) , 6=lambda/12 (idealne) Hi,hi...

 

OK nic do tego nie Mam, tylko Mnie to trochę rozśmieszyło.

******************

 

Hans napisał:

====================================

Wy mówicie, ze jest dobry i do wizuala a nawet do astrofoto, ja mówie z punktu swojego doświadczenia " inwestowanie w to sensu nie ma".

====================================

Oczywiście Hansie masz rację na całej linii. Ten "sprzęt" jest tyle wart, ile jest, czyli praktycznie cena złomu. Napewno jeśli kupi się coś takiego za kilkadziesiąt do kilkuset zł i jest to w miarę komletne to warto. Jak dla Mnie szczególnie montaż jest przydatny, bo po odpowiednim zamocowaniu na solidnym słupie betonowym lub masywnym Trójnogu geo, nic szczególnie się nie trzęsie. Ale Ja Mam sentyment do historii i zabytków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

 

Heh... :-) Fajnie oznaczanie.

A co jak jest tam "5" wyryte albo dajboże "6" ?

Przykładowo znaczy to np. 5=lambda/8 (bdb) , 6=lambda/12 (idealne) Hi,hi...

 

OK nic do tego nie Mam, tylko Mnie to trochę rozśmieszyło.

 

No i nie ma się z czego śmiać, 4 to oznaczenie osoby, która robiła lustro. A osoba oznaczona 4 to szlifierz z nieskazitelną renomą! Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam"U boota" juz prawie 12 lat, i na razie dobrze mi sie sprawuje. Optycznie tafil mi sie bardzo dobry egemplarz, czego dowodem bylo sprawdzenie luster w PTMA przez pana L. Newelskiego. Lustra okazaly sie dobrze wykonane. Jedynie co wymienilem , to na 2" wyciag...

Jako posiadacz tego typu teleskopu radze umyc lustra, nie dokrecac zbyt mocno srobek

podtrzymujacych lustro glowne, bo inaczej bedziesz mial zle obrazy, no i dobrze wyjustowac. Jesli mieszkasz w poblizu W-wy to zapraszam do Zielonki na obserwacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.