Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - pare dylematow


dienet

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to moj pierwszy post na tym forum, dlatego Witam wszystkich serdecznie ;]

 

Juz jakis czas temu postanowilem kupic sobie teleskop. Po dlugich analizach tekstow z tego forum oraz z innych zrodel wybor padl na nic innego tylko na Synte na dobsonie. Na samym poczatku chcialem kupic 8", ale po pewnym czasie powiedzialem sobie: "kurcze 400 roznicy, kupie sobie 10" i bedzie to juz COS". Jak wiadomo na 400 zl biedny student moze tez czekac latami ;], jednak w moim przypadku bedzie to gdzies marzec. No to po takim przemysleniu sprawy wybor padl na 10". Jednak po chwili zastanowienia mozna sie zapytac: "Nie lepiej kupic 8" a potem ew. do niej fajny okular 6mm ze szkla lantanowego?". To wlasnie pytanie pozostaje u mnie nie rozwiazane, oraz te:

1. Czytalem ze w tch nowych Syntach cos tam sie w tubusie skrusza (farba kolo wyciagu Crayforda) - jest sie czym przejomowac? Czy 10" juz tego nie ma?

2. Pyrex - 10" chyba go nie ma, ale czy warto go kupic z 8"?

 

Dodam ze mieszkam na wsi i juz mniej wiecej wiem czego od mojego nieba moge oczekiwac - dobrych widokow. Jak mnie pamiec nie myli to w jednym miejscu widzialem dosc sporo gwiazdek, az sie balem ze za duzo ;].

Oczywiscie chce telepa do Deep Space i planet ;]

 

No mysle ze to na tyle. Jak jeszcze jakies watpliwosci mi przyjda do glowy to podziele sie z nimi.

 

Pozdr0

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

wiesz jak to jest - tu każdy cal się liczy :)

 

Jeśli mieszkasz na wsi i nie musisz nigdzie wyjeżdżać na obserwacje to brałbym jak największego Dobsa. Jeśli jednak będziesz jeździł na miejscówkę to trzeba zmierzyć się z problemem "mobilności". Bo nie sztuka kupić Syntę 12" - sztuką jest tak sprawę przemyśleć, żeby przygotowanie do obserwacji nie było męką piekielną ;)

 

Ja oceniam 8" jako sprzęt mobilny nawet dla posiadacza średniej wielkości samochodu (widziałem nie raz jak Synta 8" mieściła się w Maluchu). Powyżej 8" zaczynają się schody z wagą i gabarytami, choć skok 8-10" nie jest nie do przejścia.

 

8" brałbym z lustrem Classic. Przy 10" zacząłbym się zastanawiać...

Co do odprysków... jeśli się w ogóle pojawią to pozwól im odprysnąć, a wtedy dadzą Ci spokój ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

wiesz jak to jest - tu każdy cal się liczy :)

 

Jeśli mieszkasz na wsi i nie musisz nigdzie wyjeżdżać na obserwacje to brałbym jak największego Dobsa. Jeśli jednak będziesz jeździł na miejscówkę to trzeba zmierzyć się z problemem "mobilności". Bo nie sztuka kupić Syntę 12" - sztuką jest tak sprawę przemyśleć, żeby przygotowanie do obserwacji nie było męką piekielną ;)

 

No tak...mobilnosc. Znam fajna miejscowe ok 10 km od mojego miejsca zamieszkania (gorka nie widac latarni - pole :P), no ale skopa trzeba tam dotransportowac. Ja chyba jeszcze nie zdaje sobie sprawy jakie do jest duze, a nie chce potem sie niemile zaskoczyc ze mi to do auta nie wejdzie. Mam skode falicje - to nie maluch no ale szalu z przestrzenia tez nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to każda synta dobs powyżej 8" ma pyrex'owe lustro

a co do farby jak pisał Polaris odpadnie co ma odpaść i będzie gites, ( gołej blachy nikt z nas nie doświadczył jeszcze )

Tak zgadza sie 10" jest z Pyrexem.

Czyli co czekac na 10" i sie nie przejmowac niczym, a ew. dobry okular kupic po "zapoznaniu" sie z teleskopem?

Co do przemieszczania sie z teleskopem to, to nie bede az tak czeste jak by to mialo miejsce gdybym mieszkal w centrum miasta. Fajne miejsca sa bardzo blisko wiec przejscie sie tych 500 m ew. podjechanie autem to nie problem! ;]

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne miejsca sa bardzo blisko wiec przejscie sie tych 500 m ew. podjechanie autem to nie problem! ;]

 

Kup 10" i spróbuj ją przetachać w pojedynkę 500m.

I wtedy napisz czy to nie problem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 10" ma taką samą długość jak 8", u mnie mieści się w razie potrzeby na tylnym siedzeniu (tuba w pudle), a wyciąg spokojnie w bagażniku (faktycznie posiadam kombi ;) ). Gdyby przyszło mi z tym sprzętem iść 500m to rzeczywiście tego sobie nie wyobrażam ( ale z Syntą 8" też w sumie nie) :blink:, wystarczy 20m spacerku z teleskopem na wyciągu i czuję to w plecach.

A jednak zdecydowanie POLECAM 10" !!! :banan: Dlatego, że widać przez ten teleskop naprawdę pięknie , z pewnością więcej niż przez teleskop z mniejszym zwierciadłem, warunkiem jest tylko ciemne niebo (!).

Rozważ wszystko i życzę właściwego wyboru :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ciemne niebo (!).

Rozważ wszystko i życzę właściwego wyboru :Beer:

 

No wlasnie ciemne niebo. Jest jakis test na to? Ja sobie przy pomocy stellarium moge tam zobaczyc jakie mag widze ale czy to jest dobry i poprawny sposob?

 

Rozwazam juz dosc dlugo...niecierpliwie sie ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej poprawny. Upatrz sobie jakis znany Ci gwiazdozbior ktory obecnie jest blisko zenitu i posilkujac sie mapa sprobuj wylapac najslabiej widzialne gwiazdym, nawet te ktore widac ledwo-ledwo zerkaniem - tak sprawdzisz swoj maksymalny zasieg.

 

No chyba ze w swietle luny miasta mozesz czytac ksiazke to wtedy nie musisz nic sprawdzac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie ciemne niebo. Jest jakis test na to? Ja sobie przy pomocy stellarium moge tam zobaczyc jakie mag widze ale czy to jest dobry i poprawny sposob?

 

Rozwazam juz dosc dlugo...niecierpliwie sie ;]

 

Nie umiem teraz sprawdzic co i jak bo sa chmury...ale z tego co pamietam i widzie w stellarium to bez wychodzenia z domu widze gwiazdy od(do?) 4/4,5 wiec chyba nie jest zle? Pewnie poza domem widze ich znacznie wiecej.

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

mam obecnie podobne dylematy - zakupiłem niedawno sprzęt Bressera N-150/1200 z trzema okularami w zestawie (10,15 i 25 mm). Tym obecnymi nieco się już nacieszyłem, teraz myślę żeby zakupić jakiś nowy okular, zwłaszcza do "fajnych" obserwacji DS. Jakieś koncepcje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.