Skocz do zawartości

Początki budowy teleskopu 150/1500


pepelito

Rekomendowane odpowiedzi

ano - licząc stawkę godzinową jaką miałbym spędzając czas w pracy zamiast na budowie teleskopu to koszt mojego telepa do tej pory zamyka się w 7kPLN... :Boink: a to jeszcze nie koniec.

 

p.s. tak patrzę na te foty i coś mi się wydaje strasznie wielki ten klocek w pająku... przyslonisz kawał lustra....

i jeszcze jedno - przy tej średnicy lustra łatwo o pełny tubus (np rura PCV 200mm) - ja wrzuciłem do niego diafragmy - kurde, dały piękny efekt. Ale kratka efektowniej wygląda z zewnątrz - no i chyba lżejsza będzie....

Edytowane przez Jap
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych czasach nie opłaca się robić teleskopów. Ale jak widać Pepelito robi " po gospodarskiemu":):)

Dla młodego człowieka budowo teleskopu będzie zawsze opłacalna . Do kosztów materiałów zapomniałeś dodać zdobytą przy tym wiedze , oraz aspekt wychowawczy, satysfakcje,dume rodziców ,itd itd itd .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W sobotę i dziś była niezła zabawa- malowanie. Kupiłem czarną farbę matową. Rzeczywiście jest matowa :) Ogólnie mówiąc. Kratownica jest skończona. Trzeba jeszcze raz wymalować ale już dokładnie. Dać coś w okolicy wyciągu, aby nie było odblasków. I takie tam elementy wykończeniowe. Ciesze się ze tą prace zrobiłem jest jeszcze sporo roboty. Ale najgorsza zrobiona. :wink: Jutro zakupie LW.

 

Nie pytajcie sie co to za "burdel". Jest to warsztat mojego taty-stanowisko mojej pracy.

 

0ca31023413a0ca6m.jpg

 

 

89205301e25f906fm.jpg

 

 

447d0c0bfa243345m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

czyżby koniec? Pewnie tak ale jeszcze pokrowiec trza uszyć. Przez jakiś czas pewnie będę robił poprawki.

 

No to może pierwsza kolimacja :)

Jak to pierwsza wyszła źle! Ale cóż poszedłem na obserwy.

0a58222623479e3fm.jpg

 

Gwiazdy wiadomo nie idealne-kolimacja. Zobaczyłem 2 gwiazdy na próbę. I chmur-jak zawsze.

 

 

Teraz fotka teleskopu. To jest worek na śmieci dałem go tylko po to aby mi sie lustro nie obrodziło.

6e241029de7fa7d6m.jpg

 

5a479af360aec23am.jpg

 

Jak to wygląda?

 

PS: Ma może ktoś jakiś tani szukacz na sprzedasz? Bo takim teleskop z taka ogniskowa nie da się nic znaleźć próbowałem Saturna 10min i nic. A refraktorem 10s i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.