Skocz do zawartości

Początki budowy teleskopu 150/1500


pepelito

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar zbudować teleskop. A to dlatego że dostałem od czeslawo lustro główne 6" F10. Specyfikacja teleskopu przetłumaczona prze zemnie (nie umiem dobrze angielskiego) a więc nie będzie dobrze przetłumaczona.

 

Teleskop: Newtonowski 6 cal F10

 

Nazwa zbioru:D:\ DOCUME ~ l \ PANDA \ PULPIT \ 2 OBSERW \ SDASDAS \

 

CZARNY.NWT

 

 

Specyfikacja:

Jednostka miary ---------------- cal

Główne lustro-------------------- 6.0 (150mm)

Ogniskowa ---------------------- 60.0 (1500mm)

Jasność -------------------------- 10.0

wewnętrzna średnica tuby------- 8 . 0

Grubość tuby-------------------- 0.1250

wysokość wyciągu------------- 1.625

średnica wewnętrzna wyciągu - 1.25

Wyciąg Extra Travel ---------- O . 44

 

średnica ---------- l . 25

Przekątny Offset --------------- 0.0312

100% Diameter Illumination -- 0.7035

75% Diameter Illumination ---- 1.0042

Przedni Diameter Aperture ----- 6.9474

Face lustra do Hole Focuser --- 53.81

Odległość wyciągu do początku tuby - 3.0

Lustro główne do końca tuby-- 3.0

Długość Tuby - ---------------- 59.81

 

Dodatkowa specyfikacja:

Występ:

Teoretyczna graniczna wielkość dla 6" to 12,7mag.

Zaparcie najważniejszej powierzchni przez przekątną jest 4%, który kończy się redukcją w zdolności zebrania światła.

 

Teoretyczna rozdzielczość dla 6" jest 0.76 łukiem sekundy.

Zaparcie średnicy warunku zasadniczego przez przekątną

jest 21%, które oddziałuje na obraz guality przez powiększanie uginania i obniżanie kontrastu.

Maksymalne przydatne powiększenie to około 300x

 

Kanciaste pole widoku dla 100% oświetlonego obszaru jest 0.6754 stopniami. Średnica pola jest 0.7036 calem.

Kanciaste pole widoku dla 75% oświetlonego obszaru jest 0.9641 stopniami. Średnica pola jest 1.004 calem.

 

 

Tubę zrobię z drewna, wyciąg z PCV, cele z sklejki ale nie wiem jeszcze jak zrobić pająka. Największy problem będzie z zakupem lusterka wtórnego 40mm. Nie zakupie go na razie bo niestety nie mam pieniędzy. Myślę ze do wakacji zdążę kupić. Ale teraz wróćmy do rzeczy. Jak to będzie wyglądało.

 

Zrzut ekranu z NEWTWIN: B):D

 

87a0e9f7b1a00f31.jpg

 

 

Nie wiem ile będzie to kosztowało. Ale myślę że nie dużo bo mam dużo pomysłów, a okulary mam

D :wink

Proszę o sugestie i problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to fotki lustra. Lustro jest w celi aluminiowej, razem z nią waży 2,15kg. Nie wiem czy zostawić taką cele. czy lepiej zrobić z drewna aby była lżejsza...?

 

 

Te przebarwienia są ponieważ nie umyłem lustra.

8f5eadb29fbeddb5.jpg

 

 

Te takie kropko-ryski to efekt kurzu na obiektywnie (nie ryski na lustrze)

4eb0f45e6d686693.jpg

 

 

Z boku

7a7f2d8777401138.jpg

 

 

de577c2d3acc0645.jpg

 

 

Od spodu.

a0f1c44ce270da5a.jpg

 

Teraz mi powiedźcie czy takie ryski nie przeszkadzają zbytnio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te takie kropko-ryski to efekt kurzu na obiektywnie (nie ryski na lustrze)

4eb0f45e6d686693.jpg

 

Oczywiście, że to rysy na lustrze. Wygląda średnio powiem szczerze...te przebarwienia również. Obrazy będzie dawać ale w porównaniu z normalnymi lustrami o tej średnicy pewnie gorsze.

 

P.S. Ale nie przejmuj się tym zbytnio, ważne, że sam zbudujesz teleskop. To da Ci największą satysfakcję myśle :)

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc wczoraj przyszła sklejka. Dziś zabrałam się ostro do pracy. Oto efekty wczorajszego dnia.

 

Najpierw rano zrobiłem górną część teleskopu

 

fcf1f6a253368a2d.jpg

 

a420011cb4fbf2a2.jpg

 

 

 

Zaraz po obiedzie zrobiłem dół.

 

8df1126f38149458.jpg

 

 

 

A przed chwilą cele zacząłem robić. Oczywiście dopiero zacząłem jeszcze sporo pracy przy niej. Brakuje sprężyn, nakrętek motylkowych itp. :wink:

 

c34f11624408473a.jpg

 

2d4c16bf4cce3ffe.jpg

 

579393326e8f8483.jpg

 

 

Powiedźcie co o tym sądzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak na razie wszystko wygląda bardzo fajnie i estetycznie całkiem nieźle.

 

Na zdjęciach dolnej części teleskopu, tych z boku wygląda jakby górna okrągłą część była troszkę krzywa.

Nie wiem czy to takie ujęcie czy faktycznie tak jest ale lepiej to sprawdzić.

Ogólnie jeżeli dalsze prace przebiegną jak dotychczas i ładnie to odmalujesz to będzie kawał fajnej maszynki :)

 

Muszę przyznać, że ja osobiście w tej chwili takiego zadania bym się nie podjął.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapowiada się nieźle :notworthy:

 

przy okazji zapytam w jaki sposób wyciąłeś takie zgrabne kółka? Sam muszę wyciąć kilka kółeczek ze sklejki i to o różnych średnicach i nie wiem jak się do tego zabrać bo robótki ręczne wyrzynarką wyszły mi słabiutko :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o, po zalogowaniiu wszystko juz dobrze widać. Teraz własnie mnie ciekawi jak masz zamiar to regulować, wysokość bez problemu- wystarzczyłoby zrobić nacięcia na metalowych rurkach i wtedy przesuwać LW wzdłóż osi tuby, ale co z nachyleniem, obrotem ?

 

ahh, juz wszystko widzę, trzeba sie lepiej przyjrzeć :-)

Edytowane przez ByZone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wyżynareczka w dłołoń i powolutku samemu można takie ładne krążki zrobić.... wbijasz gwózdka na środku sklejki, przywiązujesz wyżynarę za pomocą kawałka sznurka (jak najbliżej ostrza tnącego) i do gwózdka i rura:))

Pepelito - powodzenia! Mam nadzieje, że zmieścisz się poniżej ceny sklepowej Synty 150/1200 - bo mi się raczej nie udało... no ale jakość i przyjemność kukania przez własnoręcznie wykonany sprzęt - bezcenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.