Skocz do zawartości

śruba pod aparat - nietypowy gwint


Rekomendowane odpowiedzi

chciałbym zamiast mojego 9 kilogramowego 150/1200 F/8 zamieścić na montażu EQ-monn 2 (EQ-3) aparat wraz z obiektywem

 

I tu włąśnie zaczyna się mój problem, bo jeśli chodzi o podstawkę na której będzie stał aparat to żaden problem, lecz przychodzi sprawa zamontowania go do tej przystawki i brakuje mi śruby o takim gwińcie :szczerbaty: byłem w kilku sklepach i nikt żaden nie posiadał śruby o tak żadkim gwińcie, aby można było ją wkręcić w aparat... może macie jakieś pomysły co na to poradzić, potrzebuję 2 śruby o dł 3-5 centymetrów

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To śruba 1/4"-20 [1/4 cala - 20 zwojów / cal].

Spróbuj poszukać takiej w komisach foto, choć zwykle sie drożą z takimi bo to łasa rzecz.

Tańszą alternatywą jest zakup mini-statywu pod kompakta za 10zł -to takie wkręcane w aparat z 3 giętkimi nóżkami dł. ok. 8-10 cm z miękkiego drutu zwiniętego w spiralę zatopionego w plastik. Takie coś stoi praktycznie w każdym stoisku foto. Wydłubujesz z niego śrubę [zatopiona w plastikowej stopce, do rozbicia młotkiem] i po kłopocie -sprawdź tylko, czy będzie miała wystarczającą długość.

Ostatni sposób: bierzesz mosiężną [bo łatwe w obróbce] śrubę minimum M10 lub M12 z dużym 6-kątnym łbem pod klucz, szukasz tokarza, który ma maszynę z biegami do gwintów calowych [niektóre tokarki mają i metryczne, i calowe]. Taki gwint zewnętrzny [czyli na śrubie] w mosiądzu da się wykonać nożem tokarskim na tokarni z odpowiednimi biegami, bez użycia narzynki. Srednica zenwetrzna tego gwintu [1/4"-20] to nieco mniej niż 6.5mm

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma tylko 9 mm a mi 3 cm są potrzebne :szczerbaty: ale się myślę że jakoś poradzę :Boink:

 

Pech! Oprócz wizyty u tokarza jeszcze jedno mi przyszło do głowy: może gdzieś w okolicy masz firmę z częściami zamiennymi do ciągników Massey-Fergusson. To amerykanskie maszyny i mogą mieć śruby calowe w katalogu części zamiennych. Czy akurat będzie tam 1/4"-20 o odpowiedniej długości - oto pytanie, ale zawsze można spróbować. Taki pomysł poddali mi w którejś firmie z artykułami metalowymi w L. , kiedy obdzwaniałem jedną za drugą w poszukiwaniu takich śrub. Ponieważ mi przeszło [zmiana koncepcji], to podanego wyżej tropu nie kontynuowałem.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam u siebie w Toruniu sklep ze śrubami calowymi

napisz mi na PW dokładnie czego poszukujesz

nie obiecuję że szybko tam zajrzę

ale tam śruby są na kilogramy w normalnych cenach

więc nie powinno to być jakims gigantycznym wyzwaniem dla portfela

sam kupowałem dłuższe śruby do dovetailów które potem żażką :ha: przycinałem do potrzebnego mi wymiaru ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sukces! mam trzy takie śruby :) u taty w pracy są takie śruby które nazywają "chińskimi" bo do niczego nie pasują... okazalo się że są idealne do aparatu! i mają 4 cm długości. dzięki wszystkim za pomoc!

 

teraz czas na homeworking i przymocuję aparat z obiketywem do monatażu- koszt wszystkiego= 0 zł :Beer::banan:

Edytowane przez Konrad 1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.