Skocz do zawartości

Sprzedam windowsa XP PRO PL OEM lub zamiana na jakiś teleskopik


Gabriel

Rekomendowane odpowiedzi

W ogole - sprzedanie SAMEGO oprogramowania OEM chyba legalne nie jest?

 

Może nierozfoliowany i niezarejestrowany, ale OEM zawsze sprzedaje się przywiązany do czegoś, widziałem nawet z MYSZKĄ, ha ha ha. Albo z dyskiem. A po zainstalowaniu - przywiąże się do płyty głównej, tylko problem, jak owa nawali!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogole - sprzedanie SAMEGO oprogramowania OEM chyba legalne nie jest?

 

Może nierozfoliowany i niezarejestrowany, ale OEM zawsze sprzedaje się przywiązany do czegoś, widziałem nawet z MYSZKĄ, ha ha ha. Albo z dyskiem. A po zainstalowaniu - przywiąże się do płyty głównej, tylko problem, jak owa nawali!

To były stare zasady OEM, które wydaje się nadal funkcjonują np. z Windowsem 98,ME (nadal można spotkać aukcję z myszką czy obudową w "zestawie").

 

Natomiast w przypadku Windows XP,Vista oprogramowanie OEM przeznaczone jest wyłącznie do sprzedaży z nowym komputerem, a może sprzętem komputerowym, kto to wie. ;):ha:

 

Oczywiście jest to interpretowane na wiele sposobów i tak na prawdę to sam do końca nie wiem, co można a czego nie. Pewne jest to, że systemy OEM (Vista, Xp) sprzedają się jak ciepłe bułeczki ;) ...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. OEM jest przeznaczony dla osób które "budują komputery" nie muszą być sprzedawane ze sprzętem, mogą być instalowane na nowym sprzęcie lub modyfikowanym. Windows NIE BYŁ AKTYWOWANY, aktywuje się na każdym komputerze!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. OEM jest przeznaczony dla osób które "budują komputery" nie muszą być sprzedawane ze sprzętem, mogą być instalowane na nowym sprzęcie lub modyfikowanym. Windows NIE BYŁ AKTYWOWANY, aktywuje się na każdym komputerze!!!!

Jeżeli nie był aktywowany to ok - można go postawić na dowolnym sprzęcie, ale jeśli już raz ktoś go aktywował to po ptakach. OEM jest przywiązany w tym przypadku do sprzętu na którym został zainstalowany. I z tego co wiem to istnieje ograniczenie jeżeli chodzi o wymianę podzespołów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. OEM jest przeznaczony dla osób które "budują komputery" nie muszą być sprzedawane ze sprzętem, mogą być instalowane na nowym sprzęcie lub modyfikowanym. Windows NIE BYŁ AKTYWOWANY, aktywuje się na każdym komputerze!!!!

 

Produkty w wersji OEM należy zgodnie z licencją producenta systemów OEM dostarczać użytkownikowi końcowemu wyłącznie preinstalowane na „całkowicie zmontowanym systemie komputerowym”. Tak jest napisane w licencji na pudle Visty OEM co też przytoczyłem wcześniej. Dopiero na stronie Microsoftu problem jest szerzej wyjaśniony:

"Wyjątkiem od tej reguły jest przypadek, gdy użytkownik końcowy (m.in. osoba prywatna) samodzielnie montuje własny komputer PC, przemontowuje swój komputer lub instaluje oprogramowanie. W takim wypadku użytkownik końcowy jest uznawany za producenta systemów w rozumieniu licencji producenta systemów OEM Microsoft i może zakupić oprogramowanie OEM niezależnie od sprzętu"

 

Co do przywiązywania się produktu OEM do sprzętu, to czytałem kiedyś na forach, że po wymianie płyty głównej system potrafi odstawiać cyrki. Można ponoć napisać do Microsoftu, że płyta główna została wymieniona z powodu awarii poprzedniej w jakiś sposób to udokumentować i niby wygenerują wtedy nowy cd-key. Ponoć da radę tak zrobić, ale wszystko w tym przypadku jest w rękach Microsoftu i może się okazać że OEM przepadł. Niestety nie sprawdziłem tego na własnej skórze, więc podchodzę do tego z odpowiednim dystansem.

 

Jeżeli produkt nie był aktywowany, to jest wszystko OK i można to traktować jako nówkę sztukę.

Możliwe że sam bym się skusił, gdybym miał trochę grosza, lecz na razie lipa...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkt nie był aktywowany. Poza tym windowsa XP można aktywować co tydzień na innym komputerze.

Powtórna aktywacja na innym sprzęcie:

 

1)można aktywować automatycznie pzrez internet, udaje się w 2%

2)jak się nie da automatycznie to robimy to telefonicznie, udaje się w 99%

3)po rozmowie z konsultantem microsoftu, udaje się w 100%

 

W czasie rozmowy, choć nigdy mi się nie zdarzyło, a instalowałem już kilkaset razy windowsa ( 7lat w branży IT) poprostu mówimy, że płyta główna została wymieniona na gwarancji i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję wymieniać spaloną płytę główną w zestawie z zainstalowanym XP OEM, a zanim to zrobiłem - próbowałem zgłębić temat ponownej aktywacji...

Wg nowych zasad - system podczas aktywacji zapisuje sobie dane dotyczące najważniejszych podzespołów - procesor, płyta główna, pamięci, dysk i jeszcze kilka innych...

Jeżeli spróbujemy aktywować go ponownie (a także podczas jego uruchamiania) - sprawdza które podzespoły zostały wymienione.. Powodzenie zależy od ilości a także rodzaju ewentualnych zmian (różne modyfikacje różnie wpływają na efekt końcowy)...

Jest nawet programik, który dokładnie 'powie' nam, które elementy są wg ich zasad uznawane za niezmienione, a które za modyfikacje... Łatwo sobie wtedy wyliczyć czy aktywacja się powiedzie...

Nie pamiętam już dokładnie, jak duży wpływ mają wymiany poszczególnych elementów... Najważniejsza jest płyta główna, choć nawet po jej wymianie możliwa jest aktywacja przez internet...

Jeżeli się nie uda - czeka nas rozmowa z infolinią... Podobno różnie z tym bywa i zdarzają się przypadki odmowy ponownej aktywacji...

Sam zmieniłem płytę na inny (choć zbliżony) model i nie było problemów z aktywacją przez internet... Choć przyznam, że zanim to zrobiłem, powkładałem do kompa wszystkie te części, które były w nim w momencie pierwszej aktywacji..

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.