Skocz do zawartości

KRÓTKA PIŁKA


Marcoos

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrałem tą 130/900 (za kilka dni kupuję) i już tyle ile sie da pooglądam z balkonu a resztę może od czasu do czasu wyskocze poza miasto w sumie to tylko 15min z buta i jestem w szczerym polu :szczerbaty: na szczeście nie mieszkam w dużym mieście i w dodatku nie w centrum. Teraz zastanawiam sie nad jakimś okularkiem do niego (niech przyślą na raz wszystko na wysyłce oszczędze), może jakiś 5mm do planetek :huh:

Edytowane przez Marcoos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jakiś 5mm do planetek

 

NLV 5mm Vixena polecam :)

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4695cf17f37e61c

 

jak CI nie przeszkadza mały er to możesz wziąć ortho 5mm jest o jakies 80zł tańsze... tylko że będziesz "szorował rzęsami po okularze";p

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4695cf17f37e61c

Edytowane przez S_yriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syriuszu, ale kolega nie ma w swoim budżecie 900zł tylko 800zł :), więc może mógłbyś zaproponować mu coś tańszego?

 

Swoją drogą, na twoim miejscu wziąłbym jakiegoś dobrego Ploosla, na przykład http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...80683892da9af43

 

Lub coś o trochę dłuższej ogniskowej

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...80683892da9af43

 

Z tymże ten drugi, miałbym mniejsze powiększenie, i miałby zastosowanie do obiektów trochę bardziej rozległych (czyt. M42 itp.)

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syriuszu, ale kolega nie ma w swoim budżecie 900zł tylko 800zł :), więc może mógłbyś zaproponować mu coś tańszego?

 

ehh no fakt :P Kurcze może dozbierać?:D wiem, że to klasyczna odpowiedź, ale i tak w końcu kupi albo lantany albo ortho...:P

 

można kupić to co poleciłeś Kubo :) sam sie kiedyś, jakiś mieśąc temu, zastanawiałem nad tą pierwszą opcją, ale miałem kasę:D

 

moja rada to dozbierać... jak nie to ten pierwszy chyba;)

 

Kubo, powiedz mi jakie mam szanse na obserwacje "silniejszych" ds'ów z balkonu? (S) na północy jest łuna straszna :P Dodam że m42 widze... no tak sobie, taka szara mgiełka z tego jest...:) powiedz mi jak szukać innych, niewidzialnych gołym okiem, bez ustawiania paralaktyka na polarna i szukania ze wspólrzednych bo na moim balkonie ktory jest krzywy jest to nieco klopotliwe? Na jakich powiększeniach szukać?(próbowałem orientowac kilka względem gwiazd ale z marnym efektem (znalazłem tylko jedna którą ledwo co zobaczyłem przy 250x :)

 

Z góry dzięki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh no fakt :P Kurcze może dozbierać?:D wiem, że to klasyczna odpowiedź, ale i tak w końcu kupi albo lantany albo ortho...:P

 

można kupić to co poleciłeś Kubo :) sam sie kiedyś, jakiś mieśąc temu, zastanawiałem nad tą pierwszą opcją, ale miałem kasę:D

 

moja rada to dozbierać... jak nie to ten pierwszy chyba;)

 

Kubo, powiedz mi jakie mam szanse na obserwacje "silniejszych" ds'ów z balkonu? (S) na północy jest łuna straszna :P Dodam że m42 widze... no tak sobie, taka szara mgiełka z tego jest...:) powiedz mi jak szukać innych, niewidzialnych gołym okiem, bez ustawiania paralaktyka na polarna i szukania ze wspólrzednych bo na moim balkonie ktory jest krzywy jest to nieco klopotliwe? Na jakich powiększeniach szukać?(próbowałem orientowac kilka względem gwiazd ale z marnym efektem (znalazłem tylko jedna którą ledwo co zobaczyłem przy 250x :)

 

Z góry dzięki:)

 

Kup książkę " Niebo na weekend" , będzie ci łatwiej odnaleźć co kolwiek po jej przeczytaniu.

 

Z miasta odnajdywanie DS jest trudne , a czasami nawet niemożliwe , niektóre DS widać dopiero w dużych sprzętach lub po długoczasowym naświetlaniu kliszy lub CCD , krzywy balkon przy paralaktycznym montażu nie jest istotny , ustawienie montazu na biegun ułatwia odnajdywanie za pomocą współrzędnych i ustawienie na biegun montażu jest wskazane (błędy we wskazaniach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawienie na biegun montażu jest wskazane (błędy we wskazaniach).

 

no to trzeba kupic lunetke :P To hobby wyczyści mój portfel :D

 

eee nie takie drogie :)

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4695cf17f37e61c

takie coś da rade?:D

Edytowane przez S_yriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcoos, z twoimi ograniczeniami logistycznymi i budżetowymi bierz albo 90/900 na AZ3, albo tego 80/900 na AZ3. Newton 130-tka byłaby niezła, ale EQ2 będzie słabe no i to nosić po schodach, to będzie tragedia. Maka sam bym Ci polecił, ale od 100mm w górę [102-127mm -ale to już nie Twój budżet]. Ta 90-tka [mowa o Maku] przegra z refraktorem 80-90mm.Z małej apertury trzeba wykorzystać wszystko co się da pod względem ilości zbieranego swiatła,kontrastu i rozdzielczości -tu najlepszy jest właśnie refraktor. 10cm średnicy rura długości 90cm da sie jeszcze wygodnie transportować, a możliwosci takiego długoogniskowego refraktorka będą niezłe, jak na tak w sumie niewielka aperturę.

Do Kuby J.: Wybacz, ale twoje rady dla Marcoosa wydają mi sie zupełnie nietrafione... Te bajki o ciemnym refraktorze, zalecanie komuś, kto MUSI mieć sprzęt naprawdę mobilny [w sensie noszenia na piechotę po schodach i na osiedlu] dużych rur na paralaktyku -pomyłka totalna. Teleskop o długości tuby poniżej 1m da sie wykorzystać na balkonie, zwłaszcza na montażu typu AZ.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Kuby J.: Wybacz, ale twoje rady dla Marcoosa wydają mi sie zupełnie nietrafione... Te bajki o ciemnym refraktorze, zalecanie komuś, kto MUSI mieć sprzęt naprawdę mobilny [w sensie noszenia na piechotę po schodach i na osiedlu] dużych rur na paralaktyku -pomyłka totalna. Teleskop o długości tuby poniżej 1m da sie wykorzystać na balkonie, zwłaszcza na montażu typu AZ.

Pozdrawiam

-J.

 

Jarku, nie musisz mi niczego wybaczać! Zauważyłem swój błąd, a wiem też, że można wykorzystać na balkonie teleskopy o długości poniżej jednego metra, bo sam tak robię, a mam tubę dłuższą niż 1 metr i nie ma problemów do pewnego momentu, kiedy chcę zejść na linię barierki.

 

Pozdrawiam ;)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda Jarku ze wcześniej nie napisałeś bo na początku też myślałem o takim refraktorku tylko że wydaje mi się że nie był by to duży skok jeśli idzie o możliwości w stosunku do tego co posiadam, chociaż na pewno w jakości i łatwości użytkowania. Na szczęście jeśli idzie o transport może uda mi się czasem samochód załatwić i kogoś do noszenia :szczerbaty: Mieszkanie w którym mieszkam tylko wynajmuje i możliwe że za jakiś czas przeniose sie w bardziej sprzyjającą okolice. :Beer: Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zakup nowego teleskopu został odłożony na kilka miesięcy gdyż uległem ogólnej tendencji i postanowiłem dozbierać :) Podwoiłem budżet i teraz szukam czegoś do około 1500 zł na mój balkonik. Na szczęście bede teraz miał troche czasu na głębsze rozmyślania hehe. Tymczasem tuninguje mojego nostrusa do stanu używalności i są już pierwsze efekty> :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.