Skocz do zawartości

Jaki teleskop do obserwacji krajobrazu


fredi

Rekomendowane odpowiedzi

Interesuje mnie obserwacja bardziej krajobrazu niz nieba tak gdzies krajobraz 70% niebo 30% (moze w przyszlosci proporcje ulegna zmienie albo nawet zamianie :-) )

Lornetke oczywiscie posiadam 20x60 (jest ona ok- ale chcialbym cos silniejszego )

Przedzial cenowy 700-900 zl

Wpadly mi w oko te dwa teleskopy (oczywiscie roznia sie miedzy soba znacznie)

Teleskop AstroMaster 130EQ

Teleskop AstroMaster 90EQ

W jednym bym potrzebowal soczewke do odwrocenia obrazu w drugim nie

W jednym jest cos z kontrastem "nie tak"

itd itd

Tylko ze to sa wszystko zbyt suche informacje dla mnie ( jako laika)

Jak bym mial gdzies w okolicy sklep z takim sprzetem to by problemu nie bylo a tak pozostal net i forum

Bo w wiekszosci opisy teleskopow dotyczą obserwacji nieba ( bo oczywiscie przede wszystkim do tego zostaly stworzone ;-) )

Moze jakis inny teleskop bylby w sam raz dla mnie niz te co wymienilem

Z gory dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeżeli chodzi o teleskopy, które podałeś to w zasadzie oba nie są przeznaczano do obserwacji naziemnych, ze wzgledu na montaż (paralaktych), który będzie ci utrudniał (oczywiście na upartego można obserwować ale nie będzie to komfortowe). AstroMaster 130EQ jest teleskopem w systemie Newtona, który lepiej wycelowć w górę niż dół, właśnie przez pogorszenie kontrastu przez obstrukcje centralną (przesłonięcie wlotu przez lusterko wtórne), odwrócony obraz, no i jakaś mucha może ci wlecieć do środka i nakupkować na lustro ;).Nic nie powiedziałeś, czy będziesz obserwował np. z dachu czy będziesz nosił sprzęt ze sobą bo telepy, które podałeś są spore no i jak daleko są obiekty do obserwacji.

 

Moje typy:

1. Obserwacje stacjonarne: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...48cd4e457c8c1af

-Ja taki sprzęt posiadam i jestem zadowolony (nie jest to mistrzostwo świata ale jest OK) tu masz mój opis tego teleskopiku http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=20588

 

2. Obserwacje terenowe: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...48cd4e457c8c1af

-Sprzęt mały, można go posadzić na jakimś statywie foto lub kupić montaż AZ3. Z tym że, jest kilka ale: obraz jest odwrócony lewo-prawo, więc jak chciałbyś mieć obraz prosty trzeba zmienić kątówkę na przyzmatyczną 45st. Teleskop na okularach z zestawu ma minimalne powiększenie 62x, jak na obserwacjie naziemne to sporo, więc wypadałoby dokupić jakić długoogniskowy okular.

3. Ja bym wybrał: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...48cd4e457c8c1af

- Wydaje mi się, że ten teleskopik byłby najlepszy do oberwerów dziennych. Jest razem z montażem, powiększenia uzyskane z okularami z zestawu jest najodpowiedzniesze do lukania dziennego na bliższe odległości, daje prosty-ziemski obraz, jest mały, ...więc wszystko co potrzebne i za najmniejsze pieniążki.

 

Oczywiście każdym z tych sprzętów możesz luknąć w niebo, z tym że do tego, najbardziej uniwersalnym sprzęcikiem jest "1", planetarno-księżycowym "2", a do przeglądu nieba w mniejszych powerkach "3". Oczywiście ktoś inny może polecić ci coś innego (co głowa to inne pomysły i oczekiwania), moje typy, to "ekonomiczny sprzęcik dla normalnego użytkowinika o normalnych oczekiwanich" - żadne wodotryski czy sprzęt HD dla bezkompromisowców ;).

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem niezmiernie wdzieczny za tak profesjonalne podejscie do tematu

Ostatni teleskop nr3 tez wydaje mi sie najbardziej odpowiedni (male gabaryty duzy +) , ale wspominasz tez zarazem , ze nie jest za bardzo "mocny" -jesli by sie okazalo ze w zeczywistosci mi nie wystarcza czy mozna go jakos "dozbroic" zeby byl silniejszy??

Co do terenu obserwacji - mam niedaleko domu dojs wysoka gorke (z klifem) z ktorej widac dojsc duze miasto i zatoke z portem . Oczywiscie chcialbym tez czasami zabrac teleskop na jakis wypad w teren .

Dlatego szukam cos nie za duzego ale za razem duzo silniejszego niz moja rolnetka ( z oznaczeniami 20x60 FOV 48.9m/1000m)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mówiąc o dozbrojeniu telepka chodzi ci o powiększenia, to do każdego z nich możesz sobie dokupić jakieś okulary o krótszych ogniskowych, które pozwolą ci bardziej przypowerować.

 

"1". Max powiększenie (teoretyczne) to 180x, max użytkowe to około 150x (uzyskasz z okularem 6mm).

"2". Max powiększenie (teoretyczne) to 180x, max użytkowe to około 150x (uzyskasz z okularem 8mm), choć tu można przypowerowć ciut więcej niż "1" bo optycznie teleskop jest lepciejszy.

"3". Max powiększenie (teoretyczne) to 160x, użytkowe to około 100-130x (uzyskasz z okularem 4-3mm).

 

Poniżej masz widok z mojego telepa na spory budynek z odległości 4-5km przy powiększeniu 36x. Spójrz jak faluje powietrze :) Wydaje mi się, że do lukania dziennego 100x to bedzie max, zważywszy, że nasze powietrze najczystrze nie jest i lubi być w ruchu, co bardzo degraduje obraz i ciężko się ustawia ostrość w takich warunkach. A jak nie miałeś w rekach mega-super-hiper wypasionych okularów za grubą kasę, to te z zestawu ci w zupełności wystarczą, plus jakiś do większych powiększeń.

 

 

Oczywiście obraz prosto z okularu jest dużo lepszy niż sfilmowany przez aparat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie to jest to samo co poz "1" co do osiagów i jakości z tym że:

 

- jest droższy (do tych 70zł róznicy dołożysz 30 i masz okular do większych powiększeń)

- ma montaż bez mikroruchów, które są niezbedne do wiekszych powiekszeniach no i do obserwacjach astronomicznych.

 

A poza tym na montażu Az3 możesz też, bez problemów powiesić jakiś inny teleskop jak byś kiedyś chciał zmienić lub odsprzedać a na tym już nic innego nie powiesisz i tak łatwo go nie sprzedaż. To samo jest z samym teleskopem ten "1" możesz powiesić na innym montażu wyposażonym w szynę dovetail np. paralaktyku (jak bys chciał się rozwijać astro i potrzebował solidniejszego monta) a ten ostatnio zaproponowany niekoniecznie bo ma na stałe wmontowaną szyne montażową, która może przeszkadzać. Nie ma co kombinować, wygląd teleskopu jest mniej ważny od tego jakie są jego możliwości :Beer:

Edytowane przez deryl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noo masz racje

To ten nr1- ten sam co ty masz

 

Co do filmiku na ten budynek w odleglosci 5km mogles dac porownanie jak on wyglada golym okiem ( bylby lepszy efekt ) a widoczny owy ruch powietrza(nagrzanego ) wystepuje tylko w cieplejsze dni - czyli mi to nie grozi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fredi, słuchaj się deryla. Serio. Pomysł z refraktorem 90/900 jest O.K., ale ten na AZ3 bedzie 100x lepszy od tego Astromastera, gdyż ten ostatni ma montaż konstrukcyjnie przypominający głowicę statywu foto z b. trudno usuwalną wadą użytkową [jednoczesny brak wyważenia tuby w płaszczyźnie pionowej i mikroruchów] który uniemożliwi stosowanie powiekszeń ponad 60-80x w obserwacjach nieba, a w naziemnych sporo utrudni. Poza tym masz ten refraktorek 80/400, no i jeszcze jakiś Maksutov [Mak] o średnicy 102mm -tylko tu duże powiększenia minimalne i małe pole widzenia -za to b. małe gabaryty.

Co do obserwacji naziemnych - nie nastawiaj sie na jakieś ekstra powiększenia. Dopiero zobaczysz, co to są i jakie efekty dają ruchy powietrza tuż nad gruntem. Nieprzypadkowo większość lunetek obserwacyjnych [spotterów] używanych np. przez ornitologów ma powiększenia do 60x. Ostatnio miałem okazję gościnnie popatrzeć przez taka dość potężną, 80-milimetrową lunetę na wysepkę w nurcie Wisły, gdzie brodziły czaple. Obraz był tak pofalowany, że głowa mała i to wcale nie przy maksymalnym powiększeniu. Sporo zależy m. in. od pogody i pory dnia, a takze warunków terenowych. Zakłócenia są raczej normą, a b. dobre warunki rzadkością.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak uwazam i juz sie za nim rozgladam tylko mam malenkie problemy z zlokaliuzowaniem go w jakims sklepie na terenie UK ( bo mieszkam kolo Belfastu ) - nawet przypadkowo (jak jeszcze nie bylem zdecydowany ) znalazlem go tu na terenie UK , cena byla wieksza niz w polsce o jakies 100zl ,ale chyba wolalbym kupic go tutaj niz w Polsce (bo nie wiem jak taki sprzet jest pakowany-i jakiej wilkosci jest paczka ) obawialbym sie ze kupujac go w Polsce dojdzie do mnie tylko jakas "grzechotka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.