Skocz do zawartości

Teleskop TYLKO na balkon


ddexterr

Rekomendowane odpowiedzi

Ddexterr, z moich doświadczeń:

-Mak127 na paralaktyku EQ3-2 spokojnie wchodzi na balkon i jest to dobry zestaw na taka okazję. Paralaktyk [+napęd w 1 osi] czyni obserwacje planet b. komfortową

-Mak127 na AZ3 nada się też do innych celów niż obserwacje astro, a w przypadku obserwacji DS-ów może nawet być wygodniejszy od paralaktyka. No i tańszy. Zwłaszcza, jeśli czasem bedziesz chciał to wynieść z domu, np. na obserwacje obiektów/zjawisk niewidocznych z balkonu [EQ3 też się da nosić od biedy]. Ale: tuba Maka 127 to prawdopodobnie szczyt możliwości AZ3, bo będzie b. niewyważony - można to poprawić we własnym zakresie

 

-Mak150: nie ma szansy, aby poszedł na EQ3-2 [bo tuba wazy 6kg], konieczne EQ5, na małym balkonie może być kłopot [to już musi ktoś inny osądzić, bo nie mam EQ5] Alternatywą może być S-C 150mm, bo będzie o min. kilogram lżejszy od tego Maka

 

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uniesie, ale jak się doliczy wagę obejm i akcesoriów to będzie 6+2kg czyli 8kg, a to już będzie odczuwalne na mikroruchach. Co nie znaczy, że do wizuala nie pociągnie. Ale dobrze by było zmienić trójnóg na stalowy. No i ciężko ocenić jak długo wytrzyma mechanika montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAK 150 + statyw stalowy 1,75" (bez napędu) to koszt rzędu ok. 3000 zł. W tym miesiącu o tym zestawie moge tylko pomarzyć, więc chyba pozostanę przy Maku 127. Ostatnio zaciekawiły mnie gwiazdy zmienne, więc ten sprzęt powinien być chyba dobry. Podobno też (przeczytałem w jednej recenzji) telskop ten dobrze pokazuje barwę gwiazd (nie wiem jak to jest w Newtonach), jeśli to w ogóle jest możliwe przez tak małe teleskopy. W razie zakupu nie powinienem więc narzekać. No i oczywiście zmieści się na balkonie :) Zastanawiam się tylko czy kupić osobno tubę i montaż stalowy 1,75" czy pozostać przy standardowym montażu CG4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy eq3 nie uniesie 6kg? Dlaczego nie da rady? Przecież jak to będzie wyważone to nie powinno być specjalnych problemów przy obserwacjach wizualnych. Ale trzeba to dobrze wyważyć, czyli obejmy i dovetail.

 

Czy wiesz jak to sie będzie trzęsło przy ustawianiu ostrości? Może nas uratuje stalowy statyw, ale nie bardzo bym na to liczył, bo i tak krytycznym ogniwem zostanie głowica. Skąd jestem pewien? Ano z praktyki: EQ3-2 na statywie alu + tuba TN130/650 o dł. ok. 70cm i wadze 5kg. Z dużym bólem dawało sie to wyważyć pojedynczą przeciwwagą 3.5kg [ta większa z zestawu]. Do tuby 6kg [Mak150] musiałbyś założyć obie z kompletu [razem ponad 5kg +6kg teleskop]. Z moim zestawem obserwowałem silne drgania przy ustawianiu ostrości wyciągiem [trochę nietypowy obrotowy na gwincie -to mogło nieco jeszcze pogarszać sprawę] powyżej 130x. Nawet zakładając [co można jak najbardziej zrobić -wnoszę z pracy ze 127-ką]], że ustawianie ostrości w Maku jest płynniejsze i mniej trzęsie teleskopem, to przy takim obciążeniu głowicy montażu problem pozostanie. W sumie można próbować, ale bez wymiany statywu to się wg. mnie nie obejdzie.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.